Sentyabrın 18-i fərdi proqram üzrə təsnifat yarışlarında gimnastlar gürzlər və lent ilə çıxış ediblər.
Bu gün, ümumilikdə 3 gimnast – Zöhrə Ağamirova, Veronika Qudis və Məryəm Səfərova ölkəmizi təmsil edib. Onlar lent ilə çıxışlarını nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, Səfərova ilk dəfə idi ki, belə iri miqyaslı yarışda iştirak edirdi. Təəssüflər olsun ki, həyəcan ona qalib gəldi və çıxışı 10.450 xal ilə dəyərləndirildi.
Azərbaycanın digər gimnastlarının nəticələrinə gəldikdə isə, Ağamirova 18.700, Qudis isə 17.150 xal qazanmışdır.
İlkin nəticələrə əsasən, çoxnüvçülük üzrə təsnifat yarışlarında birinciliyin sahibi Dina Averinadır (71.350), sonra İsraildən Linoy Aşram (65.950) və Vlada Nikolçenko (65.300) gəlir.
Bu çempionat gələn il baş tutacaq Tokio Olimpiya Oyunları üçün lisenziya xarakteri daşıyır. Çoxnövçülük finalında ilk 16 fərdi gimnast (hər ölkədən maksimum 2 gimnast) Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanacaq.
61 ölkədən 300-dən çox gimnast 9 dəst medal uğrunda mübarizə aparır. Çempionatın şüarı “Nağıllar gerçəkləşəcək”-dir.

Третий день соревнований 37-го чемпионата мира по художественной гимнастике завершился в Национальной арене гимнастике в Баку.
18 сентября состоялись квалификации в индивидуальной программе, гимнастки выполняли упражнения с булавами и лентой.
Сегодня три гимнастки, Зохра Агамирова, Вероника Худис и Марьям Сафарова представляли Азербайджан. Они выполняли упражнения с лентой.
Стоит отметить, что Сафарова впервые участвовала в таком масштабном конкурсе. К сожалению спортсменка не справилась с волнением и по итогам своего выступления набрала 10.450 баллов.
Что касается остальных результатов азербайджанских гимнасток, Агамирова получила за свою композицию 18.700 баллов, Гудис удостоилась оценки 17.150.
В квалификации многоборья промежуточным лидером является россиянка Дина Аверина (71.350), далее расположились Линой Ашрам из Израиля (65.950) и украинка Влада Никольченко (65.300).
Чемпионат Мира является отборочным турниром к Олимпийским играм, которые пройдут в Токио в следующем году. Первые 16 индивидуальных гимнасток (макс. две гимнастки от каждой страны) в многоборье будут участвовать в Играх.