Bakıda ilk dəfə olaraq gimnastikanın altı növünü - kişi və qadın idman gimnastikası, tamblinq, batut, akrobatika və aerobika gimnastikasını özündə birləşdirən iki günlük Birgə Yarış yekunlaşıb.
Yarışın ilk günü, çoxnövçülükdə fərqlənən idmançıların çıxışları ilə əlamətdar oldu. Marina Nekrasova müvafiq olaraq gümüş və bürünc medal qazanan Mariya Smirnova və Yuliya İnşınanı qabaqlayaraq, mütləq çempion adını qazandı. Qeyd edək ki, müstəqil Azərbaycan tarixində bu, qadın idman gimnastlarının yarış çərçivəsində ilk çıxışları idi.
“Qalib gəlməyi çox istəyirdim və çox sevincliyəm” – deyə, Marina Nekrasova öz qələbəsini şərh edib. “Bundan başqa mən yeni elementlər, yeni kombinasiyalar etdim və nəticədə 1-ci oldum”. Gimnast həmçinin, yarışın keçirildiyi arenanın da möhtəşəmliyindən danışdı.
Dayaqla tullanmada qitə birinciliyinin gümüş mükafatçısı Anna Pavlova, öz sevimli alətində çıxış edərək tamaşaçıları sevindirdi. O, mövsümün ikinci yarısında forma yığmağa çalışdığı üçün, məşqçinin onun qarşısında bütün alətlərdən keçmək tapşırığı qoymadığını qeyd edib.
“Biz Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi zalın abu-havasını hiss etdik. Çempionatda iştirak etməklə yanaşı, arenada podium məşqləri də etmək üçün imkanımızın olması bizim üçün çox vacibdir” - deyə Pavlova vurğulayıb. Həmçinin o, ilin ikinci yarısının əsas startı komandanın hazırlaşdığı Dünya Çempionatı olacağını qeyd edib. “Azərbaycan Birinciliyi çərçivəsində biz yeni bacarıqlarımızı nümayiş etdirə bildik, əlbətdə ki, məşqlər başqa, yarışlar başqa”.
Yarışın ikinci günü tamaşaçı və azarkeşlər üçün idman gimnastlarının inanılmaz möhtəşəm çıxışları ilə yaddaqalan oldu. Onların arasında komandanın lideri, yarış nəticələrinə görə ölkənin mütləq çempionu Oleq Stepko və gümüş medal qazanan Petr Paxnyuk xüsusilə seçildi. Yarışın bürünc mükafatçısı isə digər gimnast Ruslan Namazov oldu.
İdman gimnastikası sevərlər üçün əsl sürpriz, Pekində keçirilən Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı, xorvatiyalı gimnast Ude Filipin at üzərində parlaq çıxışı oldu.
Çempionat bitdikdən sonra Stepko öz təəssüratları ilə bölüşüb. “Azərbaycan Çempionatı yarışların yaxşı cəhətlərindən biri də o idi ki, alətlər bir alt taxta konstruksiya üzərində yerləşdirilmişdi və bu da böyük ril oynayır. Bu yarışa xüsusi abu-hava verdi, əlbətdə ki, məşq başqa, bu cür şəraitdə çıxış etmək başqa. Olduqca fərqli münasibət, fərqli iş, bu mənada yarışın bütün iştirakçıları qazandı” – deyə, Stepko qeyd edib.
Həmçinin, onun sözlərinə görə bu yarış bir növ Dünya Çempionatına hazırlıq mərhələsi oldu. ”Qarşıda bizi gözləyən Türkiyə startından sonra mundiala 1 ay qalacaq. Dünya Çempionatından sonra isə bütün fikirlərimiz Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarına hazırlığa yönələcək. Belə ki, qrafikimiz olduqca gərgin, işlər isə sonsuzdur” – deyə Stepko bildirib.
