Almaniyanın Paderborn şəhərində yeniyetmələr arasında bədii gimnastika üzrə yarışlar keçirilmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, Ayişə Mustafayeva (1996-cı il təvəllüdlü) öz yaş qrupunda topla final hərəkətlərində Rusiya və Bolqarıstan təmsilçilərindən sonra üçüncü yeri tutub. Çoxnövçülük yarışlarında isə 27 iştirakçı arasında gimnastımız 8-ci nəticəni göstərmişdir.
Mehparə Mansurova 1999-cu ilədək təvəllüdlü gimnastlar arasında altıncı, Cənnət Məmmədova isə yeddinci nəticəni göstərmişlər.
Mətbuat xidməti həmçinin qeyd edir ki, Azərbaycan idmançıları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova bədii gimnastika üzrə klublar arası İtaliya çempionatında iştirak edirlər.
Paduya şəhərinin “Ardor” klubunu təmsil edən Qarayeva iplə hərəkətlərdə 17.175 xal, lentlə hərəkətlərdə isə 17.225 xal toplamışdır ki, bu da komanda üzrə ən yüksək göstərici olmuş, nəticədə “Ardor” yeddinci yeri tutmuşdur (93.925).
Komo şəhərinin “Komense-1872” klubu tərkibində çıxış edən Qurbanova isə lentlə kompozisiyaya görə 15.9 xal toplamış, klub üzrə ikinci nəticəni göstərmişdir. “Komense”nin gimnastları ümumən 92.075 xal toplayaraq doqquzuncu yeri tutmuşlar. Qeyd edək ki, bu yarışlar üç turdan və dekabrın 6-da keçiriləcək finaldan ibarətdir.

Three azeri sportswomen took a part in International tournament of Rhythmic gymnastic among juniors, which was held in German city Paderborn.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Aysha Mustafayeva won the third place in her age group in final exercises with ball. Our gymnast gave place only to representatives of Russia and Bulgaria. In all-around competitions Mustafayeva was in 8th position among 27 participants.
Among the sportswomen of 1999 years old performed Jannat Mammadova and Mekhpara Mansurova. In individual competition both two gymnasts took neighboring places in fixture list: Mansurova won the 6th place, Mammadova – the 7th among 16 competitors.
At the same time in Italian city Chieti started club championship of this country in A1 series, where azeri gymnasts were invited – Aliya Garayeva and Anna Gurbanova.
Garayeva, who participated for “Ardor” club from Padua competed 2 times.
These results were the highest in her team. In total the team gained 93.925 points and keeps the 7th place.
Gurbanova, in part of “Komense – 1872” from Como gained 15.9 points for composition with ribbon . It was the second result in club. As a result, gymnasts of “Komense” got 92.075 points and take a 9th place as now.
The first place takes “Virtus” from Gallareta in which part performs bronze winner of Olympic games in Beijing, Ukrainian Anna Bessonova.
The second tour of competition will be held on 8th November in Desio city, the third – on 22th November in Ad Arecco. And the final tour will be in Foligno, on 6th December.