Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanovadan ibarət qadın cütlüyü akrobatika gimnastikası üzrə Qazaxıstanda keçirilən beynəlxalq turnirdə qalib olub.
İdmançıların məşqçisi İradə Qurbanovanın sözlərinə görə, onun yetirmələri üç hərəkəti görə 87 xal qazanıblar və bununla da ikinci yeri tutan Rusiya akrobatlarını xeyli qabaqlayıblar.
"Bu turnirdə mən, Polşada keçiriləcək dünya çempionatında nümayiş etdirəcəyimiz yeni kombinasiyalarımızı yoxladım, çatışmazlıqları gördüm və rəqiblərə baxdım. Ayla və Dilarə Avropa 2009-un çempionları kimi, yarışın açılış mərasimində iştirak etmək üçün digər məşhur akrobatlarla yanaşı xüsusi dəvətlər alıblar və bununla da tamaşaçıların rəğbətini qazanıblar. Mən də öz növbəmdə hakimlik bacarığımı təkmilləşdirmişəm", - məşqçi qeyd edib.
İki gündən sonra qızlara qoşulacaq Rüstəm Nəcəfquliyev və Elçin Məmmədovdan ibarət kişi cütlüyü Mərkəzi Asiya regionuna yola düşəcəklər. Onlar iyunun 24-dən iyulun 12-dək Özbəkistanın paytaxtında son məşqlərdə olacaqlar. Onları qarşıda Vroslavda keçiriləcək dünya çempionatı gözləyir.
Bu arada, Özbəkistanın digər şəhəri Nəvaidə bədii gimnastika üzrə yeniyetmələr arasında beynəlxalq turnir başa çatıb.
Azərbaycan beş idmançı ilə təmsil olunub. Onlardan üçü isə medal qazanıb. 13 yaşlı Leyla Hüseynli öz yaş qrupunda gümüş medal qazanıb, digər iştirakçı Nərminə Hüseynova (1999-cu il təvəllüdlü) ikinci yeri tutub. On iki yaşlı Nülufər Niftəliyeva üçüncü yeri tutub. Kamalə Mustafayeva (1995-ci il təvəllüdlü) isə təşkilatçılar tərəfindən təqdim edilən turnirin "Miss qrasiya" titulunu əldə edib.

Женская пара акробаток Айла Ахмедова – Диляра Султанова стала абсолютным победителем международного турнира, прошедшего в Казахстане.
Как сообщила пресс-службе Федерации гимнастики Азербайджана тренер спортсменок Ирада Гурбанова, ее подопечные набрали самые высокие баллы по итогам 3 упражнений – 87 очков, значительно опередив занявших второе место российских акробаток.
- На этом турнире я смогла проверить наши новые комбинации в деле, которые мы вскоре представим на чемпионате мира в Польше, увидеть их недочеты, и, что скрывать, посмотреть на соперников, - говорит наставник. - Айла и Диляра, еще как чемпионки Европы-2009, получили специальные приглашения выступить в числе других именитых акробатов на открытии соревнований, чем вызвали восторг собравшейся публики. А я повысила свои судейские навыки, все три соревновательных дня оценивая выступления состязающихся пар.
Через пару дней девушки, к которым присоединится также мужская пара Рустам Наджафгулиев – Эльчин Мамедов, снова отправятся в Центрально-азиатский регион. В столице Узбекистана с 24 июня по 12 июля они будут находиться на заключительных сборах в преддверии мундиаля во Вроцлаве.
Тем временем, в другом узбекском городе Навои, названном в честь жившего в 15 веке прославленного поэта и мыслителя Алишера Навои, завершился международный турнир по художественной гимнастике среди юниорок.
Азербайджан был представлен 5 гимнастками, 3 из которых вернулись медалистками. 13-летняя Лейла Гусейнли в своей возрастной категории завоевала серебряную награду, еще одно второе место у Нармины Гусейновой (1999 года рождения). 12-летняя Нилуфяр Нифталиева стала третьей, а Кямаля Мустафаева (1995 года рождения) по мнению организаторов турнира была названа «Мисс грация».