Azərbaycanın yeniyetmə gimnastlardan ibarət qrup komandası Lissabonda keçirilən Dünya kubokunun növbəti mərhələsi çərçivəsində beynəlxalq turnirdə bürünc medallar qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Gülsüm Şəfizadə, Nülufər Niftalıyeva, Səbinə Hümmətova, Emiliya Bağıyeva və Aynur Mustafayeva 29.15 bal nəticə ilə finalda beş halqa ilə hərəkətlərdə Rusiya və Belarusdan sonra üçüncü yeri tutublar. Mayın sonunda Vyanada keçiriləcək Avropa birinciliyinə hazırlaşan gimnastlarımız təsnifatda demək olar ki, həmin nəticə göstəriblər.
"Məni, həmçinin fərdi gimnastlardan təşkil olunmuş yeniyetmələrdən ibarət digər komanda sevindirdi. Jalə Piriyeva və Züleyxa İsmayılova (hər ikisi 2000-ci il təvəllüdlü), həmçinin Veronika Ömərova (1999-cu il təvəllüdlü) üçüncü pilləni tutan amerikalı idmançılardan geri qalaraq 19 komanda arasında dördüncü olublar. Hesab edirəm ki, onlar əla çıxış etdilər və rəqibləri arasında ən gənc olmalarına baxmayaraq, mükafatlar uğrunda bərabər səviyyədə mübarizə aparıblar", milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
Dünya kuboku yarışlarında iştirak etmiş yaşca böyük idmançılar da dörd finalla yadda qalıblar. Belə ki, Lalə Yusifova topla tapşırıqda beşinci olub. Məşqçinin sözlərinə görə, Lalə bu tapşırığı elə yerinə yetirib ki, auditoriya onu ayaqüstə alqışlayıb. Lalə finalda gürzlərlə hərəkətlərdə altıncı, çoxnövçülükdə isə səkkizinci olub.
Digər iştirakçımız Marina Durunda da finalda gürzlərlə tapşırıqda yarışıb və beşinci yerlə kifayətlənib.
Hər iki halda da qələbəni rusiyalı Marqarita Mamun qazanıb.
Azərbaycanın qrup komandasına gəlincə, Səbinə Abbasova, Siyana Vasileva, Aliyə Paşayeva, İradə Əhədzadə, Səbinə Qaratova və Mənsurə Bağıyeva 3 top və 2 lentlə hərəkətlərdə finala çıxıblar və orada 8-ci yer tutublar. Onlar ikinövçülüyün cəmində doqquzuncu olublar.
Bu həftənin sonunda gimnastlarımızı aprelin 13-14-də Riqada keçiriləcək beynəlxalq turnir gözləyir. Yarışda 2013-cü il Avropa çempionatının gələcək iştirakçıları Lalə Yusifova, Marina Durunda və yeniyetmələrdən ibarət qrup mübarizə aparacaq.

Бронзовые медали международного турнира в рамках проведения очередного этапа Кубка мира в Лиссабоне завоевали гимнастки юниорской групповой команды Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, Гюльсюм Шафизаде, Нилуфяр Нифталыева, Сабина Гумметова, Эмилия Багиева и Айнур Мустафаева с результатом 29.15 балла заняли в финале упражнения с 5 обручами 3-е место после России и Беларуси. В квалификации девушки, готовящиеся к европейскому первенству в Вене в конце мая, показали практически зеркальный результат.
- А еще меня порадовала другая юниорская команда, состоящая, правда, из индивидуальных гимнасток, - говорит главный тренер национальной дружины Мариана Василева. - Жаля Пириева и Зулейха Исмаилова (обе – 2000 года рождения), а также Вероника Омарова (1999) заняли 4-е место среди 19 команд, уступив 3-ю строчку спортсменкам из США. Считаю, что они выступили отлично и, несмотря на то, что были самые юные среди соперниц, наравне боролись с ними за «место под солнцем»!
Четырьмя финалами запомнились и взрослые гимнастки, участвовавшие в соревнованиях на Кубок мира. Так, Лала Юсифова в упражнении с мячом заняла 5-е место. По словам тренера, она выступила в этом виде «на очень приличном уровне», причем так, что публика аплодировала ей стоя! В другом финале с булавами Лала стала 6-й, а в многоборье – 8-й.
Вторая наша участница Марина Дурунда также соревновалась в финале с булавами, где заняла 5-ю строчку.
Победу в обоих случаях праздновала россиянка Маргарита Мамун.
Что до групповой команды Азербайджана, то Сабина Аббасова, Сияна Василева, Алия Пашаева, Ирада Ахадзаде, Сабина Гаратова и Мансура Багиева пробились в финал упражнения с 3 мячами и 2 лентами, где заняли 8-е место. В сумме двоеборья они заняли 9-ю позицию.
В конце этой недели наших гимнасток ожидает прибалтийский вояж – в Риге на международном турнире 13-14 апреля выступят будущие участники Евро-2013 Лала Юсифова, Марина Дурунда и юниорская группа.