Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi Bədii Gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun finalı başa çatdı.
Bədii gimnastika üzrə milli yığmanın lideri, Azərbaycanı Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında təmsil edəcək Marina Durunda Milli Gimnastika Arenasında təşkil edilən yarışların bürünc medalına layiq görüldü.
Beynəlxalq yarışlarda onu dəfələrlə fəxri kürsüyə yüksəldən (İlk Avropa Oyunlarının gümüş, Avropa Çempionatının bürünc medalı) lentlə çıxışı FIG Dünya Kuboku finalında da Marinanı mükafatsız qoymadı. Lentlə final çıxışına görə o, hakimlərdən 18.500 xal alaraq 3-cü oldu.
Yarışlarda iştirak edən digər Azərbaycan təmsilçisi Jalə Piriyeva da uğurla çıxış etdi. Böyüklər proqramında bu ildən çıxış edən Jalə çoxnövçülükdə 14-cü oldu. Qeyd etmək lazımdır, istedadlı gimnast ilk dəfə olaraq dünya reytinqinə daxil olmuşdur.
Siyana Vasileva, Ayşən Bayramova, Aleksandra Platonova, Diana Doman və Elif Zeynep Celepdən ibarət Azərbaycan komandası isə qrup hərəkətləri üzrə yarışlarda 3 cüt gürzlər və 2 halqa və 5 lent ilə final çıxışlarına görə 5-ci yerlərə sahibləndilər.
Bakıda baş tutan Dünya Kubokunun finalında, həmçinin öncəki mərhələlərdə göstərilmiş ən yaxşı 4 nəticəyə əsasən birinci yeri tutan gimnastlar və qrupların xüsusi mükafatlandırma mərasimi keçirilmişdir.
Çoxnövçülükdə, fərdi çıxış proqramı üzrə Marqarita Mamun (Rusiya), qrup hərəkətləri proqramı üzrə Rusiya komandası Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) mükafatına layiq görüldülər. Ayrı-ayrı alətlər – halqa, gürzlər və lentlə hərəkətlərin nəticələrinə əsasən Marqarita Mamun, topla hərəkətlərin nəticələrinə görə isə Aleksandra Soldatova (Rusiya) FIG-nin kubokuna sahib oldu.
Qrup hərəkətləri proqramı üzrə 5 lent və 3 gürzlər və 2 halqa ilə göstərilmiş nəticələrə əsasən, müvafiq olaraq Rusiya və Belarus komandası FIG-nin kuboku ilə mükafatlandırıldı.
Kubokda, həmçinin ən çox icra xalı olan gimnast və qruplar - Yana Kudryavtseva (Rusiya) və Rusiya komandası təşkilatçılar tərəfindən hazırlanmış AGF Trophy kuboku ilə təltif olundular.
Qeyd etmək lazımdır, Bakıda baş tutan kubok gimnastlara Rio-2016 Olimpiya Oyunları öncəsi öz çıxış proqramlarını sınaqdan keçirmək üçün şərait yaratdı.
Yüksək səviyyəli təşkilatçılıqla yanaşı, böyük tamaşaçı coşqusu ilə müşahidə olunan yarışlar əsl gimnastika bayramına çevrildi.
Yerli idmançılarla yanaşı, digər ölkələrdən olan gimnastların da tamaşaçılar tərəfindən böyük dəstək alması və hər proqramın çoxsaylı alqışlarla müşayiət olunması onlara xoş anlar yaşatdı və çıxışlarını daha da inamla nümayiş etdirməyə ruhlandırdı.
Quruluşu milli yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevaya məxsus möhtəşəm açılış mərasimi isə yarışları izləməyə gələn hər kəsi heyran qoydu. Fransız yazıçısı Antuan de Sent-Ekzüperinin “Balaca Şəhzadə” əsəri əsasında təşkil edilmiş şouda gənc gimnastların rəngarəng çıxışları bir-birini əvəz edərək izləyicilərə maraqlı anlar yaşatmışdır.
Kubok, həmçinin bir sıra yeniliklər və fərqliliklərlə yadda qaldı. Belə ki, yarışların keçirildiyi zalın dizaynında milli ornamentlərdən geniş istifadə edilmişdir. Burada gimnastların çıxış etdiyi xalça və mükafatların təqdim edildiyi guşə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin “Çələbi” xalçaları ilə bəzədilmişdir. Eləcə də, gimnastlar üçün qurulmuş “Kiss&Cry” guşəsi də milli üslubda dizayn edilmişdir.
Bu yarışlarda zalın işıqlandırılması da fərqli formada təşkil olunmuşdur. Zalda işıq xalçaya yönəldilmiş və beləcə, bütün diqqətlər yalnız gimnastın çıxışına verilmişdir.
İlk dəfə olaraq, bu kubokda mükafatlandırılma mərasimi yarış meydançasında deyil, tamaşaçı tribunasında təşkil edilmişdir. Bu da tamaşaçılara mükafat almış gimnastlarla ünsiyyətdə olmaq üçün bir şans yaratmışdır.
Digər bir fərqlilik isə ondan ibarətdir ki, yarışların final mərhələsində çıxışlardan sonra xalların hesablanması zamanı canlı orkestr tərəfindən hər bir gimnastın ölkəsinin milli musiqisi ifa edilmişdir. Səslənən hər bir kompozisiya zalı doldurmuş tamaşaçıları daha da coşdurmuş və onların alqışları ilə müşayiət olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Dünya Kuboku finalında xalların hesablanması sistemi və video nəzarəti “SmartScoring” tərəfindən təmin edilmişdir.