Çempionatda idman gimnastikası ilə yanaşı, akrobatika və tamblinq də təmsil olunurdu. Aynur Hüseynova, Nərmin Ramazanova və Lalə Hüseynovadan ibarət qrup öz parlaq çıxışları sayəsində tamaşaçıların yaddaşlarında iz buraxdılar. Aygün Əhmədova və Ruhidil Qurbanlıdan ibarət cütlük isə gənc istedadlar arasında yeganə qalib oldular.
Tamblinqçilərin də çıxışları olduqca valehedici idi - bu idmançılar sanki yerə toxunmadan havada pərvazlanırdılar. İstedadlı Azərbaycan tamblinqçisi Mixail Malkin, rəqibləri Hafiz Rzayev və Səid Səlimovu geridə qoyaraq qızıl medal qazandı.
Əsas çıxışlar arası fasilələrdə ölkənin aerobika üzrə yığma komandasının üzvləri Dmitriy Dolmatov, Anna Poleşuk, Vera Bosıx, Anastasiya Koltunova və Yekaterina Kotlyarova tamaşaçıları öz nümunəvi çıxışları ilə sevindirdilər. Bundan əlavə, batut gimnastları Oleq Piunov, İlya Qrişunin, Ruslan Ağamirov və Svetlana Makştaryova öz alətlərində nəfəs kəsən atlayışlar nümayiş etdirdilər.
Tanınmış Rusiyalı gimnast, Atlantada keçirilən Olimpiya Oyunlarının-1996 çempionu, Sidneydə keçirilən Olimpiya Oyunlarının-2000 bürünc mükafatçısı Yevgeniy Podqorniy öz iştirakı ilə çempionatı şərəfləndirdi. Tədbirin təşkilatçığını yüksək qiymətləndirən Podqornıy, paytaxtımıza olan heyranlığını ifadə etdi.
“Şəhərin bu qədər gözəl və müasir olduğunu təsəvvür belə etmirdim. Demək olar ki, dostlarımla şəhərin hər yerində olmuşam və hər dəfə bura mənim üçün fərqli şəkildə aşkarlanır – daha maraqlı və gözəl, bu çox möhtəşəmdir”.
Qeyd edək ki, gimnastika növlərinin populyarlaşması istiqamətində bu, federasiya tərəfindən keçirilmiş ilk Birgə Yarış deyil. Bundan əlavə, bir neçə gimnastika növlərinin Birgə Yarışı tamaşaçılar üçün də daha cəlbedicidir. Belə ki, onlar növbə ilə idman gimnastikası, akrobatika və tamblinq üzrə çıxışların bir-birini əvəz etməsi ilə yarışların gedişatını əyani surətdə izləmək imkanına malik idilər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu dəfə də birgə yarışlara beynəlxalq dərəcəli hakimləri dəvət etmişdir. Belə ki, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Texniki Komitəsinin üzvü, Latviyalı Arturs Mitskevitçs, Avropa Gimnastika İttifaqının Texniki Komitəsinin iki üzvü – xorvatiyalı Mario Vukoya və rusiyalı Dmitriy Andreyev, həmçinin Gürcüstan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Besarion Qamsaxurdiya, Belarus Gimnastika Federasiyasının baş katibi Andrey Fedorov və Qazaxıstanın Astana Gimnastika Məktəbinin baş məşqçisi Aleksandr Kim Azərbaycan gimnastlarının çıxışlarını qiymətləndirirdi.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan və Avropa Çempionatlarının müvəffəqiyyətlə keçirildiyi Milli Gimnastika Arenası bu dəfə, Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarına təsnifat turniri ərəfəsində gimnastikanın digər növləri üzrə yarışları qəbul etdi.
Bu yarışlarda dörd idman cəmiyyəti – Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Olimpiya İdman Litseyi, Nizami rayonu İdman Məktəbi və “Neftçi” cəmiyyətini təmsil edən ümumi 80 idmançı iştirak edirdi.

Azerbaijan’s two-day joint national championships in gymnastics has ended in Baku - the first sporting event which brought together all six species - male and female gymnastics, tumbling, trampoline, acrobatic gymnastics and aerobic gymnastics.
