Yayın ilk ayının bir sıra son turnirlərində Azərbaycanın gənc gimnastları müxtəlif əyarlı medallar qazanıblar.
Beləki, Bolqarıstanda keçirilən beynəlxalq yarışda 13 yaşlı Gülsüm Şəfizadə öz çıxışları ilə böyük nailiyyət qazanıb. Bu yaxınlarda baş tutan Azərbaycan çempionatının bürünc mükafatçısı həm beynəlxalq turnirin mütləq qalibi, həm də bütün ayrı-ayrı növlər üzrə ən yaxşı idmançı olub! 12 yaşlı Ləman Hacızadə də əla çıxış edib. Ölkə çempionatının gümüş medalçısı finalda alətsiz və topla hərəkətlərdə əminliklə qızıl, gürzlərlə və çoxnövçülükdə gümüş, eləcə də halqa ilə hərəkətlərdə bürünc medal qazanıb.
"Məni Ləmanın yaşıdı Nərminə Hüseynovanın yığmanın üzvü kimi beynəlxalq arenada ilk dəfə uğurla çıxış etməsi çox sevindirir. O da gürzlərlə hərəkətlərdə ikinci, topla və alətsiz hərəkətlər üzrə üçüncü olub", - milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
Ölkə çempionatının yekunları üzrə "bir nömrə" olan 15 yaşlı Lalə Yusifovaya gəldikdə, o, İtaliyada ənənəvi turnirdə çıxış edərək xalça sahibindən sonra çoxnövçülükdə ikinci yeri tutub. Baş məşqçinin sözlərinə görə, böyüklər arasında çıxış edən Zeynəb Cavadlı altıncı olub.
Nəhayət Bolqarıstanla qonşu olan Türkiyədə keçirilən üçüncü yarışda gənc gimnastlar rəqiblərinə heç bir şans verməyiblər. Belə ki, Ləman Dadaşlı (1998-ci il təvəllüdlü) lentlə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi üzrə birinci, topla hərəkətlərdə ikinci olub. 11 yaşlı Ruqiyyə Səttarova iplə hərəkətlərdə qalib olub, topla çıxışda isə ikinci yeri tutub. Topla hərəkətlərdə və çoxnövçülükdə Leyli İbrahimova (2001-ci il təvəllüdlü) ikinci olub. Onun yaşıdı Nurlanə Bağırova iplə hərəkətlərə görə ikinci nəticəni göstərib. 9 yaşlı Ləman Hacıyeva iplə və alətsiz hərəkətlərə görə birinci, Məlahət Abdullayeva isə iplə hərəkətlərin yerinə yetirilməsinə görə ikinci olub. Ən kiçik zəriflər kateqoriyasında Nigar Əli (2003-cü il təvəllüdlü) və 7 yaşlı Lalə Kramarenko üçüncü yeri tutublar.

A number of last tournaments of the first summer month happened to be yielding on medals of different calibers for young Azerbaijani gymnasts.
Thus, a 13-year-old Gulsum Shafizada created a real furor with her performances at the international event held in Bulgaria. The bronze medalist of the recent Azerbaijan Championship became the all-around winner of the tournament, as well as the best with all the separate apparatus!
And a 12-year-old Laman Hajizada was a match for her. The silver medalist of the country’s Championship with confidence won the “gold” in finals without apparatus and a ball, “silver” – with clubs and in the all-around, as well as the “bronze” – with a hoop.
“And a successful debut of Laman’s peer, Narmina Huseynova, on the international arena as the national team’s member, also makes me happy,” the national team’s head coach, Mariana Vasileva said. “She also became the second with clubs and the third – with a ball and without apparatus.” “As to the first number gymnast according to Azerbaijan Championship’s result, a 15-year-old Lala Yusifova, she took the 2nd place in the all-around after the floor’s hostess in the traditional “Trofeo Cariprato” tournament in Italy. And Zeynab Javadli, performing among the senior gymnasts, became the 6th,” the coach summed up.
Finally, our too young gymnasts also did not leave any chance for their rivals at the third event held in neighboring country with Bulgaria, Turkey.
So, Laman Dadashli (born in 1998) became the first with a ribbon and the second with a ball. An 11-year-old Rugiyya Sattarova won a victory with a rope and took the 2nd place with a ball as well. Leyli Ibrahimova (born in 2001) took the second place with a ball and in the all-around. And a gymnast of the same age Nurlana Baghirova showed the second result with a rope. 9-year-old gymnasts, Laman Hajiyeva became the first in exercises with a rope and without apparatus, and Malahat Abdullayeva – the second with a rope. And in the category of the littlest gymnasts, Nigar Ali (born in 2003) and a 7-year-old Lala Kramarenko took the third places.