Azərbaycan gimnastı Lalə Yusifova başa çatan idman ilinin yekun beynəlxalq turnirlərində medal qazanmağa davam edir. Brno şəhərində Qran-pri seriyalı yarışların son mərhələsi də bu baxımdan istisna təşkil etməyib. Belə ki, bakılı gimnast həmin yarışda iki dəfə gümüş medala sahib çıxıb.
Çoxnövçülük üzrə yarışların ilk günündə fəxri kürsüyə çıxmaq üçün Laləyə cüzi bal kifayət etməyib. Lakin final günü elan edilmiş yarışların ikinci günündə gimnastımızın gürzlər və lentlə hərəkətlərdə qazandığı medallar təşkilatçıların qaliblərə mükafat və diplomlarla birgə verdiyi büllur bogemanı kölgədə qoyub.
"Son 4 startda Lalə sabit olaraq yaxşı nəticələr göstərir. O, inkişafdadır və bu, çox yaxşıdır! Lalənin cəmi 16 yaşı var. Belə gənc və təcrübəsiz gimnast üçün Brnoda bu cür çıxış yaxşı göstəricidir. O daha çox uğur qazana biləcəkmi? Hər şey onun öz üzərində necə işləməsindən asılı olacaq. Tezliklə biz növbəti mövsüm üçün yeni proqram hazırlamağa başlayacağıq. Fikrimcə, bu proqram çox maraqlı və sıxdır", yığmamızın baş məşqçi Mariana Vasileva vurğulayıb.
Bu arada, ölkə yığmasının lideri Aliyə Qarayeva İtaliyanın A1 seriyası klub çempionatının ikinci turunda çıxış edib. Yarışlar Çieti şəhərciyində baş tutub. Onun təmsil etdiyi "Ritmika Pyemont" komandası 10-cu yeri tutub, Qarayevanın özü isə halqa ilə hərəkətlərə görə 27.15 bal qazanıb. Qarayeva kollektiv yarışlarda birinci nəticə, halqa ilə hərəkətdə isə gimnastlar arasında üçüncü nəticə göstərib. A seriyasının üçüncü turu noyabrın 17-də Perucada olacaq.
Milli komandanın gimnastları isə Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin yaranmasının 20 illiyinə həsr edilmiş təntənələrdə iştirak ediblər. Dənizkənarı Milli Parkda müxtəlif idman federasiyalarının, o cümlədən Gimnastika Federasiyasının stendləri quraşdırılıb. Stendlərdə Azərbaycan atletlərinin bu idman növlərində uğurları əks olunub. Gimnastların özləri isə nümunəvi nömrələrlə çıxış ediblər.

Азербайджанская гимнастка Лала Юсифова продолжает медальную поступь на международных турнирах, подытоживающих уходящий спортивный год. Не стал исключением и завершающий этап из серии состязаний Гран-при в Брно, на котором бакинская грация дважды стала серебряным призером.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, если в первый день соревнований по многоборью Лале не хватило меньше балла для вступления на чешский подиум, то на день второй и объявленным как финальный, ее медали в упражнениях с булавами и лентой блестели на фоне классического богемского хрусталя, подаренном организаторами вкупе с наградами и дипломами.
«Последние четыре старта Лала показывает стабильно неплохие результаты, говорит главный тренер национальной команды по художественной гимнастике Мариана Василева. Она прогрессирует и это очень хорошо! Лале всего лишь 16 лет. Для столь молодой и неопытной гимнастки такое выступление в Брно - хороший показатель. Удастся ли ей добиться еще больших успехов? Все будет зависеть от того, как она будет над собой работать. Вскоре мы начнем готовить новую программу на будущий сезон, которая, на мой взгляд, очень интересная и насыщенная», отметила наставник сборной.
Между тем, лидер сборной страны Алия Гараева выступила во втором туре серии А1 клубного чемпионата Италии, прошедшем в городке Чиети. Ее команда «Ритмика Пьемонт» заняла десятое место, а сама Гараева получила 27.15 балла за упражнение с обручем, показав первый результат в коллективе и третий - среди гимнасток, выступавших с этим предметом. Третий тур серии А состоится 17 ноября в Перудже.
Тем временем, гимнастки сборной команды приняли участие в торжествах, посвященных 20-летию создания Национального олимпийского комитета Азербайджана. В Национальном парке были установлены стенды различных спортивных федераций, в том числе и гимнастики, отражающие успехи азербайджанских атлетов в этих видах спорта. А сами гимнастки выступили с показательными номерами на импровизированной спортивной площадке.