The first day of the championships was best remembered thanks to the performances of the artistic gymnasts, who was fighting in the all-around. Marina Nekrasova won the title of absolute champion, leaving behind Mariia Smirnova and Yuliya Inshina who won silver and bronze medals respectively. It is noteworthy that this was the first performance of the artistic gymnasts in the history of independent Azerbaijan.
"I really wanted to win, and sure, I am very happy," Marina Nekrasova commented on her own victory. "Moreover, I have tried the new elements, new combinations - well, obviously, that I became the first." The gymnast also emhasized the magnificence of the Arena, where the championships was held.
The silver medalist of the European championships in the vault, Anna Pavlova also delighted the audience, performing on her favorite apparatus. She said she only gaining shape before the second half of the season, so the coach did not set task to go through all apparatus.
"It's great that we felt the aura of the Arena which will host the European Games,” she said. “It is very important for us, because there was a great opportunity not only to take part in the championships, but also to make the podium trainings." Anna also noted that the World Cup would be the main event of the second half of the year. "During the Azerbaijani championship we were able to test our skills in combat, as to train is one thing, while to compete - is quite another.”
The second day of the championship was remarkable thanks to the incredibly spectacular performances of men gymnasts, including the athletes such as the leader of the national team, Oleg Stepko, who has become the absolute champion of the country following the results of the tournament, and Petro Pahnyuk who won the silver medal. Another representative of the team, Ruslan Namazov became the bronze medalist of the championships.
Along with the artistic gymnastics, the championships also featured acrobatic gymnastics and tumbling. Female trio of acrobats including Aynur Huseynova, Narmin Ramazanova and Lala Huseynova especially remembered to the audience thanks to the bright performance. The duet consisting of Aygun Ahmadova and Ruhidil Gurbanli became the sole winner among the young talents.
The performances of trampolinists were very spectacular - these athletes were hovering in the air, seemingly not even touching the ground. A talented Azerbaijani jumper, Mikhail Malkin won the gold medal of the championships, leaving behind Hafiz Rzayev and Said Salimov.
An aerobics team - Dmitry Dolmatov, Anna Poleshuk, Vera Bosykh, Anastasia Koltunova and Yekaterina Kotliarova pleased the audience acting between the main performances. Moreover, trampolinists Oleg Piunov, Ilya Grishunin, Ruslan Agamirov and Svetlana Makshtareva showed breathtaking jumps on their apparatus.
The famous Russian gymnast, 1996 Olympic champion, 2000 Olympic bronze medalist Yevgeny Podgorny honored the national championships with his presence. Noting the high level of organization, Podgorny expressed admiration for our capital.
"I even could not imagine that the city is so beautiful and modern. Together with my friends, I have visited almost all of its parts, and each time it opens up in a new way - even more interesting than the previous one and it is just wonderful!"
We should recall that Gymnastics Federation holds joint tournaments not for the first time. Focused on promoting these kinds of sports, such tournament is more appealing to viewers who can personally watch the fights in artistic gymnastics, acrobatics and tumbling at the same time and place.
Azerbaijan Gymnastics Federation has invited foreign judges, the holders of the international judging Brevet, to take part in this sporting event this time as well. Among the six invited judges, there is a member of the Technical Committee of the International Gymnastics Federation, Arthur Mitskevich from Latvia, and, two representatives of the Technical Committee of the European Union of Gymnastics, Mario Vukoja from Croatia and Dmitry Andreev from Russia, as well as Vice President of Georgian Gymnastics Federation, Besarion Gamsakhurdia, Secretary General of Belarusian Gymnastics Federation, Andrey Fedorov, and, head coach of Kazakh gymnastics school, Alexander Kim.
Milli Gimnastika Arenası, where the European and Azerbaijan Championships in rhythmic gymnastics were successfully organized, hosted similar event in other gymnastics disciplines this time, on the threshold of the spring qualifying tournament for Baku 2015 – the First European Games to be held in our country next year.
Some 80 athletes representing four sports societies - Baku Gymnastics School, Republican Olympic Sports Lyceum, Sports School of Nizami district and “Neftchi” competed in the event in total.