Mayın 27-si və 28-də Şəki Olimpiya İdman Kompleksində ilk dəfə bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı keçirildi.
Yarışda idmançılar fərdi (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, gənclər - 2007-2009-cu il, böyüklər - 2006-cı il və daha böyük) və qrup hərəkətləri proqramında (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, böyüklər – 2006-cı il və daha böyük) mübarizə apardılar.
İki günlük yarışda fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə qaliblər müəyyənləşdi.
Qeyd edək ki, ilk dəfə idi ki, Şəkidə bədii gimnastika üzrə yarışlar təşkil olunurdu. Bu xəbər şəkili azarkeşlərin böyük sevincinə səbəb olmuşdu. Azarkeş sayının çoxluğundan Dostluq yarışının Şəkidə əsl bayram əhval-ruhiyyəsi yaratdığı hiss olunurdu. Məhz bölgə yarışında böyük izdiham və coşqunun müşahidə edilməsi bir daha təsdiqləyir ki, ölkəmizdə idmana, eləcə də gimnastikaya nəinki paytaxtımızda, həmçinin bölgələrimizdə də böyük maraq var.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən milli yarışların, gimnastlarımızın mötəbər yarışlar ərəfəsində yoxlama məşqlərinin, müxtəlif nümunəvi çıxışlarının eləcə də, ustad dərslərinin bölgələrdə təşkili artıq bir ənənə halını alıb.
Xatırladaq ki, ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə bədii gimnastika üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı paytaxt Bakıda deyil, məhz Qusarda keçirilib. 2015-ci ildə isə Mingəçevirdə yerləşən “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok təşkil edilib.
Dostluq yarışının bölgədə təşkil olunması regionlarda gimnastikanın inkişafı, bu növə olan marağın və kütləviliyin artırılması məqsədi daşıyırdı.

On May 27 & 28, Shaki Olympic Sports Complex hosted the Friendly competition in Rhythmic Gymnastics dedicated to May 28 - Independence day for the first time.
Athletes performed in the Individual program (pre-juniors - 2010-2011, juniors - 2007-2009, seniors - born in 2006 and older) and within Groups (pre-juniors - 2010-2011, seniors - born in 2006 and older).
During the two-day competition, winners were determined in the All-Around & with Apparatus both in the Individual program and Group exercises.
Competitions in Rhythmic Gymnastics were organized in Shaki for the first time. This news caused great thrill among the Shaki fans. Due to the large number of spectators, it was felt that “The Friendly Competition” created a real festive mood in Shaki. The crowd and enthusiasm observed in the regional competition, once again proves, the great interest in sports and gymnastics not only in our capital, but also in our regions.
It should be mentioned that the organization of national competitions, dress rehearsal of our gymnasts on the eve of major competitions, various exhibition performances, as well as master classes in the regions, by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), has already become a tradition.
In 2011, the 18th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics was held in Gusar for the first time. In 2015, there were organized the 23rd Azerbaijan Championship and 3rd Interregional Cup in Rhythmic Gymnastics in Mingachevir at the Kur Olympic Sports Center.
The organization of the friendly competition in the region aims to develop Gymnastics in the regions, increase the interest and popularity in this discipline.