Azərbaycan gimnastları Macarıstan paytaxtında keçirilən "Gracia Cup" beynəlxalq turnirində iki qızıl, üç gümüş və iki bürünc medal qazanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən məlumat verilir ki, Marina Durunda daha çox mükafat qazanıb. Belə ki, onun aktivində iki qızıl medalı da var. Bu yaxınlarda keçirilən Dünya kubokunun bürünc mükafatçısı birinci yerə halqa və lentlə hərəkətlərə görə, ikinci yerə çoxnövçülük və topla hərəkətlərə, bürünc medala isə gürzlərlə hərəkətlərə görə layiq görülüb.
"Yarış ərəfəsində zədə alan Lalə Yusifovanın olmaması səbəbindən liderlik yükü Durundanın üzərinə düşüb və o, bütün finallarda iştirak edərək bizi pis vəziyyətdə qoymadı", - milli yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirib. Bundan əlavə, onun komanda rəfiqəsi Ayşə Mustafayeva üçüncü olduğu halqa ilə tapşırığa görə mükafatlandırma zamanı fəxri kürsüdə Marina ilə kampaniya təşkil edib.
Daha bir mükafat yerini ölkənin yunior komandasının gimnastları tutub. Gülsüm Şəfizadə, Nülufər Niftalıyeva, Səbinə Hümmətova, Aleksandra Platonova, Emiliya Bağıyeva və Aynur Mustafayevadan ibarət komanda finalda 5 halqa ilə oyunda yalnız Belarus komandasından geri qalaraq ikinci yeri tutublar.
Fərdi yuniorlara gəldikdə, Budapeştdə ən yaxşı nəticəni 13 yaşlı Jalə Piriyeva göstərib. O, 1998-2000-ci il təvəllüdlü yunior gimnastları qrupunda çıxış edərək halqa ilə hərəkətlərə görə 4-cü olub.
Yeri gəlmişkən, gənc azərbaycanlı gimnastların komandası olimpiya çempionu Alina Kabayevanın dəvəti ilə Nijnekamskda "Alina-2013" beynəlxalq festivalında iştirak ediblər. Ayşən Bayramova (1998-ci il təvəllüdlü), Səbinə və Samirə Əlizadə bacıları, Nərminə Hüseynova, Zeynəb Hümmətova, Fatimə Bayramova, Cənnət Məmmədova (hamısı 1999-cu il təvəllüdlü), Mədinə Əhmədova və Simarə Cəfərovadan (hər ikisi 2000-ci il) ibarət komanda yerli tamaşaçılara "Anastasiya" kompozisiyasını təqdim edib.
Bu arada Bakıda Türkiyənin gimnastika komandasının 10 günlük təlim-məşq toplantısı keçirilir. Keçmişdə yaxşı gimnast kimi tanınan Türkiyə nümayəndə heyətinin rəhbəri Berfin Serdil Sütçünün dediyi kimi, Bakı təlimlərinin əsas hədəfi bu il dəyişən qaydalar, eləcə də Vyanada keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlıq nəzərə alınaraq köhnə tapşırıqlara təkrar baxış və yeni hərəkətlərin qurulmasıdır.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Marina Durunda has most of the medals including two medals with tints of gold. The recent bronze medalist of the World Cup was honored with first places for exercises with a hoop and a ribbon, the “silver” was won with a ball in the all-around, and the “bronze” with clubs.
“In the absence of Lala Yusifova who had sustained an injury on the eve of the competitions, burden of the leader was put on Durunda, and, having reached all the finals, she did not disappoint us!,” the national team’s head coach Mariana Vasileva says. Moreover, her team-mate Aysha Mustafayeva kept Marina’s company standing on the podium during awarding for performances with a hoop where she became the third.
Another prize-winning place was taken by the gymnasts of the country’s junior team. The collective consisting of Gulsum Shafizada, Nilufar Niftaliyeva, Sabina Hummatova, Aliaksandra Platonova, Emilya Bagiyeva and Aynur Mustafayeva in the final exercise with 5 hoops took the second place just losing to the Belarusian team.
As to the junior individual gymnasts, the best result was shown by a 13-year-old Zhala Piriyeva performing in the elder junior group of gymnasts born in 1998-2000 and became the 4th with a hoop.
Meanwhile, a team of young Azerbaijani gymnasts have participated in the “Alina-2013” International Festival in Nijnekamsk where it was invited by an Olympic Champion Alina Kabayeva. The collective consisting of Ayshan Bayramova (born in 1998), sisters Sabina and Samira Alizada’s, Narmina Huseynova, Zeynab Hummatova, Fatima Bairamova, Jannat Mammadova (all born in 1999), Madina Ahmadova and Simara Jafarova (both born in 2000) presented the “Anastasiya” composition to the local audience.
In addition, 10-day training camp of the Turkish gymnasts’ team has started in Baku. According to the Turkish delegation’s head, quite good gymnast in the past, Berfin Serdil Sutchu, the main purpose of Baku trainings is a review of old exercises and development of new ones taking into account changes introduced this year, as well as preparation for the European Championships in Vienna.