İyunun 17-si və 18-də ilk dəfə olaraq ölkəmizdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş gimnastika hamı üçün növü üzrə 1-ci Bakı Beynəlxalq “Challenge”-i start götürəcək.
Dənizkənarı bulvarda (Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxası) keçiriləcək tədbirdə Azərbaycan, Gürcüstan və Litvanı təmsil edəcək 46 komandanın tərkibində 500-dək idmançı bacarığını nümayiş etdirəcək.
“Challenge”-də paytaxtla yanaşı, ölkəmizin 20 bölgəsindən idmançılar qüvvələrini sınayacaqlar.
Müsabiqədə ilk dəfə olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin və Lənkəran şəhər Osman Mirzəyev adına qarışıq tipli uşaq evinin sakinləri iştirak edəcəklər.
İyunun 10-da Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin sakinlərinin mətbuat üçün açıq məşqləri keçirilib.
Gimnastika hamı üçün növü üzrə baş məşqçi Ruslan Eyvazovun rəhbərliyi altında, komandanın məşqçisi Rəna Manafova tərəfindən keçirilən məşqlərdə ahıllar çıxış proqramlarını təqdim edib, yarışa hazırlıqla bağlı təəssüratlarını bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Challenge”-də sosial xidmət müəssisəsinin 7 sakini “70-ci illərin cavanları” adlı komanda altında mübarizəyə qoşulacaq.
Xatırladaq ki, adıçəkilən sosial xidmət müəssisəsində Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin “İdman hamı üçün” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən ötən ilin noyabr ayından etibarən gimnastika hamı üçün növü üzrə məşqlər tədris olunur.

Впервые “Молодежь 70-х” участвует на 1-м международном “Challenge” Баку
С 17-го по 18-е июня, впервые в нашей стране стартует 1-й международный “Challenge” Баку по Гимнастике для всех, посвященный 100-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа Гейдар Алиева.
Около 500 спортсменов из 47-и команд, представляющих Азербайджан, Грузию и Литву, продемонстрируют свое мастерство на “Challenge”, который пройдет на Национальном приморском бульваре (за Азербайджанским государственным кукольным театром).
Наряду с представителями столицы, также спортсмены из 20-и регионов нашей страны испытают свои силы на “Challenge”.
Следует отметить, что впервые в турнире примут участие воспитанники учреждения социального обслуживания пожилых людей Агентства социального обслуживания при Министерстве труда и социальной защиты населения, а также детского дома смешанного типа имени О.Мирзаева города Ленкорань.
10-го июня прошли открытые репетиции для воспитанников учреждения социального обслуживания пожилых людей Агентства социального обслуживания при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Под руководством главного тренера по Гимнастике для всех - Руслан Эйвазова, в тренировках, веденных тренером команды - Реной Манафовой, пожилые люди представили свои программы, а также поделились впечатлениями о подготовке к соревнованиям.
Следует отметить, что на этом мероприятии, 7 воспитанников учреждения социального обслуживания вступит в борьбу в команде под названием “Молодежь 70-х”.
В рамках проекта Министерства молодежи и спорта Азербайджана “Спорт для всех”, тренировки по Гимнастике для всех проводятся Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF) в данном учреждении социального обслуживания с ноября прошлого года.