İyulun 7-də Rumıniyanın Kluj-Napoka şəhərində bədii gimnastika üzrə gənclər arasında 2-ci dünya çempionatına start verilib.
Çempionatda ölkəmizi Azərbaycan yığma komandasının üzvləri, fərdi gimnastlar Şəms Ağahüseynova, Nuray Əhmədzadə, Nəzrin Abdullayeva, qrup hərəkətləri komandasının üzvləri Gövhər İbrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova və Zəhra Cəfərova təmsil edir.
Bu gün, yarışın ikinci günü qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın tarixi bürünc medalı ilə yadda qalıb.
Belə ki, təmsilçilərimiz Azərbaycan gimnastika tarixində gənclər arasında keçirilən dünya çempionatında ilk dəfə olaraq çoxnövçülük proqramında (59.400) bürünc medala layiq görülüb.
Gimnastlarımız həmçinin ayrı-ayrı alətlər (5 ip və 5 top) üzrə də finala vəsiqə qazanıblar.
Bu gün həmçinin gimnastlar fərdi proqramda gürzlər və lentlə kompozisiyalarını nümayiş etdiriblər.
Fərdi birincilikdə Nuray Əhmədzadə lentlə 9-cu, Nəzrin Abdullayeva isə gürzlərlə hərəkətlərdə 11-ci pillədə yer alıb.

7-го июля в румынском городе Клуж-Напока стартовал 2-й Чемпионат мира по художественной гимнастике среди юниорок.
Нашу страну на первенстве мира представляют члены национальной сборной команды Азербайджана - Шамс Агагусейнова, Нурай Ахмедзаде, Назрин Абдуллаева (индивидуальная программа) и члены сборной команды в групповых упражнениях в составе Говхар Ибрагимовой, Сакиныханум Исмаилзаде, Мадины Аслановой, Илахи Бахадыровой, Аян Садыговой и Захры Джафаровой.
Сегодня, во второй день соревнований, исторической запомнилась бронзовой медалью нашей национальной сборной команды в групповых упражнениях.
Итак, впервые в истории гимнастики Азербайджана, девочкам удалось завоевать бронзовую медаль в многоборье (59,400) на Чемпионате мира среди юниорок.
Наши гимнастки также вышли в финал по отдельным предметам (5 скакалок и 5 мячей).
Сегодня гимнастки в индивидуальной программе также продемонстрировали свои выступления с булавами и лентой.
Нурай Ахмедзаде в личном первенстве заняла 9-е место, а Назрин Абдуллаева – 11-е в упражнении с булавами.