Bakı Gimnastika Məktəbində tamblinq üzrə 9-cu Bakı birinciliyi başa çatıb. Yarışda Bakı Gimnastika Məktəbi, Nizami rayonunun idman məktəbi və “Neftçi”nin təmsil edən 31 idmançı çıxış edib.
İdman ustaları Qaliblər – Mixail Malkin və Aytən Şükürova İdman ustalığına namizəd Qalib – Valid Abdulla 1-ci dərəcə Qalib – Ələsgər Nurəliyev 2-ci dərəcə Qaliblər – Nəcməddin Hacıyev və Cəmilə İbrahimli 3-cü dərəcə Qaliblər – Paşa Musayev və İlahə Vəliyeva 1-ci gənclər dərəcəsi Qaliblər – Nicat Əlizadə və Ləman Əhmədova.
May ayında idmançılarımız daha iki yarışda - Azərbaycan çempionatı və Krasnodarda keçiriləcək beynəlxalq turnirdə çıxış edəcəklər.

In Baku School of Gymnastics finished 9th in the capital of tumbling championship. The competition was attended by 31 sportsman, representing the sports school of Nizami district, "Neftchi" and the Baku School of Gymnastics.
Among the masters of sports of the winners were Michael Malkin and Ayten Shukurov, while the best candidates for the master was Walid Abdulla.Sredi pervorazryadnikov excelled Alesker Nuraliev have vtororazryadnikov - Nadzhmeddin Hajiyev and Jamila Ibrahimli, and in the third rank among the best indicators Pasha Musaev and Ilahi Veliyeva. Finally, among the first junior jumpers discharge winners Nijat Alizadeh and Lyaman Akhmedov.
In May, divers will perform on two events - the championship of Azerbaijan and the international tournament in Krasnodar.