Yeni Olimpiya dövrünün başlanması ilə əlaqədar Bakıda məşqçilər və hakimlər üçün keçirilən seminar zamanı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Noha Abu Şabana ilə hazırladığımız müsahibəni sizə təqdim edirik.
Seminar necə keçdi?
- Yeni Olimpiya dövrü ilə bağlı dəyişikliklərə, yeniliklərə və qaydalara həsr olunmuş kurs idi. Məşqçilərlə işləmək, onların bacarıqları, peşəkarlıqları, eləcə də öz sahələrində yeni çağırışlara necə hazır olduqlarını öyrənmək mənim üçün olduqca maraqlı idi.
İki gün boyunca davam edən seminarlar zamanı, sizcə, iştirakçılar üçün ən maraqlı hissə hansı oldu?
- Qeyd edim ki, məşqçilər və hakimlər artıq hazırdır. Onlar yeni hakimlik qaydalarını mənimsəyiblər. Onları maraqlandıran sualları ünvanladılar. Onların yeni hakimlik qaydaları ilə işləməyə başlamasını izləmək maraqlı idi.
İdmançılarımız haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Çox perspektivli idmançılarınız var. Paris Olimpiadasında qrup hərəkətləri komandaları arasında keçən yarışlarda əla nəticələr göstərdiniz. Sizin məşq üçün əlverişli şəraitiniz var, dünyanın ən yaxşılarından birisiniz. Buna görə də Azərbaycanı təbrik edirəm.

In connection with the start of the new Olympic cycle, we present to you an interview we conducted with Noha Abu Shabana, President of the Rhythmic Gymnastics Technical Committee of the International Gymnastics Federation, during the seminar held in Baku for coaches and judges.
How did the seminar go?
- It was a course dedicated to changes, innovations, and rules related to the new Olympic cycle. It was very interesting for me to work with the coaches, to learn about their skills, professionalism, and how prepared they are for the new challenges in their field.
During the two-day seminar, which part do you think was the most interesting for the participants?
- I would like to note that the coaches and judges are already ready. They have mastered the new judging rules. They asked questions that interested them. It was interesting to observe them starting to work with the new judging rules.
What can you say about our athletes?
- You have very promising athletes. At the group competitions among teams at the Paris Olympics, you achieved excellent results. You have favorable training conditions and are among the best in the world. Therefore, I congratulate Azerbaijan.