Bakıda ilk dəfə olaraq gimnastikanın altı növünü - kişi və qadın idman gimnastikası, tamblinq, batut, akrobatika və aerobika gimnastikasını özündə birləşdirən iki günlük Birgə Yarış yekunlaşıb.
Yarışın ilk günü, çoxnövçülükdə fərqlənən idmançıların çıxışları ilə əlamətdar oldu. Marina Nekrasova müvafiq olaraq gümüş və bürünc medal qazanan Mariya Smirnova və Yuliya İnşınanı qabaqlayaraq, mütləq çempion adını qazandı. Qeyd edək ki, müstəqil Azərbaycan tarixində bu, qadın idman gimnastlarının yarış çərçivəsində ilk çıxışları idi.
“Qalib gəlməyi çox istəyirdim və çox sevincliyəm” – deyə, Marina Nekrasova öz qələbəsini şərh edib. “Bundan başqa mən yeni elementlər, yeni kombinasiyalar etdim və nəticədə 1-ci oldum”. Gimnast həmçinin, yarışın keçirildiyi arenanın da möhtəşəmliyindən danışdı.
Dayaqla tullanmada qitə birinciliyinin gümüş mükafatçısı Anna Pavlova, öz sevimli alətində çıxış edərək tamaşaçıları sevindirdi. O, mövsümün ikinci yarısında forma yığmağa çalışdığı üçün, məşqçinin onun qarşısında bütün alətlərdən keçmək tapşırığı qoymadığını qeyd edib.
“Biz Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi zalın abu-havasını hiss etdik. Çempionatda iştirak etməklə yanaşı, arenada podium məşqləri də etmək üçün imkanımızın olması bizim üçün çox vacibdir” - deyə Pavlova vurğulayıb. Həmçinin o, ilin ikinci yarısının əsas startı komandanın hazırlaşdığı Dünya Çempionatı olacağını qeyd edib. “Azərbaycan Birinciliyi çərçivəsində biz yeni bacarıqlarımızı nümayiş etdirə bildik, əlbətdə ki, məşqlər başqa, yarışlar başqa”.
Yarışın ikinci günü tamaşaçı və azarkeşlər üçün idman gimnastlarının inanılmaz möhtəşəm çıxışları ilə yaddaqalan oldu. Onların arasında komandanın lideri, yarış nəticələrinə görə ölkənin mütləq çempionu Oleq Stepko və gümüş medal qazanan Petr Paxnyuk xüsusilə seçildi. Yarışın bürünc mükafatçısı isə digər gimnast Ruslan Namazov oldu.
İdman gimnastikası sevərlər üçün əsl sürpriz, Pekində keçirilən Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı, xorvatiyalı gimnast Ude Filipin at üzərində parlaq çıxışı oldu.
Çempionat bitdikdən sonra Stepko öz təəssüratları ilə bölüşüb. “Azərbaycan Çempionatı yarışların yaxşı cəhətlərindən biri də o idi ki, alətlər bir alt taxta konstruksiya üzərində yerləşdirilmişdi və bu da böyük ril oynayır. Bu yarışa xüsusi abu-hava verdi, əlbətdə ki, məşq başqa, bu cür şəraitdə çıxış etmək başqa. Olduqca fərqli münasibət, fərqli iş, bu mənada yarışın bütün iştirakçıları qazandı” – deyə, Stepko qeyd edib.
Həmçinin, onun sözlərinə görə bu yarış bir növ Dünya Çempionatına hazırlıq mərhələsi oldu. ”Qarşıda bizi gözləyən Türkiyə startından sonra mundiala 1 ay qalacaq. Dünya Çempionatından sonra isə bütün fikirlərimiz Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarına hazırlığa yönələcək. Belə ki, qrafikimiz olduqca gərgin, işlər isə sonsuzdur” – deyə Stepko bildirib.
Çempionatda idman gimnastikası ilə yanaşı, akrobatika və tamblinq də təmsil olunurdu. Aynur Hüseynova, Nərmin Ramazanova və Lalə Hüseynovadan ibarət qrup öz parlaq çıxışları sayəsində tamaşaçıların yaddaşlarında iz buraxdılar. Aygün Əhmədova və Ruhidil Qurbanlıdan ibarət cütlük isə gənc istedadlar arasında yeganə qalib oldular.
Tamblinqçilərin də çıxışları olduqca valehedici idi - bu idmançılar sanki yerə toxunmadan havada pərvazlanırdılar. İstedadlı Azərbaycan tamblinqçisi Mixail Malkin, rəqibləri Hafiz Rzayev və Səid Səlimovu geridə qoyaraq qızıl medal qazandı.
