Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi Bədii Gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun finalı başa çatdı.
Bədii gimnastika üzrə milli yığmanın lideri, Azərbaycanı Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında təmsil edəcək Marina Durunda Milli Gimnastika Arenasında təşkil edilən yarışların bürünc medalına layiq görüldü.
Beynəlxalq yarışlarda onu dəfələrlə fəxri kürsüyə yüksəldən (İlk Avropa Oyunlarının gümüş, Avropa Çempionatının bürünc medalı) lentlə çıxışı FIG Dünya Kuboku finalında da Marinanı mükafatsız qoymadı. Lentlə final çıxışına görə o, hakimlərdən 18.500 xal alaraq 3-cü oldu.
Yarışlarda iştirak edən digər Azərbaycan təmsilçisi Jalə Piriyeva da uğurla çıxış etdi. Böyüklər proqramında bu ildən çıxış edən Jalə çoxnövçülükdə 14-cü oldu. Qeyd etmək lazımdır, istedadlı gimnast ilk dəfə olaraq dünya reytinqinə daxil olmuşdur.
Siyana Vasileva, Ayşən Bayramova, Aleksandra Platonova, Diana Doman və Elif Zeynep Celepdən ibarət Azərbaycan komandası isə qrup hərəkətləri üzrə yarışlarda 3 cüt gürzlər və 2 halqa və 5 lent ilə final çıxışlarına görə 5-ci yerlərə sahibləndilər.
Bakıda baş tutan Dünya Kubokunun finalında, həmçinin öncəki mərhələlərdə göstərilmiş ən yaxşı 4 nəticəyə əsasən birinci yeri tutan gimnastlar və qrupların xüsusi mükafatlandırma mərasimi keçirilmişdir.
Çoxnövçülükdə, fərdi çıxış proqramı üzrə Marqarita Mamun (Rusiya), qrup hərəkətləri proqramı üzrə Rusiya komandası Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) mükafatına layiq görüldülər. Ayrı-ayrı alətlər – halqa, gürzlər və lentlə hərəkətlərin nəticələrinə əsasən Marqarita Mamun, topla hərəkətlərin nəticələrinə görə isə Aleksandra Soldatova (Rusiya) FIG-nin kubokuna sahib oldu.
Qrup hərəkətləri proqramı üzrə 5 lent və 3 gürzlər və 2 halqa ilə göstərilmiş nəticələrə əsasən, müvafiq olaraq Rusiya və Belarus komandası FIG-nin kuboku ilə mükafatlandırıldı.
Kubokda, həmçinin ən çox icra xalı olan gimnast və qruplar - Yana Kudryavtseva (Rusiya) və Rusiya komandası təşkilatçılar tərəfindən hazırlanmış AGF Trophy kuboku ilə təltif olundular.
Qeyd etmək lazımdır, Bakıda baş tutan kubok gimnastlara Rio-2016 Olimpiya Oyunları öncəsi öz çıxış proqramlarını sınaqdan keçirmək üçün şərait yaratdı.
Yüksək səviyyəli təşkilatçılıqla yanaşı, böyük tamaşaçı coşqusu ilə müşahidə olunan yarışlar əsl gimnastika bayramına çevrildi.
Yerli idmançılarla yanaşı, digər ölkələrdən olan gimnastların da tamaşaçılar tərəfindən böyük dəstək alması və hər proqramın çoxsaylı alqışlarla müşayiət olunması onlara xoş anlar yaşatdı və çıxışlarını daha da inamla nümayiş etdirməyə ruhlandırdı.
Quruluşu milli yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevaya məxsus möhtəşəm açılış mərasimi isə yarışları izləməyə gələn hər kəsi heyran qoydu. Fransız yazıçısı Antuan de Sent-Ekzüperinin “Balaca Şəhzadə” əsəri əsasında təşkil edilmiş şouda gənc gimnastların rəngarəng çıxışları bir-birini əvəz edərək izləyicilərə maraqlı anlar yaşatmışdır.
Kubok, həmçinin bir sıra yeniliklər və fərqliliklərlə yadda qaldı. Belə ki, yarışların keçirildiyi zalın dizaynında milli ornamentlərdən geniş istifadə edilmişdir. Burada gimnastların çıxış etdiyi xalça və mükafatların təqdim edildiyi guşə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin “Çələbi” xalçaları ilə bəzədilmişdir. Eləcə də, gimnastlar üçün qurulmuş “Kiss&Cry” guşəsi də milli üslubda dizayn edilmişdir.
Bu yarışlarda zalın işıqlandırılması da fərqli formada təşkil olunmuşdur. Zalda işıq xalçaya yönəldilmiş və beləcə, bütün diqqətlər yalnız gimnastın çıxışına verilmişdir.
İlk dəfə olaraq, bu kubokda mükafatlandırılma mərasimi yarış meydançasında deyil, tamaşaçı tribunasında təşkil edilmişdir. Bu da tamaşaçılara mükafat almış gimnastlarla ünsiyyətdə olmaq üçün bir şans yaratmışdır.
