Almaniyanın paytaxtında bədii gimnastika üzrə ənənəvi “Berlin Masters” adlı "Challenge" seriyasına aid Dünya Kuboku başa çatıb.
Yola saldığımız həftəsonu gimnastikanın əz zərif nümayəndələri üçün yaddaqalan olub. Belə ki, 7-9 iyul tarixlərində keçirilmiş yarışlarda ölkəmizi qrup hərəkətləri komandasının tərkibində təmsil etmiş Ayşən Bayramova, Zeynep Celep, Diana Doman, Aleksandra Platonova və Siyana Vasileva hər iki kompozisiyada final mərhələsinə yüksəlməyi bacarıblar. Həlledici mərhələdə isə 3 top / 2 iplə çıxışları onlara bürünc medal qazandırıb. 1-ci və 2-ci yerlərdə isə müvafiq olaraq Rusiya və Ukrayna təmsilçiləri qərarlaşıb. Bədii gimnastlarımızın digər final çıxışı gürzlərlə olub. Onlar bu nümayişə görə hakimlərdən 16.100 xal alaraq, 5-ci yerlə kifayətləniblər. Çoxnövçülükdə isə qızlarımız medalın bir addımlığında, 4-cü yerdə qərar tutublar.
Fərdi proqramda isə Zöhrə Ağamirova və qrup komandasının öndə gedən üzvlərindən biri Ayşən Bayramova da yer alıb. Uzun fasilədən sonra yenidən fərdi gimnast kimi özünü sınayan Ayşən, lentlə final çıxışında 8-ci, çoxnövçülükdə isə 18-ci olub. Komanda yoldaşı Zöhrə isə çoxnövçülükdə 14-cü pillədə qərarlaşıb.

В столице Германии завершился традиционный турнир по художественной гимнастике Кубок Мира FIG серии “Challenge” под названием “Berlin Masters”.
Прошлый уикенд стал успешным для самых изящных представительниц гимнастики. И так, Айшан Байрамова, Зейнеп Джелеп, Диана Доман, Александра Платонова и Сияна Василева, представившие нашу страну в составе команды в групповых упражнениях на соревнованиях, проведенных 7-9 июля, сумели попасть в финалы в обоих упражнениях программы. А выступление с 3-мя мячами и 2-мя скакалками принесло им бронзовую медаль. А первые и вторые места поделили между собой представительницы России и Украины соответственно. Второе финальное выступление наши девочки продемонстрировали с булавами. Получив от судей 16,100 баллов за это упражнение, гимнастки довольствовались 5-ым местом. В многоборье девушки остановились в шаге от медали, заняв 4-ое место.
А в индивидуальной программе выступили Зохра Агамирова и Айшан Байрамова, являющаяся одним из лидеров групповой команды. Айшан, попытавшая свои силы в качестве индивидуальной гимнастки после большого перерыва, стала 8-ой в финале с лентой, а в многоборье 18-ой. Ее подруга по команде Зохра Агамирова в многоборье остановилась на 14-ой позиции.