Kubok, həmçinin “İdman Azərbaycan” telekanalı vasitəsilə canlı yayımlanmışdır. O cümlədən, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının internet sayt;nda təşkil edilmiş canlı yayım vasitəsilə digər ölkələrdəki bədii gimnastika həvəskarları da bu yarışları izləmək şansı əldə etmişdir.
Yarışlara yekunu isə məşhur idmançılarla yanaşı, Azərbaycan gimnastikasının gələcəyi olan gənc gimnastların çıxışlarının nümayiş olunduğu ənənəvi Qala-konsert vurmuşdur. Açılış mərasiminin məntiqi davamı olan bağlanış mərasimi də Azərbaycanın gözəlliklərini əks etdirmiş, izləyiciləri həm düşündürmüş, həm də onlara xoş anlar yaşatmışdır.

В Азербайджане завершился финал Кубка Мира FIG по художественной гимнастике.
Лидер национальной сборной по художественной гимнастике Марина Дурунда, которая представит Азербайджан на Олимпийских Играх Рио-2016, удостоилась бронзовой медали соревнований, организованных в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики).
Выступление с лентой, неоднократно поднявший Марину на почетный пьедестал крупных международных соревнований (серебряная медаль 1-ых Европейских Игр, бронзовая медаль Чемпионата Европы), и на Финальном Кубке Мира FIG не оставила ее без награды. Получив от судей 18.500 баллов за свое финальное выступление с лентой, Марина стала 3-ей.
Другая представительница Азербайджана Жаля Пириева также успешно выступила на Кубке. Жаля, с этого года выступающая во взрослой программе, заняла 14-е место в многоборье. Следует отметить, что талантливая гимнастка впервые попала в мировой рейтинг.
Команда в групповых упражнениях в составе Сияны Василевой, Александры Платоновой, Дианы Доман, Айшан Байрамовой и Элиф Зейнеп Джелеп завоевали 5-ые места в финальных выступлениях с 5-ю лентами, 3-я парами булав и 2-я обручами.
В Бакинском финале также прошла особая церемония награждения гимнасток и групп, занявших первые места согласно 4-ем лучшим результатам, показанных на этапах Кубка Мира 2016 года.
В многоборье индивидуальной программы Кубка Международной Федерации Гимнастики (FIG) удостоилась Маргарита Мамун (Россия). Русская команда также оказалась победителем в групповых упражнениях. По результатам отдельных видов программы - Маргарита Мамун получила Кубок FIG за выступления с обручем, булавами и лентой, а Александра Солдатова за выступление с мячом.
Среди групп, показавших лучший результат с 5-ю лентами и 3-я парами булав и 2 обручами, Кубка FIG удостоились соответственно русская и белорусская команды.
На соревнованиях, Яне Кудрявцевой (Россия) и российской команде в групповых упражнениях были представлены награды “AGF Trophy”, учрежденные организаторами, за самые высокие баллы исполнения.
Следует отметить, что Бакинский Кубок предоставил шанс гимнасткам еще раз протестировать свою программу накануне Олимпийских Игр Рио-2016.
Организация соревнований на высоком уровне и большой энтузиазм, проявленный со стороны зрителей, превратили их в настоявший праздник гимнастики.
Большая зрительская поддержка, оказанная как местным, так и гимнасткам из других стран, а также сопровождение каждой программы бурными аплодисментами, вдохновляли спортсменок продемонстрировать свои выступления с большей уверенностью.
Великолепное открытие, постановщиком которого являлась главный тренер сборной команды Мариана Василева, приводила в восторг всех, кто пришли посмотреть соревнования. Bо время шоу, организованный на основе новеллы французского писателя Антуан де Сент-Экзюпери "Маленький принц", красочные выступления юных гимнасток заменяли друг друга произведя на них большое впечатление.
Кубок, также запомнился рядом новшеств и разнообразностью. Итак, национальные орнаменты были широко использованы в дизайне соревновательного зала. Края соревновательного ковра и почетный подиум награждения были украшены коврами "Челеби" Карабахского региона Азербайджана. Кроме того, уголок “Kiss&Cry” был украшен в национальном стиле.
Освещение зала также была организовано иным образом. В зале свет был направлен на ковер, что способствовало тому, что все внимание зрителей было концентрировано на выступлениях гимнасток.
Впервые на этом Кубке, церемония награждения проводилась не на соревновательной площадке, а на зрительской трибуне. Это создало возможность для зрителей поближе увидеть призерок соревнований.
Еще одна особенность заключалась в том, что в финальный день соревнований во время выявления оценок после каждого выступления, живой оркестр исполнял национальную музыку страны, которую представляла гимнастка. Каждая композиция еще больше приводила в восторг зрителей, бурно аплодировавших финалисток.
Следует отметить, что во время Кубка SmartScoring оказал услугу подсчета оценок и видео контроля.
Соревнования, также транслировались в прямом эфире телеканала “İdman Azərbaycan”. Любители художественной гимнастики, находящиеся в других странах, также имели возможность наблюдать за соревнованиями посредством онлайн трансляции на сайте Федерации Гимнастики Азербайджана.
В заключении, наряду с известными спортсменками, на Гала-концерте выступили юные гимнастки – будущее азербайджанской гимнастики. Церемония закрытия, являющейся логической последовательностью церемонии открытия, также отображала красоту Азербайджана. Она произвела глубокое впечатление на каждого присутствующего в зале, тем самым заставив их задуматься.