Əsas çıxışlar arası fasilələrdə ölkənin aerobika üzrə yığma komandasının üzvləri Dmitriy Dolmatov, Anna Poleşuk, Vera Bosıx, Anastasiya Koltunova və Yekaterina Kotlyarova tamaşaçıları öz nümunəvi çıxışları ilə sevindirdilər. Bundan əlavə, batut gimnastları Oleq Piunov, İlya Qrişunin, Ruslan Ağamirov və Svetlana Makştaryova öz alətlərində nəfəs kəsən atlayışlar nümayiş etdirdilər.
Tanınmış Rusiyalı gimnast, Atlantada keçirilən Olimpiya Oyunlarının-1996 çempionu, Sidneydə keçirilən Olimpiya Oyunlarının-2000 bürünc mükafatçısı Yevgeniy Podqorniy öz iştirakı ilə çempionatı şərəfləndirdi. Tədbirin təşkilatçığını yüksək qiymətləndirən Podqornıy, paytaxtımıza olan heyranlığını ifadə etdi.
“Şəhərin bu qədər gözəl və müasir olduğunu təsəvvür belə etmirdim. Demək olar ki, dostlarımla şəhərin hər yerində olmuşam və hər dəfə bura mənim üçün fərqli şəkildə aşkarlanır – daha maraqlı və gözəl, bu çox möhtəşəmdir”.
Qeyd edək ki, gimnastika növlərinin populyarlaşması istiqamətində bu, federasiya tərəfindən keçirilmiş ilk Birgə Yarış deyil. Bundan əlavə, bir neçə gimnastika növlərinin Birgə Yarışı tamaşaçılar üçün də daha cəlbedicidir. Belə ki, onlar növbə ilə idman gimnastikası, akrobatika və tamblinq üzrə çıxışların bir-birini əvəz etməsi ilə yarışların gedişatını əyani surətdə izləmək imkanına malik idilər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu dəfə də birgə yarışlara beynəlxalq dərəcəli hakimləri dəvət etmişdir. Belə ki, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Texniki Komitəsinin üzvü, Latviyalı Arturs Mitskevitçs, Avropa Gimnastika İttifaqının Texniki Komitəsinin iki üzvü – xorvatiyalı Mario Vukoya və rusiyalı Dmitriy Andreyev, həmçinin Gürcüstan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Besarion Qamsaxurdiya, Belarus Gimnastika Federasiyasının baş katibi Andrey Fedorov və Qazaxıstanın Astana Gimnastika Məktəbinin baş məşqçisi Aleksandr Kim Azərbaycan gimnastlarının çıxışlarını qiymətləndirirdi.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan və Avropa Çempionatlarının müvəffəqiyyətlə keçirildiyi Milli Gimnastika Arenası bu dəfə, Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarına təsnifat turniri ərəfəsində gimnastikanın digər növləri üzrə yarışları qəbul etdi.
Bu yarışlarda dörd idman cəmiyyəti – Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Olimpiya İdman Litseyi, Nizami rayonu İdman Məktəbi və “Neftçi” cəmiyyətini təmsil edən ümumi 80 idmançı iştirak edirdi.

Первый день объединенного чемпионата Азербайджана по гимнастике оказался примечателен выступлением спортивных гимнасток, определявших лучших в многоборье. Звание абсолютной чемпионки выиграла Марина Некрасова, опередившая Марию Смирнову и Юлию Иньшину, выигравших серебряную и бронзовую медали соответственно. Примечательно, что в истории независимого Азербайджана это стало первым выступлением спортивных гимнасток в рамках турнира.
«Очень хотелось выиграть, и конечно я очень рада», - так Марина Некрасова прокомментировала собственную победу. - «Более того, я попробовала новые элементы, новые комбинации – ну и очевидно, что стала первой.» Гимнастка также подчеркнула великолепие Арены, на которой проходил чемпионат Азербайджана.
Серебряный призер первенства континента в опорном прыжке Анна Павлова также порадовала зрителей, выступив на своём любимом снаряде. Она отметила, что только набирает форму перед второй половиной сезона, поэтому задачу пройти все снаряды тренер перед ней не ставила.
«Здорово, что мы почувствовали ауру зала, который примет Европейские Игры. Это очень важно для нас, ведь появилась прекрасная возможность не только принимать участие в чемпионате, но и проводить на арене подиумные тренировки», - подчеркнула Павлова. Также она отметила, что основным стартом второй половины года будет чемпионат мира, к которому команда и готовится. «В ходе первенства Азербайджана мы смогли проверить свои навыки в боевых условиях, ведь одно дело тренировки, а совсем другое соревнования.
