İyunun 17-si və 18-də ilk dəfə olaraq ölkəmizdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş gimnastika hamı üçün növü üzrə 1-ci Bakı Beynəlxalq “Challenge”-i start götürəcək.
Dənizkənarı bulvarda (Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxası) keçiriləcək tədbirdə Azərbaycan, Gürcüstan və Litvanı təmsil edəcək 46 komandanın tərkibində 500-dək idmançı bacarığını nümayiş etdirəcək.
“Challenge”-də paytaxtla yanaşı, ölkəmizin 20 bölgəsindən idmançılar qüvvələrini sınayacaqlar.
Müsabiqədə ilk dəfə olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin və Lənkəran şəhər Osman Mirzəyev adına qarışıq tipli uşaq evinin sakinləri iştirak edəcəklər.
İyunun 10-da Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin sakinlərinin mətbuat üçün açıq məşqləri keçirilib.
Gimnastika hamı üçün növü üzrə baş məşqçi Ruslan Eyvazovun rəhbərliyi altında, komandanın məşqçisi Rəna Manafova tərəfindən keçirilən məşqlərdə ahıllar çıxış proqramlarını təqdim edib, yarışa hazırlıqla bağlı təəssüratlarını bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Challenge”-də sosial xidmət müəssisəsinin 7 sakini “70-ci illərin cavanları” adlı komanda altında mübarizəyə qoşulacaq.
Xatırladaq ki, adıçəkilən sosial xidmət müəssisəsində Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin “İdman hamı üçün” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən ötən ilin noyabr ayından etibarən gimnastika hamı üçün növü üzrə məşqlər tədris olunur.

On June 17 & 18, there will start 1st Baku Gym For All International Challenge, dedicated to the 100th Anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev for the first time.
Up to 500 athletes within 47 teams representing Azerbaijan, Georgia & Lithuania will demonstrate their performances at the International “Challenge” to be held at Baku Boulevard (behind the Azerbaijan State Puppet Theatre).
Along with the capital, athletes from 20 regions of our country will test their strength at this “Challenge”.
Residents of the social service institution for the elderly of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population as well as the mixed-type orphanage named after O. Mirzayev of Lankaran city will participate in the event for the first time.
On June 10, there were held open rehearsals for the residents of the social service institution for the elderly of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
Elderly people presented their programs and shared their impressions on the preparation for the competition at the trainings led by Head Coach in Gymnastics for All, Ruslan Eyvazov & the team’s Coach - Rana Manafova.
It should be mentioned that 7 residents of the social service institution will participate in the “Challenge” within the team called “Youths of the 70’s”.
Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) holds trainings in Gymnastics for All at the mentioned social service institution within the framework of the “Sport for All” project of the Ministry of Youth & Sports of the Republic of Azerbaijan.