Digər bir fərqlilik isə ondan ibarətdir ki, yarışların final mərhələsində çıxışlardan sonra xalların hesablanması zamanı canlı orkestr tərəfindən hər bir gimnastın ölkəsinin milli musiqisi ifa edilmişdir. Səslənən hər bir kompozisiya zalı doldurmuş tamaşaçıları daha da coşdurmuş və onların alqışları ilə müşayiət olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Dünya Kuboku finalında xalların hesablanması sistemi və video nəzarəti “SmartScoring” tərəfindən təmin edilmişdir.
Kubok, həmçinin “İdman Azərbaycan” telekanalı vasitəsilə canlı yayımlanmışdır. O cümlədən, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının internet sayt;nda təşkil edilmiş canlı yayım vasitəsilə digər ölkələrdəki bədii gimnastika həvəskarları da bu yarışları izləmək şansı əldə etmişdir.
Yarışlara yekunu isə məşhur idmançılarla yanaşı, Azərbaycan gimnastikasının gələcəyi olan gənc gimnastların çıxışlarının nümayiş olunduğu ənənəvi Qala-konsert vurmuşdur. Açılış mərasiminin məntiqi davamı olan bağlanış mərasimi də Azərbaycanın gözəlliklərini əks etdirmiş, izləyiciləri həm düşündürmüş, həm də onlara xoş anlar yaşatmışdır.

The FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics AGF Trophy hosted by Azerbaijan come to an end on July 24.
Leader of Azerbaijani national team in Rhythmic GymnasticsMarina Durunda, who represents Azerbaijan at Rhythmic Gymnastics events of the Rio-2016 Olympic Games, was awarded with the bronze medal of the competitions organized at Milli Gimnastika Arenası.
An exercise with a ribbon, which have repeatedly mounted Marina to the podium of the international competitions (silver medal of the First European Games, bronze medal of the European Championships), did not leave her without an award at the FIG World Cup Final as well. Having received 18.500 points from the judges for her final exercises with a ribbon, Marina became the 3rd.
Another Azerbaijani representative participating at the competitions ZhalaPiriyeva also demonstrated successful performances. Zhala, who has been performing on seniors program starting from this year, ranked the 14th in the all-around. It should be noted that the promising gymnast entered into the world ranking for the first time.
The team in group exercises consisting of Siyana Vasileva, Aleksandra Platonova, Diana Doman, Ayshan Bayramova and Elif Zeynep Celep took the 5th places in the finals with 5 ribbons and 3 pairs of clubs & 2 hoops.
A special award ceremony was organized in Baku’s final for the gymnasts and groups taken the first places according to the best 4 results shown in the all-around and on apparatus at 2016 World Cup Series.
In the all-around, Margarita Mamun (Russia) grabbed the Cup of the International Federation of Gymnastics (FIG), while the Russian team received this award for the group exercises. Mamun was also awarded with the FIG Cup for the exercises with a hoop, clubs and a ribbon. The Cup for the ball routine was presented to Aleksandra Soldatova (Russia).
According to the results shown in group exercises with 5 ribbons and 3 pairs of clubs & 2 hoops, Russian and Belarusian teams became the owners of the FIG Cups accordingly.
At the events, the gymnast and the group received the highest execution scores – Yana Kudryavtseva (Russia) and Russian team in group exercises were presented with AGF Trophy Cup prepared by the organizers.
It should be noted that Baku Cup created conditions for the gymnasts to try out their routines on the eve of the Rio-2016 Olympic Games.
Alongside a high-level organization, the events accompanied with great enthusiasm of spectators turned into a gymnastics festival.
Great support and applauses of the audience accompanied every performance demonstrated not only by Azerbaijani gymnasts, but the athletes of other countries as well bestowed them pleasant moments and inspired to perform more confidently.
A magnificent Opening Ceremony, directed by the Head Coach of the National Team Mariana Vasileva, captivated everyone, who came to see the competitions. During the show, organized on the basis of French writer Antoine de Saint-Exupery’s “Little Prince” novella, the colourful performances of the young gymnasts replaced one another and caused the spectators to live exciting moments.
The Cup was also memorized with a number of innovations and differences. So, national ornaments were widely used while designing the Field of Play. The floor and Award Ceremony podium were decorated with “Chelebi” carpets of Azerbaijan’s Karabakh region. Moreover, “Kiss&Cry” corner was designed in national style as well.
The lighting of the field of play was also organized in a different way during these competitions. The light was directed to the floor, thus, concentrating whole attention only on gymnast’ performances.
For the first time in this Cup, the Award Ceremony was held not on the field of play, but on the spectators’ stands. So, it is created a chance for the audience to communicate with the prize-winners.
Another difference is that live orchestra played the national music of every gymnasts’ country during the scoring after the performances in the events final. Each sounded composition excited the spectators, who filled the hall and continually cheered.
It should be mentioned that the scoring system and video control was provided by SmartScoring during the competitions.
The event was also broadcasted live on “İdman Azərbaycan” TV channel. Moreover, the Rhythmic Gymnastics fans in other countries had a chance to watch the events via the live broadcast organized on the web page of Azerbaijan Gymnastics Federation.
The event was concluded with a traditional Gala, where the young gymnasts - the future of Azerbaijani gymnastics performed along with famous athletes. Being the logical continuation of the Opening Ceremony, the Closing Ceremony displayed the beauties of Azerbaijan, made the spectators to think bestowing them pleasant moments at the same time.