Yeni Olimpiya dövrünün başlanması ilə əlaqədar Bakıda məşqçilər və hakimlər üçün keçirilən seminar zamanı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Noha Abu Şabana ilə hazırladığımız müsahibəni sizə təqdim edirik.
Seminar necə keçdi?
- Yeni Olimpiya dövrü ilə bağlı dəyişikliklərə, yeniliklərə və qaydalara həsr olunmuş kurs idi. Məşqçilərlə işləmək, onların bacarıqları, peşəkarlıqları, eləcə də öz sahələrində yeni çağırışlara necə hazır olduqlarını öyrənmək mənim üçün olduqca maraqlı idi.
İki gün boyunca davam edən seminarlar zamanı, sizcə, iştirakçılar üçün ən maraqlı hissə hansı oldu?
- Qeyd edim ki, məşqçilər və hakimlər artıq hazırdır. Onlar yeni hakimlik qaydalarını mənimsəyiblər. Onları maraqlandıran sualları ünvanladılar. Onların yeni hakimlik qaydaları ilə işləməyə başlamasını izləmək maraqlı idi.
İdmançılarımız haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Çox perspektivli idmançılarınız var. Paris Olimpiadasında qrup hərəkətləri komandaları arasında keçən yarışlarda əla nəticələr göstərdiniz. Sizin məşq üçün əlverişli şəraitiniz var, dünyanın ən yaxşılarından birisiniz. Buna görə də Azərbaycanı təbrik edirəm.

Представляем Вашему вниманию интервью с Президентом технического комитета по художественной гимнастики Международной федерации гимнастики Нохой Абу Шабаной, которая провела в Баку семинар для тренеров и судей в связи с началом нового олимпийского цикла.
Расскажите пожалуйста, как прошел семинар?
- Это был курс, посвященный изменениям, новым разделам и правилам в связи с новым циклом. Мне было очень интересно поработать с тренерами, узнать об их навыках и развитии, а также о том, как они готовы к новым шагам в работе.
Что было наиболее интересным для участников этих занятий?
- Я отмечу, что тренеры и судьи уже готовы. Они знают правила судейства. При необходимости они обращались с интересующими их вопросами. Было интересно наблюдать, как они начинают работать с новыми правилами оценивания.
Это ваш первый визит в Азербайджан?
- Нет, я была в Азербайджане много раз.
Что можете рассказать о наших спортсменах?
- У вас очень перспективные спортсмены. Вы показали отличные результаты на Олимпиаде в Париже в групповых соревнованиях. У вас замечательные условия для тренировок, одни из лучших в мире. Так что, поздравляю Азербайджан с этим.