Almaniyanın Paderborn şəhərində yeniyetmələr arasında bədii gimnastika üzrə yarışlar keçirilmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, Ayişə Mustafayeva (1996-cı il təvəllüdlü) öz yaş qrupunda topla final hərəkətlərində Rusiya və Bolqarıstan təmsilçilərindən sonra üçüncü yeri tutub. Çoxnövçülük yarışlarında isə 27 iştirakçı arasında gimnastımız 8-ci nəticəni göstərmişdir.
Mehparə Mansurova 1999-cu ilədək təvəllüdlü gimnastlar arasında altıncı, Cənnət Məmmədova isə yeddinci nəticəni göstərmişlər.
Mətbuat xidməti həmçinin qeyd edir ki, Azərbaycan idmançıları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova bədii gimnastika üzrə klublar arası İtaliya çempionatında iştirak edirlər.
Paduya şəhərinin “Ardor” klubunu təmsil edən Qarayeva iplə hərəkətlərdə 17.175 xal, lentlə hərəkətlərdə isə 17.225 xal toplamışdır ki, bu da komanda üzrə ən yüksək göstərici olmuş, nəticədə “Ardor” yeddinci yeri tutmuşdur (93.925).
Komo şəhərinin “Komense-1872” klubu tərkibində çıxış edən Qurbanova isə lentlə kompozisiyaya görə 15.9 xal toplamış, klub üzrə ikinci nəticəni göstərmişdir. “Komense”nin gimnastları ümumən 92.075 xal toplayaraq doqquzuncu yeri tutmuşlar. Qeyd edək ki, bu yarışlar üç turdan və dekabrın 6-da keçiriləcək finaldan ibarətdir.

«БРОНЗА» АЙШИ МУСТАФАЕВОЙ
Три азербайджанские спортсменки приняли участие в международном турнире по художественной гимнастике среди юниорок, прошедшем в немецком городе Падерборн.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, Айша Мустафаева (1996 года рождения) в своей возрастной категории заняла 3-е место в финальном упражнении с мячом. Наша гимнастка уступила лишь представительницам России и Болгарии. В многоборье Мустафаева она стала 8-й среди 27 участниц.
Среди спортсменок 1999 года рождения выступали Джяннят Мамедова и Мехпара Мансурова. В личном первенстве обе гимнастки заняли соседние места в турнирной таблице: Мансурова стала 6-й, Мамедова – 7-й среди 16 соперниц.
Параллельно в итальянском городке Чиети стартовал клубный чемпионат этой страны в серии А1, куда приглашены и две азербайджанские гимнастки - Алия Гараева и Анна Гурбанова. Гараева, защищающая цвета клуба «Ардор» из города Падуя, дважды выходила на ковер. За упражнение со скакалкой она получила от судей оценку в 17.175 балла, а за ленту – 17.225. Эти результаты оказались самыми высокими в ее команде. В сумме команда набрала 93.925 балла и занимает 7-е место.
Гурбанова в составе «Коменсе-1872» из Комо за композицию с лентой набрала 15.9. Это стало вторым результатом в клубе. В итоге гимнастки «Коменсе» набрали 92.075 балла и пока находятся на 9-й строчке.
Первое место занимает клуб «Виртус» из Галларета, в составе которого выступает бронзовый призер Олимпиады в Пекине украинка Анна Бессонова.
Второй тур соревнования состоится 8 ноября в городке Десио, третий – 22 ноября в Ад Ареццо, а финал – 6 декабря в Фолиньо.