Второй день чемпионата запомнился зрителям и болельщикам невероятно зрелищным выступлением спортивных гимнастов, среди которых особо отметились такие атлеты, как лидер национальной сборной Олег Степко, по итогам турнира ставший абсолютным чемпионом страны, и Петр Пахнюк, завоевавший серебренную медаль. Бронзовым призером чемпионата стал другой представитель сборной Руслан Намазов.
Самым настоящим сюрпризом для любителей спортивной гимнастики стало выступление хорватского спортсмена, серебренного призера Олимпийских игр в Пекине Уде Филипа, который блестяще выступил на коне.
После завершения чемпионата Степко поделился своими впечатлениями. «Чемпионат Азербайджана был хорош тем, что соревнования проводились на помосте, который играет огромную роль. Это задало турниру определенную атмосферу, ведь одно дело тренировки, а другое – выступление в таких условиях. Совсем другой настрой, другая работа, поэтому все участники первенства от этого выиграли», - подчеркнул Степко.
По его словам, соревнование стало своеобразным этапом подготовки к чемпионату мира. «Впереди нас ждет старт в Турции, после которого до мундиаля остается месяц. Ну а после ЧМ непосредственно сконцентрируемся на подготовке к Европейским Играм в Баку. Так что график довольно насыщенный, а работы – непочатый край», - сказал Степко.
Наряду со спортивной гимнастикой, на чемпионате также была представлена акробатика и тамблинг. Женское трио в составе акробатов Айнур Гусейновой, Нармин Рамазановой и Лалой Гусейновой особенно запомнились зрителям благодаря яркому выступлению. Дуэт Ахмедова Айгюн и Гурбанлы Рухидил стал единоличным призером среди юных дарований.
Весьма зрелищными стали выступления тамблингистов – эти спортсмены парили в воздухе, казалось бы даже не касаясь земли. Талантливый азербайджанский прыгун, Михаил Малкин завоевал золотую медаль чемпионата, оставив позади Хафиза Рзаева и Саида Салимова.
В перерывах между основными выступлениями сборная страны по аэробике – Дмитрий Долматов, Анна Полещук, Вера Босых, Анастасия Колтунова и Екатерина Котлярова - порадовали зрителей своими номерами. Кроме того, батутисты Олег Пиунов, Илья Гришунин, Руслан Агамиров и Светлана Макштарева показали захватывающие дух прыжки на своем снаряде.
Знаменитый российский гимнаст, чемпион Олимпийских игр-1996 в Атланте, бронзовый призер Олимпийских игр-2000 в Сиднее, Евгений Подгорный почтил чемпионат страны своим присутствием. Отметив высокий уровень организации мероприятия, Подгорный выразил восхищение нашей столицей.
«Я даже представить себе не мог, что город настолько красив и современен. Вместе с друзьями я побывал уже практически во всех его уголках и каждый раз он раскрывается для меня с новой стороны - еще более интересной, нежели предыдущая и это просто замечательно!»
Отметим, что Федерация гимнастики уже не в первый раз проводит объединенные соревнования, которые направлены на популяризацию этих видов спорта. К тому же, турнир сразу по нескольким гимнастическим дисциплинам является более привлекательным для зрителей, которые могут воочию наблюдать попеременно за ходом борьбы в зачете по спортивной гимнастике, акробатике и тамблингу.
Федерация и на этот раз разослала приглашения на объединенный турнир по гимнастике иностранным судьям международной категории. Так, Артурс Мицкевичс из Латвии, являющийся членом Технического комитета Международной федерации, два представителя в Техкоме Европейского союза гимнастики - хорват Марио Вукоя и россиянин Дмитрий Андреев, а также Бесарион Гамсахурдиа (Грузия) и Андрей Федоров (Беларусь) соответственно вице-президент и генеральный секретарь национальных федераций и главный тренер столичной школы гимнастики Казахстана Александр Ким оценивали выступления азербайджанских спортсменов.
Национальная арена гимнастики, успешно проводившая чемпионаты Европы и Азербайджана по художественной гимнастике на сей раз приняла подобные соревнования по другим гимнастическим дисциплинам в преддверии весеннего квалификационного турнира будущего года к первым Европейским играм в Баку-2015.
Что примечательно, впервые за историю независимого Азербайджана в соревнованиях была продемонстрирована женская спортивная гимнастика. Всего же в чемпионате выступили 80 спортсменов, представлявшие четыре спортобщества - Бакинскую школу гимнастики, Республиканский олимпийский спортивный лицей, спортивную школу Низаминского района столицы и «Нефтчи».