"Doqquz Azərbaycan gimnastı Kiyevdə keçirilmiş bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatından medalla qayıdıb", bunu Trend-ə müsahibəsində bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva gimnastların çıxışını şərh edərkən deyib.
O vurğulayıb ki, bu cür nəticə heç vaxt əldə olunmayıb: “Bəli, əvvəllər Avropa çempionatlarında medallar qazanmışıq, amma qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə mükafatlarımız olmamışdı. Bizim qrup hərəkətləri komandamız çox gəncdir. 2019-cu ildə Bakıda dünya çempionatı başa çatdıqdan sonra mən yeni komanda yığmağı qərara aldım. Köhnə heyətdən yalnız Zeynəb Hümmətova qaldı. Darya Sorokina da əvvəl yalnız bir yarışda dünya çempionatında iştirak etmişdi. Digər qızlar üçün Kiyev turniri ilk yarış idi”.
M.Vasileva bildirib ki, bu çempionat həm də Arzu Cəlilova üçün böyüklər arasında fərdi proqramda ilk yarış olub.
“Bununla belə o, xoş təəssürat bağışladı. Bürünc medallarla qayıdan gəncləri də xüsusi qeyd etmək istəyirəm. Onlardan Leyli Ağazadə, Nərmin Bayramova və İlona Zeynalova ilk dəfə çıxış edib. Gimnastlarımız yaxşı təcrübə əldə etdi”, - deyə o qeyd edib.
Baş məşqçi bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatını tarixi hadisə adlandırıb, çünki yarış pandemiya şəraitində təşkil edilib.
Azərbaycan milli komandası çempionatda tamaşaçıları təkcə çıxışları ilə deyil, həm də cəlbedici geyimləri ilə sevindirib. Belə ki, azərbaycanlı gimnastlar yarış meydançasına hər hansı bəzək olmayan geyimdə çıxmışdı. Baş məşqçinin sözlərinə görə, yekunda qrup hərəkətlərdə komandanın geyimi üçün qara rəng seçilmişdi. Bu, həm də Qarabağda baş vermiş hərbi əməliyyatlar nəticəsində həlak olanların, eləcə də pandemiya nəticəsində həyatını itirənlərin xatirəsinə həsr olunmuşdu.
Qeyd edək ki, Azərbaycan milli komandası bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatında 3 medal qazanıb. Qrup hərəkətlərdə komandamız çoxnövçülükdə gümüş medal, 3 halqa və 2 cüt gürzlərlə hərəkətlərdə bürünc medala sahib olub. Bundan başqa, Azərbaycan millisi komanda hesabında bürünc medal qazanıb.

"Девять азербайджанских гимнасток вернулись с 36-го чемпионата Европы по художественной гимнастике в Киеве с медалями", - об этом сказала Trend главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева, комментируя участие сборной Азербайджана в соревновании.
Напомним, что по итогам чемпионата Европы в активе сборной Азербайджана три медали. Так, команда в групповых упражнениях завоевала серебряную медаль в многоборье и бронзовую медаль в программе с 3 обручами и 2 парами булав. Также сборная Азербайджана выиграла "бронзу" в командном первенстве. Нашу страну на соревновании представили 11 спортсменок.
"Считаю, мы многого добились, девять гимнасток вернулись с медалями, такого до сих пор не было. Да, мы завоевывали медали чемпионатов Европы, но у нас не было награды в многоборье у "групповичек". Наша команда в групповых упражнениях очень молодая. После завершения чемпионата мира по художественной гимнастке 2019 года в Баку я приняла решение собрать новую команду – из старого состава остались Зейнаб Гумматова, а также Дарья Сорокина, но она ранее выступала только в одном, самом ответственном старте - чемпионате мира. Для всех остальных девочек чемпионат в Киеве был дебютным.
Соревнования в Киеве также первый чемпионат для "личницы" Арзу Джалиловой в качестве сеньорки. И она оставила исключительно хорошее впечатление. Да, где-то были ошибки и со стороны Джалиловой, и у лидера нашей сборной Зохры Агамировой, над ними мы будем работать. Также хочу отметить юниорок, которые вернулись с бронзовыми медалями. Среди них впервые выступили гимнастки из регионов страны – это Лейли Агазаде, Нармин Байрамова и Илона Зейналова. Наши гимнастки приобрели хороший опыт", - сказала главный тренер сборной Азербайджана.
Мариана Василева называет 36-й чемпионат Европы по художественной гимнастике в Киеве историческим, потому что соревнование проведено в непростые времена пандемии.
"Это героизм со стороны европейской гимнастики, которая сумела провести чемпионат Европы. Также выражаю благодарность организаторам, они очень старались обеспечить комфорт для всех делегаций. Думаю, все участники чемпионата, вне зависимости от того, заняли они призовые места или нет, – остались довольны. Мы нуждались в этом чемпионате, так как очень сложно спортсменам и тренерам удерживать планку, когда у тебя нет цели. Считаю, что проведение данного чемпионата было крайне необходимым", - подчеркнула она.