Yayın ilk ayının bir sıra son turnirlərində Azərbaycanın gənc gimnastları müxtəlif əyarlı medallar qazanıblar.
Beləki, Bolqarıstanda keçirilən beynəlxalq yarışda 13 yaşlı Gülsüm Şəfizadə öz çıxışları ilə böyük nailiyyət qazanıb. Bu yaxınlarda baş tutan Azərbaycan çempionatının bürünc mükafatçısı həm beynəlxalq turnirin mütləq qalibi, həm də bütün ayrı-ayrı növlər üzrə ən yaxşı idmançı olub! 12 yaşlı Ləman Hacızadə də əla çıxış edib. Ölkə çempionatının gümüş medalçısı finalda alətsiz və topla hərəkətlərdə əminliklə qızıl, gürzlərlə və çoxnövçülükdə gümüş, eləcə də halqa ilə hərəkətlərdə bürünc medal qazanıb.
"Məni Ləmanın yaşıdı Nərminə Hüseynovanın yığmanın üzvü kimi beynəlxalq arenada ilk dəfə uğurla çıxış etməsi çox sevindirir. O da gürzlərlə hərəkətlərdə ikinci, topla və alətsiz hərəkətlər üzrə üçüncü olub", - milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
Ölkə çempionatının yekunları üzrə "bir nömrə" olan 15 yaşlı Lalə Yusifovaya gəldikdə, o, İtaliyada ənənəvi turnirdə çıxış edərək xalça sahibindən sonra çoxnövçülükdə ikinci yeri tutub. Baş məşqçinin sözlərinə görə, böyüklər arasında çıxış edən Zeynəb Cavadlı altıncı olub.
Nəhayət Bolqarıstanla qonşu olan Türkiyədə keçirilən üçüncü yarışda gənc gimnastlar rəqiblərinə heç bir şans verməyiblər. Belə ki, Ləman Dadaşlı (1998-ci il təvəllüdlü) lentlə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi üzrə birinci, topla hərəkətlərdə ikinci olub. 11 yaşlı Ruqiyyə Səttarova iplə hərəkətlərdə qalib olub, topla çıxışda isə ikinci yeri tutub. Topla hərəkətlərdə və çoxnövçülükdə Leyli İbrahimova (2001-ci il təvəllüdlü) ikinci olub. Onun yaşıdı Nurlanə Bağırova iplə hərəkətlərə görə ikinci nəticəni göstərib. 9 yaşlı Ləman Hacıyeva iplə və alətsiz hərəkətlərə görə birinci, Məlahət Abdullayeva isə iplə hərəkətlərin yerinə yetirilməsinə görə ikinci olub. Ən kiçik zəriflər kateqoriyasında Nigar Əli (2003-cü il təvəllüdlü) və 7 yaşlı Lalə Kramarenko üçüncü yeri tutublar.

«Урожайными» на медали различного калибра выдался для юных азербайджанских гимнасток ряд последних турниров первого летнего месяца.
Итак, настоящий фурор своими выступлениями на международном соревновании в Болгарии произвела 13-летняя Гюльсюм Шафизаде. Третий призер недавнего чемпионата Азербайджана стала как абсолютной победительницей турнира, так и лучшей во всех отдельных видах!
Под стать ей и 12-летняя Ляман Гаджизаде. Второй медалист чемпионата страны уверенно выиграла «золото» в финалах без предмета и с мячом, «серебро» - с булавами и в многоборье, а также «бронзу» - с обручем.
- И вот еще, что меня очень радует, то, что сверстница Ляман, Нармина Гусейнова, успешно дебютировала на международной арене, как член сборной, - сказала главный тренер национальной команды страны Мариана Василева. – Она тоже стала второй с булавами и третьей – с мячом и без предмета.
Что касается первого номера по итогам чемпионата страны 15-летней Лалы Юсифовой, то она, выступая на традиционном турнире в Италии, заняла 2-е место в многоборье после хозяйки ковра. Участвовавшая среди сениорок Зейнаб Джавадлы стала 6-й, - подытожила главный тренер.
И, наконец, на третьем соревновании, в соседней с Болгарией Турцией, наши юные гимнастки также не оставили никаких шансов своим соперницам. Так, Ляман Дадашлы (1998 года рождения) стала первой с лентой и второй с мячом. 11-летняя Ругия Саттарова выиграла упражнение со скакалкой и также заняла 2-е место с мячом. Второй с мячом и в многоборье стала Лейли Ибрагимова (2001 года рождения). Ее сверстница Нурлана Багирова показала второй результат со скакалкой. 9-летние Ляман Гаджиева стала первой в упражнениях со скакалкой и без предмета, а Малахат Абдуллаева – второй со скакалкой. В категории же самых маленьких граций Нигяр Али (2003 года рождения) и 7-летняя Лала Крамаренко заняли третьи места.