Yaponiyanın Kitakyuşu şəhərində təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı çərçivəsində Beynəlxalq Gimanstika Federasiyasının (FIG) Atletlər Komissiyasının üzvlüyünə seçkilər keçirilib.
Bu seçkilərdə hazırda bədii gimnastika üzrə yığma komandanın məşqçisi, Avropa Çempionatının 3-qat mükafatçısı, çoxsaylı beynəlxalq yarışların qalib və medalçısı Siyana Vasileva da öz namizədliyini irəli sürüb.
26 oktyabr tarixində keçirilmiş seçkilərin ilk mərhələsində ümumilikdə 6 ölkə təmsilçisi iştirak edib. 28 oktyabrda keçirilmiş son seçkilərdə isə 3 ölkə nümayəndəsi rəqabət aparıb. Siyana rəqiblərini üstələyərək, bədii gimnastların rəsmi nümayəndəsi seçilib.
Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində ilk dəfədir ki, təmsilçimiz Atletlər Komissiyasının üzvü seçilir.
Bədii gimnastların nümayəndəsi kimi, Siyana avtomatik olaraq FIG-nin bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin iclaslarında atletləri təmsil edəcək.
O, Atletlər Komissiyasının üzvü kimi faəliyyətini 1 yanvar 2022-ci ildən 31 dekabr 2025-ci il tarixinədək davam etdirəcək.
Həm gimnast, həm də məşqçi kimi ölkəmizi daim layiqincə təmsil etmiş Siyanaya bu fəaliyyətində də uğurlar arzulayırıq!

Сияна Василева избрана официальным представителем атлетов по художественной гимнастике
В рамках Чемпионата мира по художественной гимнастике, проводимом в Китакюсю (Япония), прошли выборы в Комиссию атлетов Международной федерации гимнастики (FIG).
Сияна Василева, действующий тренер национальной сборной команды по художественной гимнастике, трехкратный призер Чемпионата Европы, победительница и медалистка многих международных соревнований, также выдвинула свою кандидатуру на этих выборах.
На первом туре выборов, проходящих  26 октября, приняли участие всего шесть стран. На последних выборах, состоявшихся 28 октября, соревновались представители трех стран. Оставив позади своих соперниц, Сияна была избрана официальным представителем художественных гимнасток.
Впервые в истории художественной гимнастики Азербайджана, наша представительница избрана членом комиссии спортсменов.
Будучи представительницей художественной гимнастики, Сияна автоматически  представит спортсменов на заседаниях Технического комитета FIG по художественной гимнастике.
Деятельность Сияны как члена комиссии спортсменов начнется с 1 января 2022г. и будет длится до 31 декабря 2025г.
Желаем успехов Сияне, которая всегда достойно представляла нашу страну и как гимнастка, и как тренер!