Akrobatika gimnastikası üzrə milli və beynəlxalq yarışların ardınca bu dəfə Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını bədii gimnastlara açacaq.
Belə ki gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri martın 16-sı və 17-də keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Azərbaycan çempionatında qüvvələrini sınayacaqlar.
Çempionatda fərdi gimnastlar gənclər (2007-2009-cu illər təvəllüdlü) və böyüklər (2006-cı il təvəllüdlü və daha böyük) yaş qruplarında medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Yarışlarda Bakı şəhəri üzrə “Ocaq Sport”, Bakı Gimnastika Məktəbi, Grasiya IK, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, digər şəhər və bölgələr üzrə Xırdalanın “Zirvə” klubu, Sumqayıt, Gəncə və Mingəçevirdən ümumilikdə 40 idmançı birincilik uğrunda yarışacaq.
Qaliblər həm ayrı-ayrı alətlərdə (top, halqa, gürzlər, lent), həm də çoxnövçülük xalına görə müəyyənləşəcək. Çempionatın ilk günü gənclər və böyüklər arasında çoxnövçülük yarışları, ikinci günü isə alətlər üzrə final mərhələləri baş tutacaq.
Qeyd edək ki, iki illik fasilədən sonra xüsusi karantin rejimi çərçivəsində yumşalma tədbirləri ilə əlaqədar olaraq tamaşaçılar Milli Gimnastika Arenasında yarışların izləmək imkanı əldə edəcəklər.
Bədii gimnastların maraqlı və rəngarəng performanslarını izləmək istəyən tamaşaçılar biletləri onlayn qaydada https://iticket.az/ saytından və şəhərin kassalarından əldə edə bilərlər. Biletlərin qiyməti 7 manat təşkil edir.

Following the National and the international competitions in Acrobatic Gymnastics, this time, “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) will open its doors to Rhythmic gymnasts.
The most graceful representatives of gymnastics will perform at the Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics on March 16 & 17.
Athletes in the age categories of juniors (2007-2009) and seniors (born in 2006 and older) will compete for medals in the championship.
In total, 40 gymnasts from Baku Gymnastics School, “Ocaq Sport”, “Republican Complex Sports School” representing Baku, as well as athletes from Khirdalan’s Sports Club “Zirve”, Sumgayit, Ganja and Mingachevir will compete in the Championship.
Winners will be determined both in apparatus finals (Ball, Hoop, Clubs, Ribbon) and in the All-Around. On the first day of the Championships, there will be held the All-Around competitions among juniors and seniors, while, on the second day, the Apparatus Finals will take place.
It should be mentioned that after a two-year break, spectators will be able to watch the competitions at Milli Gimnastika Arenasi due to mitigation measures under a special quarantine regime. People participating in the competitions as spectators must have a valid COVID-19 vaccination certificate or immune certificate, a certificate of contraindications to COVID-19 vaccine except people under the age of 18.
Spectators who wish to watch interesting and colorful performances of Rhythmic gymnasts can obtain tickets online at https://iticket.az/ and from the city ticket offices. Tickets cost is 7 manat.