Bakı bir daha festival ruhuna qərq oldu
28 və 29 iyun tarixlərində Dənizkənarı Milli Parkda gimnastika festivalı coşqusu yaşanıb, “Gimnastika hamı üçün” 3-cü Bakı Beynəlxalq “Challenge”i baş tutub. İki gün davam edən tədbir yerli və xarici iştirakçıların rəngarəng çıxışları ilə yadda qalıb.
Festivalda Azərbaycanla yanaşı Gürcüstan, Monqolustan və Uqandadan gələn komandalar da iştirak ediblər. Ümumilikdə, 900-ə yaxın iştirakçı və 52 komanda yer alıb. Azərbaycanı təkcə paytaxtdan olan komandalar deyil, həm də ölkənin müxtəlif bölgələrindən olan iştirakçılar təmsil ediblər. Müxtəlif yaş qruplarını əhatə edən proqramda zumba, hip-hop, milli rəqslər və ustad dərsləri xüsusi maraqla qarşılanıb.
İştirakçılar iki yaş kateqoriyası - 50 yaşdan aşağı və 50 yaşdan yuxarı proqramları üzrə bacarıqlarını göstəriblər. Festivalın rəsmi açılışı iştirakçıların Bakı İdman Sarayından Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxasında yerləşən əsas səhnəyədək etdiyi möhtəşəm yürüşlə start götürüb. Orkestrin müşayiəti ilə gerçəkləşən bu yürüş, eləcə də komandaların səhnə performansları izləyicilərə əsl bayram əhval-ruhiyyəsi bəxş edib. Müxtəlif bölgələrdən gələn komandaların çıxışları festivalın coğrafi müxtəlifliyini və geniş miqyasını bir daha nümayiş etdirib.
Axşam saatlarında səhnəyə çıxan tanınmış müğənni Mərdan Kazımov festivalın əyləncəli ruhunu daha da yüksəldib. Sənətçinin ifa etdiyi ritmik və enerjili mahnılar tamaşaçılar tərəfindən böyük coşqu ilə qarşılanıb.
Festivalın ikinci günündə keçirilən Qala şou yüksək ovqat ilə yadda qalıb. “Ən yaxşı kostyum”, “Ən yaxşı performans”, “Ən yaşlı iştirakçı”, “Ən balaca iştirakçı”  və “Sosial mediada ən aktiv iştirakçı” nominasiyaları üzrə qaliblərin mükafatlandırılması tədbirin zirvə nöqtələrindən biri olub. Əlavə olaraq, müxtəlif kateqoriyalar üzrə fərqlənən iştirakçılara diplomlar təqdim edilib.
Bu “Challenge” bir daha sübut etdi ki, gimnastika yalnız idman deyil, hər kəs üçün əlçatan həyat tərzidir.

On June 28 and 29, the Seaside National Park in Baku came alive with the vibrant atmosphere of a gymnastics festival, as the 3rd Baku Gym for All Baku International Challenge took place. The two-day event was marked by colorful performances from both local and international participants.
Alongside Azerbaijani teams, delegations from Georgia, Mongolia, and Uganda also took part in the festival. In total, nearly 900 participants and 52 teams joined the event. Azerbaijan was represented not only by teams from the capital but also by participants from various regions of the country. The program, which included different age groups, featured zumba, hip-hop, national dances, and master classes, all of which drew great interest.
Participants showcased their talents in two age categories - under 50 and over 50. The official opening of the festival began with a grand parade of participants from the Baku Sports Palace to the main stage behind the Azerbaijan State Puppet Theatre. Accompanied by an orchestra, this march, along with the stage performances by the teams, created a true festive atmosphere for the audience. The performances from teams representing different regions highlighted the festival’s wide geographical scope and diversity.
In the evening, popular singer Mardan Kazimov took to the stage and elevated the festival’s joyful spirit even further. His rhythmic and energetic songs were met with great enthusiasm by the crowd.
The second day of the festival concluded with a lively Gala Show. Award ceremonies in categories such as “Best Costume,” “Best Performance,” “Oldest Participant,” “Youngest Participant,” and “Most Active on Social Media” became some of the highlights of the event. Additionally, participants who stood out in various categories were presented with diplomas.
This “Challenge” once again proved that gymnastics is not just a sport - it is a lifestyle accessible to everyone.