Akrobatika gimnastikası üzrə milli və beynəlxalq yarışların ardınca bu dəfə Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını bədii gimnastlara açacaq.
Belə ki gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri martın 16-sı və 17-də keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Azərbaycan çempionatında qüvvələrini sınayacaqlar.
Çempionatda fərdi gimnastlar gənclər (2007-2009-cu illər təvəllüdlü) və böyüklər (2006-cı il təvəllüdlü və daha böyük) yaş qruplarında medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Yarışlarda Bakı şəhəri üzrə “Ocaq Sport”, Bakı Gimnastika Məktəbi, Grasiya IK, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, digər şəhər və bölgələr üzrə Xırdalanın “Zirvə” klubu, Sumqayıt, Gəncə və Mingəçevirdən ümumilikdə 40 idmançı birincilik uğrunda yarışacaq.
Qaliblər həm ayrı-ayrı alətlərdə (top, halqa, gürzlər, lent), həm də çoxnövçülük xalına görə müəyyənləşəcək. Çempionatın ilk günü gənclər və böyüklər arasında çoxnövçülük yarışları, ikinci günü isə alətlər üzrə final mərhələləri baş tutacaq.
Qeyd edək ki, iki illik fasilədən sonra xüsusi karantin rejimi çərçivəsində yumşalma tədbirləri ilə əlaqədar olaraq tamaşaçılar Milli Gimnastika Arenasında yarışların izləmək imkanı əldə edəcəklər.
Bədii gimnastların maraqlı və rəngarəng performanslarını izləmək istəyən tamaşaçılar biletləri onlayn qaydada https://iticket.az/ saytından və şəhərin kassalarından əldə edə bilərlər. Biletlərin qiyməti 7 manat təşkil edir.

27-й Чемпионат Азербайджана по художественной гимнастике
Вслед за национальными и международными соревнованиями по акробатической гимнастике, на этот раз “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) откроет свои двери для “художниц”.
На Чемпионате Азербайджана по художественной гимнастике, который пройдет 16-17-го марта, будут соревноваться самые элегантные представительницы гимнастики.
На чемпионате в индивидуальной программе выступят гимнастки в возрастных категориях - юниорок (2007-2009 гг.) и взрослых (2006 г. рождения и старше).
Всего на чемпионате выступят 40 гимнасток из “Ojaq Sport”, Бакинской школы гимнастики, Республиканской комплексной спортивной школы, представляющих Баку. Также гимнастки, представляющие другие города и регионы - Клуб “Зирве” из Хырдалана, Сумгайыт, Гянджа и Мингячевир - поведут борьбу в соревнованиях.
Победители определятся как по отдельным предметам (мяч, обруч, булавы, лента), так и в многоборье. В первый день чемпионата пройдут соревнования в многоборье среди юниорок и взрослых, а во второй день состоятся финалы с отдельными предметами.
Cледует отметить, что после двухлетнего перерыва, благодаря смягчающим мерам в рамках особого карантинного режима, зрители будут иметь возможность наблюдать за соревнованиями в “Milli Gimnastika Arenasi”.
Лица, участвующие в соревнованиях в качестве зрителей, должны иметь при себе действующий сертификат вакцинации от COVID-19 или иммунный сертификат, сертификат о противопоказании к вакцине от COVID-19, за исключением лиц, не достигших 18-летнего возраста.