Bu həftəsonu Avropa Gimnastika İttifaqının Lozannadakı (İsveçrə) baş qərargahında həmin qurumun İcraiyyə Komitəsinin iclası baş tutmuşdur.
Görüşdə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının 2020-ci ildə idman gimnastikası üzrə Avropa Çempionatının ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı irəli sürdüyü namizədliyə baxılmış və müzakirələrdən sonra Kişi İdman Gimnastikası üzrə 34-cü Avropa Çempionatının 6-10 may tarixlərində paytaxtımızda keçirilməsi qərara alınmışdır. Qadın İdman Gimnastikası üzrə 33-cü Avropa Çempionatının təşkili isə Parisə (Fransa, 13-17 may 2020-ci il) həvalə olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının 2017-2020-ci il Olimpiya dövrü üzrə yeni qaydalarına əsasən Avropa Çempionatlarında da Tokio-2020-yə lisenziya oynanılır.
Bundan əlavə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası növbəti Olimpiadaya qədər gimnastikanın 3 növü üzrə (idman gimnastikası, batut gimnastikası, bədii gimnastika) məhz lisenziya xarakteri daşıyan Dünya Kuboku mərhələləri, həmçinin bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı təşkil edəcək.

This weekend, there was held a meeting of the Executive Committee of the European Union of Gymnastics at its headquarters in Lausanne (Switzerland).
At the meeting, there was considered a bid of Azerbaijan Gymnastics Federation for hosting of the European Artistic Gymnastics Championships in our country in 2020. Following the discussions, it was decided to organize the 34th European Men’s Artistic Gymnastics Championships in the capital of Azerbaijan on May 6-10. Paris (France) was entrusted with the organization of the 33rd European Women’s Artistic Gymnastics Championships (May 13-17).
According to the new rules of the International Federation of Gymnastics (FIG) for 2017-2020 Olympic Cycle, the European Championships qualify for Tokio-2020 as well.
Moreover, Azerbaijan Gymnastics Federation will organize the qualifying World Cup series in 3 gymnastics disciplines (Artistic Gymnastics, Trampoline Gymnastics and Rhythmic gymnastics), as well as the World Rhythmic Gymnastics Championships prior to the next Olympiad.