Yaponiyanın Kitakyuşu şəhərində təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı çərçivəsində Beynəlxalq Gimanstika Federasiyasının (FIG) Atletlər Komissiyasının üzvlüyünə seçkilər keçirilib.
Bu seçkilərdə hazırda bədii gimnastika üzrə yığma komandanın məşqçisi, Avropa Çempionatının 3-qat mükafatçısı, çoxsaylı beynəlxalq yarışların qalib və medalçısı Siyana Vasileva da öz namizədliyini irəli sürüb.
26 oktyabr tarixində keçirilmiş seçkilərin ilk mərhələsində ümumilikdə 6 ölkə təmsilçisi iştirak edib. 28 oktyabrda keçirilmiş son seçkilərdə isə 3 ölkə nümayəndəsi rəqabət aparıb. Siyana rəqiblərini üstələyərək, bədii gimnastların rəsmi nümayəndəsi seçilib.
Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində ilk dəfədir ki, təmsilçimiz Atletlər Komissiyasının üzvü seçilir.
Bədii gimnastların nümayəndəsi kimi, Siyana avtomatik olaraq FIG-nin bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin iclaslarında atletləri təmsil edəcək.
O, Atletlər Komissiyasının üzvü kimi faəliyyətini 1 yanvar 2022-ci ildən 31 dekabr 2025-ci il tarixinədək davam etdirəcək.
Həm gimnast, həm də məşqçi kimi ölkəmizi daim layiqincə təmsil etmiş Siyanaya bu fəaliyyətində də uğurlar arzulayırıq!

Elections to the Athletes Commission of the International Gymnastics Federation (FIG) have been held within the framework of the Rhythmic Gymnastics World Championships in the City of Kitakyushu (Japan).
Siyana Vasileva, the current coach of the Rhythmic Gymnastics National Team, three-time medalist of the European Championships, winner of numerous international competitions, also nominated her candidature in these elections.
A total of six countries participated in the first round of the elections held on October 26. On the last stage of elections held on October 28, representatives of three countries competed in. Having left behind her rivals, Siyana was elected as the official representative of Rhythmic gymnasts.
For the first time in history of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics, our representative is elected as a member of the Athletes Commission.
Being a representative of Rhythmic Gymnastics, Siyana will automatically represent the athletes at the FIG Rhythmic Gymnastics Technical Committee’s meetings.
She will serve as a member of the Athletes' Commission from January 1, 2022 to December 31, 2025.
We wish success to Siyana, who has always represented our country with dignity, as both a gymnast and a coach!