Bu gün, Milli Gimnastika Arenasında aerobika gimnastikası üzrə 11-ci Avropa Çempionatının final mərhələləri baş tutub.
Azərbaycanın böyüklərdən ibarət komandası “aero dans” proqramında mükəmməl çıxış nümayiş etdirərək, Avropa çempionluğunu əldə edib.
Elçin Məmmədov, Ayxan Əhmədli, Balaxanım Əhmədova, Nərminə Hüseynova, Nigar İbrahimbəyli, İmran İmranov, Akif Kərimli və Mədinə Mustafayeva fəxri kürsünün ilk pilləsinə 17.800 xalla yüksəliblər. Komandamızın üzvləri azarkeşlərlə bərabər Dövlət Himnini fəxr hissi ilə səsləndiriblər.
Böyük gimnastlarımızın digər final çıxışı isə qrup komandaları arasında olub. Təmsilçilərimiz (Balaxanım Əhmədova, Vladimir Dolmatov, Nərminə Hüseynova, İmran İmranov, Mədinə Mustafayeva) bu kateqoriyada, 19.738 xalla qitə birinciliyini 7-ci yerdə başa vurublar.
Çempionatın son günü, yeniyetmə gimnastlarımız da öz güclərini bir daha sınayıblar. Aysel Aslanzadə, Xədicə Quliyeva, Lalə Quliyeva, Fatimə Qurbanova, Emiliya Mahmudova və Eleonora Yusifovadan ibarət gənc komandamız “aero dans” proqramında çıxış edərək, finalda 7-ci yerdə qərarlaşıblar.

Золотая медаль Чемпионата Европы у сборной команды Азербайджана
Сегодня, в Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная арена гимнастики) состоялись финалы 11-го Чемпионата Европы по аэробной гимнастике.
Продемонстрировав совершенное выступление в программе “аэро-данс”, сениорская сборная команда Азербайджана завоевала титул чемпиона Европы.
Эльчин Мамедов, Айхан Ахмедли, Балаханым Ахмедова, Нармина Гусейнова, Нигяр Ибрагимбейли, Имран Имранов, Акиф Кяримли и Медина Мустафаева поднялись на первую ступень пьедестала с 17.800 баллами. Члены нашей команды гордо спели государственный гимн вместе со зрителями.
Другое финальное выступление наших взрослых гимнастов состоялось среди групп. В этой категории наши представители (Балаханым Ахмедова, Владимир Долматов, Нармина Гусейнова, Имран Имранов, Медина Мустафаева) завершили континентальное первенство на 7-м месте.
Последний день Чемпионата наши юниоры также испытали свои силы за медали. Юниорская команда в составе Айсель Асланзаде, Хадиджи Гулиевой, Лалы Гулиевой, Фатимы Гурбановой, Эмилии Махмудовой и Элеоноры Юсифовой выступили в программе “аэро-данс” и заняли 7-е место в финале.