Dekabrın 8-də qədim tarixə və mədəniyyətə malik Şəki şəhərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlara start verilib.
Şəki Olimpiya İdman Kompleksində 6 gimnastika növü üzrə keçirilən yarışlar gimnastikasevərlər tərəfindən böyük coşqu ilə qarşılanır. İlk dəfədir ki, paytaxtda deyil, məhz bölgədə keçirilən birgə yarışların dekabrın 9-da açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə, federasiya rəsmiləri və tanınmış idmançıların iştirak etdiyi mərasimdə tamaşaçılara yerli və dünya şöhrətli gimnastika ulduzlarının ifasında qala-şou təqdim olunub.
Qala-şouda iştirak etmək üçün ölkəmizə dəvət olunmuş qadın idman gimnastikası üzrə Böyük Britaniya yığmasını təmsil edən əslən azərbaycanlı Cessika (ikiqat Avropa çempionu, dünya çempionatının qızıl və ikiqat bürünc mükafatçısı, Tokio Olimpiya Oyunlarının komanda hesabında bürünc mükafatçısı) və Cenifer Qədirova (Tokio Olimpiya Oyunlarının komanda hesabında bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının komanda hesabında gümüş mükafatçısı) bacıları, kişi idman gimnastikası üzrə Tokio Olimpiya Oyunlarının bürünc mükafatçısı, ikiqat Avropa çempionu, türkiyəli Ferhat Arıcan, bədii gimnastika üzrə italiyalı dünya çempionu, Avropa çempionatının gümüş mükafatçısı Milena Baldassarri, akrobatika gimnastikası üzrə İsrailin kişi qrupunun üzvləri Amir Daus, Tomer Offir (dünya çempionatının bürünc mükafatçıları), Or Abraham (gənclər arasında Avropa çempionu), Rotem Amihai və dünya yaş qrupları yarışının qalibləri Yonatan Fridman və Amy Refaelidən ibarət qarışıq cütlüyün ifasında təqdim olunan maraqlı proqram tamaşaçılara unudulmaz anlar bəxş edib.
Şəki səhnəsində ölkəmizin tanınmış zərif gimnastları, dünya çempionatının bürünc mükafatçıları, qrup hərəkətləri komandamızın üzvləri Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokina, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, bədii gimnastımız İlona Zeynalova, eləcə də gimnastika hamı üçün növü üzrə “Alov” komandasının (“Golden Age” - 50 yaş və yuxarı) ifasında təqdim olunan parlaq çıxışlar azarkeşlərə həyəcanlı anlar yaşadaraq, onlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
İzləyicilərin həm çıxışlar, həm də açılış mərasimi zamanı gimnastları dəstəkləməsi və möhtəşəm azarkeşliyi yarışlara xüsusi rəngarənglik qatıb.
Məhz bölgədə təşkil olunan yarışda böyük izdiham və coşqunun müşahidə edilməsi ölkəmizdə idmana, eləcə də gimnastikaya nəinki paytaxtımızda, həmçinin regionlarda da böyük maraq olduğunu, eləcə də AGF-nin yüksək təşkilatçılıq bacarığını bir daha təsdiqləyir.
Azərbaycana dəvət olunmuş əcnəbi qonaqlar da yarışın təşkilatçılığını yüksək qiymətləndirərək, ölkəmizə, eləcə də qədim Şəki şəhərinə olan heyranlığını ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, yarışın ilk iki günündə aerobika gimnastikası üzrə 6-cı, akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci Azərbaycan çempionatında qaliblər müəyyənləşib. İdman həvəskarları növbəti iki gün ərzində idman gimnastikası üzrə 27-ci, qadın idman gimnastikası, batut gimnastikası üzrə 6-cı, tamblinq üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı, bədii gimnastika üzrə 27-ci, aerobika gimnastikası üzrə 6-cı Azərbaycan birinciliyi zamanı gimnastların maraqlı və rəngarəng çıxışlarına şahidlik etmək imkanı əldə edəcəklər.

On December 8, joint competitions dedicated to the 20th anniversary of the reorganization of the Azerbaijan Gymnastics Federation began in the city of Sheki, which has ancient history and culture.
The competitions held in 6 types of gymnastics at the Sheki Olympic Sports Complex are met with great enthusiasm by gymnastics fans. For the first time, the opening ceremony of joint competitions held not in the capital, but in the region, was held on December 9.
The ceremony, attended by the Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Farid Gayibov, Vice-President of the National Olympic Committee Chingiz Huseynzade, federation officials and famous athletes, presented the audience with a gala show performed by local and world-famous gymnastics stars.
The exciting program presented by the mixed pair of sisters Jessica (two-time European champion, gold and double bronze medalist of the World Championship, bronze medalist in the team event of the Tokyo Olympic Games) and Jennifer Gadirova (bronze medalist in the team event of the Tokyo Olympic Games, silver medalist in the team event of the European Championship), representing the Great Britain women's artistic gymnastics team, who were invited to our country to participate in the gala show, the bronze medalist of the Tokyo Olympic Games in the men's artistic gymnastics, two-time European champion, Turkish Ferhat Arıcan, Italian world champion in rhythmic gymnastics, silver medalist of the European Championship Milena Baldassarri, members of the Israeli men's acrobatic gymnastics team Amir Daus, Tomer Offir (bronze medalists of the World Championship), Or Abraham (European champion among youths), Rotem Amihai, and the winners of the world age group competition Yonatan Fridman and Amy Refaeli, gave the audience unforgettable moments.
On the Sheki stage, the brilliant performances of our country's famous graceful gymnasts, bronze medalists of the world championship, members of our group exercise team Gullu Agalarzade, Laman Alimuradova, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan and Darya Sorokina, the winner of the Islamic Solidarity Games, our rhythmic gymnast Ilona Zeynalova, as well as the "Alov" team in the gymnastics for all category ("Golden Age" - 50 years and older) presented exciting moments to the fans and were met with interest by them.
The support and magnificent fanfare of the spectators during both the performances and the opening ceremony added special color to the competitions.
The observation of a large crowd and enthusiasm at the competition organized in the region once again confirms the great interest in sports in our country, including gymnastics, not only in our capital, but also in the regions, as well as the high organizational skills of the AGF.
Foreign guests invited to Azerbaijan also highly appreciated the organization of the competition and expressed their admiration for our country, as well as the ancient city of Sheki.
It should be noted that the winners of the 6th Azerbaijan Championship in Aerobic Gymnastics and the 27th Azerbaijan Championship in Acrobatic Gymnastics were determined during the first two days of the competition. Sports enthusiasts will have the opportunity to witness the interesting and colorful performances of gymnasts during the 27th Azerbaijan Championship in Artistic Gymnastics, the 6th Azerbaijan Championship in Women's Artistic Gymnastics, the 18th Azerbaijan Championship in Tumbling, the 27th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics, and the 6th Azerbaijan Championship in Aerobic Gymnastics over the next two days.