Misirin Qahirə şəhərində idman gimnastikası üzrə keçirilən Dünya Kubokunda mübarizə aparan gimnastımız Nikita Simonov 2023-cü ildə iştirak etdiyi dörd Dünya kubokunda topladığı ən yüksək üç nəticənin cəminə əsasən FIG kubokuna layiq görülmüşdür.
Bakıda bədii gimnastika üzrə 39-cu Avropa çempionatı uğurla keçirilmişdir. Azərbaycan təmsilçiləri Avropa çempionatında 5 medala (1 qızıl, 4 bürünc) layiq görülmüşlər. Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız tarixi uğura imza ataraq Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə Avropa çempionatının qızıl medalını qazanmışdır. Komandamızın üzvləri Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova,Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina 3 lent və 2 topla hərəkətlərin icrasında qızıl, çoxnövçülük proqramında isə bürünc medala layiq görülmüşdür. Fərdi gimnastımız Zöhrə Ağamirova Bakı gimnastika məktəbinin yetirməsi olaraq topla hərəkətlərin icrasında Avropa çempionatının bürünc medalını qazanmışdır. Gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız Gövhər İbrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova, Zəhra Cəfərova çoxnövçülük proqramında və 5 topla hərəkətlərin icrasında fəxri kürsünün üçüncü pilləsində yer almışdır. Gimnastlarımız bu nəticə ilə ilk dəfə olaraq qitə çempionatında iki çıxış proqramında medal qazanmağa müvəffəq olan komanda kimi tarixi uğura imza atmışdır.

Наш гимнаст Никита Симонов, принявший участие на Кубке мира по спортивной гимнастике, проходившем в Каире (Египет), был удостоен Кубка FIG по сумме трех лучших результатов из четырех Кубков мира, в которых он участвовал в 2023 году.
В Баку успешно прошел 39-й чемпионат Европы по художественной гимнастике. Представители Азербайджана удостоились 5 медалей (1 “золото” и 4 “бронзы”). Наша взрослая команда в групповых упражнениях добилась исторического успеха и впервые в истории азербайджанской гимнастики завоевала золотую медаль чемпионата Европы. Члены Национальной команды Гюллю Агаларзаде, Ляман Алимурадова, Камилла Алиева, Зейнаб Гумметова, Елизавета Лузан и Дарья Сорокина удостоились золотых медалей в программе с тремя лентами и двумя мячами, а в многоборье стали обладательницами бронзовых медалей. Наша представительница индивидуального зачета Зохра Агамирова завоевала бронзовую медаль чемпионата Европы в упражнениях с мячом.
Юниорская команда Азербайджана в групповых упражнениях в составе с Говхар Ибрагимовой, Сакинаханым Исмаилзаде, Мединой Аслановой, Илахой Бахадыровой, Аян Садыговой и Зохрой Джафаровой заняла третье место на пьедестале почета в многоборье и в программе с пятью мячами. Благодаря этому результату, наши гимнастки добились исторического успеха, как команда, впервые завоевавшая медали в двух программах на первенстве континента.