Martın 16-sı və 17-də Milli Gimnastika Arenasında gimnastikanın ən zərif nümayəndələri - bədii gimnastlar xalça üzərinə çıxdılar.
Yarışlarda Bakı şəhəri üzrə “Ocaq Sport”, Bakı Gimnastika Məktəbi, Grasiya IK, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, digər şəhər və bölgələr üzrə Xırdalanın “Zirvə” klubu, Sumqayıt, Gəncə və Mingəçevirdən ümumilikdə 40 idmançı qalib adı uğrunda yarışdı.
İki illik fasilədən sonra xüsusi karantin rejimi çərçivəsində yumşalma tədbirləri ilə əlaqədar olaraq tamaşaçılar yarışları izləmək imkanı qazandılar. Əlbəttə ki, azarkeşlərin alqış sədaları altında çıxış etmək gimnastlarımız üçün həm sevindirici oldu, həm də məsuliyyətli. Gimnastlarımız həm çoxnövçülük, həm də ayrı-ayrı növlərdə maraqlı, ecazkar və özünəinamlı çıxışları ilə yadda qaldılar.
Yarışların ilk günü gənclər və böyüklər arasında çoxnövçülük yarışında qaliblər müəyyənləşdi. 2007-2009-cu illər təvəllüdlü gənc gimnastların mübarizəsində Mədinə Dəmirova bütün rəqiblərini qabaqlayaraq ölkə çempionu oldu. Gövhər İbrahimova gümüş, Məryəm Əliyeva isə bürünc medal qazandı. Böyüklər (2006-cı il təvəllüdlü və daha böyük) yaş qrupunda çoxnövçülük yarışında uğurla çıxış edən “Tokio-2020” Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova Azərbaycan çempionu oldu. Arzu Cəlilova gümüş, İlona Zeynalova isə bürünc medala sahib çıxdı.

Борьба самых “элегантных” подошла к концу
16-17-го марта на ковре “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) продемонстрировали свои выступления самые элегантные представительницы гимнастики – художественные гимнастки.
Всего на чемпионате выступили 40 гимнасток из “Ojaq Sport”, Бакинской школы гимнастики, Республиканской комплексной спортивной школы, представляющих Баку, а также гимнастки, представляющие другие города и регионы - Клуб “Зирве” из Хырдалана, Сумгайыт, Гянджа и Мингячевир - повели борьбу в соревнованиях.
После двухлетнего перерыва, благодаря смягчающим мерам в рамках особого карантинного режима, зрители имели возможность наблюдать за соревнованиями. Конечно же, для наших гимнасток было одновременно приятно и ответственно выступить под аплодисменты болельщиков. Наши спортсменки запомнились своими интересными, красивыми и уверенными выступлениями в многоборье, а также по отдельным предметам.
В первый день чемпионата прошли соревнования в многоборье среди юниорок и взрослых. Опередив всех своих соперниц, Мадина Дамирова (2007-2009 гг.), стала чемпионкой своей страны среди юниорок. Говхар Ибрагимова завоевала серебряную медаль, а Марьям Алиева – бронзовую. Зохра Агамирова, участница летних Олимпийских игр  Токио-2020, успешно выступившая в многоборье в возрастной категории взрослых (2006 г. рождения и старше), стала чемпионкой Азербайджана. Арзу Джалилова завоевала “серебро”, а Илона Зейналова – “бронзу”.