Sentyabrın 18-i fərdi proqram üzrə təsnifat yarışlarında gimnastlar gürzlər və lent ilə çıxış ediblər.
Bu gün, ümumilikdə 3 gimnast – Zöhrə Ağamirova, Veronika Qudis və Məryəm Səfərova ölkəmizi təmsil edib. Onlar lent ilə çıxışlarını nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, Səfərova ilk dəfə idi ki, belə iri miqyaslı yarışda iştirak edirdi. Təəssüflər olsun ki, həyəcan ona qalib gəldi və çıxışı 10.450 xal ilə dəyərləndirildi.
Azərbaycanın digər gimnastlarının nəticələrinə gəldikdə isə, Ağamirova 18.700, Qudis isə 17.150 xal qazanmışdır.
İlkin nəticələrə əsasən, çoxnüvçülük üzrə təsnifat yarışlarında birinciliyin sahibi Dina Averinadır (71.350), sonra İsraildən Linoy Aşram (65.950) və Vlada Nikolçenko (65.300) gəlir.
Bu çempionat gələn il baş tutacaq Tokio Olimpiya Oyunları üçün lisenziya xarakteri daşıyır. Çoxnövçülük finalında ilk 16 fərdi gimnast (hər ölkədən maksimum 2 gimnast) Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanacaq.
61 ölkədən 300-dən çox gimnast 9 dəst medal uğrunda mübarizə aparır. Çempionatın şüarı “Nağıllar gerçəkləşəcək”-dir.

The third day of the 37th FIG Rhythmic Gymnastics World Championships commenced at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) in Baku.
On September 18, qualifications in Individual program were held and gymnasts performed their routines with clubs and a ribbon.
Today, three gymnasts, Zohra Aghamirova, Veronika Hudis and Maryam Safarova represented Azerbaijan. They performed with a ribbon.
It should be noted that Safarova participated in such a large-scale competition for the first time. Unfortunately, the athlete could not cope with the excitement and scored 10.450 points based on the results of her performance.
As for the results of other Azerbaijani gymnasts, Aghamirova received 18.700 points for her performance, Hudis`s routine was evaluated with 17.150 scores.
According to the intermediate results, the leader in the All-Around Qualification is Russian Dina Averina (71.350), then comes Linoy Ashram from Israel (65.950) and Vlada Nikolchenko from Ukraine (65.300).
The Championships qualify for the Olympic Games to be held in Tokyo next year. The first 16 individual gymnasts (max. two gymnasts per country) in the All-Around ranking will qualify for the Games.
More than 300 gymnasts from 61 countries are competing for nine sets of medals. The motto of the Championships is “Fairy Tales will come to life".