Azərbaycan qadın akrobatika cütlüyü oktyabrda olacaq Portuqaliya Avropa çempionatı öncəsi uğurlu yürüşünü davam etdirir. Dünya oyunlarının gümüş mükafatının ardınca, Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova Veliki Novqorodda Dünya kubokunun vitse-qalibləri olmuşlar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, İradə Qurbanovanın yetirmələri qarışıq proqramı belçikalı cütlükdən daha inamla yerinə yetirmiş və Benilüks təmsilçiləri Florens Henrist – Tatyana de Vosu kiçik fərqlə qabaqlamışlar. Yarışların qalibi qismində qarşıdan gələn çempionata hazırkı dünya çempionları Belarus cütlük Alina Yuşko və Katerina Muraşko yollanacaqlar. Onların vətənində digər Dünya kuboku, bu dəfə bədii gimnastika üzrə keçirilirdi.
Minskdə keçirilən digər yarışda - “Büllur qızılgül” turnirində Azərbaycan adına Zeynəb Cavadlı çıxış edirdi. 18 yaşlı gimnast, çoxnövçülüyün nəticələrinə əsasən 100.2 xal yığmış, və rusiyalı iki həmkarından geri qalaraq bürünc mükafatı əldə etmişdir.
Qonşu ölkənin gimnastı, dünya priması Yevgeniya Kanayeva, Dünya kuboku yarışlarında da birinci olmuşdur. Burada çıxış edən Aliyə Qarayeva təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən üç finala vəsiqə qazanmışdır. Ən yaxşı nəticəsini o, lentlə hərəkətlərdə göstərmiş və 26.8 xalla 4-cü olmuşdur. Aliyə iplə 5-6-cı yerləri bölüşdürmüş (26.3), halqa ilə 7-ci olmuşdur (26.48).
İki mümkün finalın ikisində də Azərbaycan qrup komandası iştirak etmişdir. 5 halqa ilə finalda kollektiv hakimlərdən 25.7 xal alaraq 5-ci yeri tutmuşdur. 3 lent / 2 iplə çıxış daha az uğurlu olmuşdur – 24.15 xal və 8-ci yer. Hər iki finalda yenə də rusiyalı idmançılar qalib gəlmişlər. Mütləq hesabın nəticələrinə görə Azərbaycan komandası 19 qrup arasında 7-ci yeri tutmuşdur.
Belarus turniri Yaponiya dünya çempionatı (Miye, 7-13 sentyabr) öncəsi sonuncu yarış olmuşdur. Yekun məşqləri ölkə gimnastları Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva avqustun 25-dən sentyabrın 2-dək Tokioda keçirəcək, qrup komandası isə paytaxt Olimpiya idman kompleksində hazırlaşacaq.
Keçən həftə Belarusun paytaxtında daha bir turnir keçirilmişdir. İdman gimnastikası üzrə Minsk açıq çempionatında “Stayki” idman bazasında təlim-məşq toplanışlarında olan 14 yaşlı Elvin Ağadədəyev iştirak etmişdir. Minskli və digər şəhərlərdən olan həmyaşıdları arasında gənc gimnastımız 77 xalla birinci və əlçatmaz olmuşdur. Növbədə isə 5-6 sentyabrda İstanbulda beynəlxalq “Bosfor” kubokudur.

Azerbaijani women’s pair in acrobatic gymnastics is continuing its successful performances on the threshold of the European Championships to be held in Portugal in October. Following the silver medal of the World Games, Ayla Ahmadova and Dilara Sultanova have become vice-holders of the World Cup in Veliky Novgorod.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the pair, trained by Irada Gurbanova, executed a mixed program with more confidence than a Belgian duet and took the lead over the representatives of Benelux, Florence Henrist - Tatiana de Vos. Present European Champions from Belarus – Alina Yushko and Ekaterina Murashko will set out for the forthcoming Euro tournament as the winners of the competitions, the homeland of which hosted another World Cup series but in rhythmic gymnastics this time.
Zeynab Javadli represented Azerbaijan in the “Crystal rose” international tournament held in Minsk. Having received 100.2 points in the all-around total, 18-year-old gymnast from Baku won the bronze medal following two Russian gymnasts of her age.
A gymnast of a neighboring country, namely an Olympic champion Evgeniya Kanayeva, took the first places in the World Cup series as well. Performing in this tournament, Aliya Garayeva reached the tree finals according to the qualification results. She gave her best result in exercise with a ribbon where she took the 4th place with 26.8 points received. Aliya shared 5-6th places (26.3) with a rope, and took the 7th place with a hoop (26.48).
An Azerbaijani group team also competed in two finals of two possible ones. The collective received 25.7 points in the final with 5 hoops and took the 5th place. The performance with 3 ribbons / 2 ropes was less successful – 24.15 points and the 8th place. Both finals were won by Russian gymnasts. According to the all-around results, an Azerbaijani team took the 7th place among 19 groups.
The tournament in Belarus became the last one on the threshold of the World Championships in Japan (Mie, September 7-13). The countries gymnasts Aliya Garayeva, Anna Gurbanova, Zeynab Javadli and Samira Mustafayeva will hold their final training camp in Tokyo from August 25 to September 2, and the group will train at the capital’s Olympic sports complex.
One more tournament was held in the capital of Belarus last week. A 14-year-old Elvin Aghadadayev, who is taking part in the training camp at the “Stayki” sports base, performed at the Minsk Open Championship. Having received 77 points, our young gymnast became the first among the gymnasts from Minsk and other gymnasts of his age representing other cities. The next international tournament in artistic gymnastics will be “Bosphorus” Cup to be held in Istanbul on September 5-6.