Mayın 27-si və 28-də Şəki Olimpiya İdman Kompleksində ilk dəfə bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı keçirildi.
Yarışda idmançılar fərdi (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, gənclər - 2007-2009-cu il, böyüklər - 2006-cı il və daha böyük) və qrup hərəkətləri proqramında (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, böyüklər – 2006-cı il və daha böyük) mübarizə apardılar.
İki günlük yarışda fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə qaliblər müəyyənləşdi.
Qeyd edək ki, ilk dəfə idi ki, Şəkidə bədii gimnastika üzrə yarışlar təşkil olunurdu. Bu xəbər şəkili azarkeşlərin böyük sevincinə səbəb olmuşdu. Azarkeş sayının çoxluğundan Dostluq yarışının Şəkidə əsl bayram əhval-ruhiyyəsi yaratdığı hiss olunurdu. Məhz bölgə yarışında böyük izdiham və coşqunun müşahidə edilməsi bir daha təsdiqləyir ki, ölkəmizdə idmana, eləcə də gimnastikaya nəinki paytaxtımızda, həmçinin bölgələrimizdə də böyük maraq var.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən milli yarışların, gimnastlarımızın mötəbər yarışlar ərəfəsində yoxlama məşqlərinin, müxtəlif nümunəvi çıxışlarının eləcə də, ustad dərslərinin bölgələrdə təşkili artıq bir ənənə halını alıb.
Xatırladaq ki, ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə bədii gimnastika üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı paytaxt Bakıda deyil, məhz Qusarda keçirilib. 2015-ci ildə isə Mingəçevirdə yerləşən “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok təşkil edilib.
Dostluq yarışının bölgədə təşkil olunması regionlarda gimnastikanın inkişafı, bu növə olan marağın və kütləviliyin artırılması məqsədi daşıyırdı.

27-го и 28-го мая в Олимпийском спортивном комплексе Шеки впервые прошла дружеская встреча по художественной гимнастике, посвященная Дню независимости.
В соревновании по художественной гимнастике, спортсменки соревновались в индивидуальной программе (пре-юниорки - 2010-2011 г. рождения, юниорки - 2007-2009 г. рождения, взрослые - 2006 г. рождения и старше) и в групповых упражнениях (пре-юниорки - 2010-2011 г. рождения, взрослые - 2006 г. рождения и старше). В ходе двухдневных соревнований, гимнастки определили победителей в многоборье и по отдельным предметам, как в индивидуальной, так и в групповых упражнениях.
В Шеки, впервые были организованы соревнования по художественной гимнастике. Эта новость вызвала огромную радость среди шекинских болельщиков. Благодаря большому количеству зрителей чувствовалось, что “Дружеская встреча” создала в Шеки настоящее праздничное настроение. Именно большой аншлаг и энтузиазм, наблюдаемые на региональных соревнованиях, еще раз подтверждают, что проявляется огромный интерес к спорту и гимнастике не только в нашей столице, но и в регионах.
Следует отметить, что организация Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF) национальных соревнований, контрольных тренировок наших гимнасток перед престижными соревнованиями, различных показательных выступлений, а также мастер-классов в регионах уже стала традицией. Впервые в 2011-м году, 18-й Чемпионат Азербайджана по художественной гимнастике проводился не в столице Баку, а в Гусарах. В 2015-м году, в Олимпийском Образовательно-спортивном центре “Кюр” в Мингячевире было организовано 23-е Первенство Азербайджана и 3-й Кубок Регионов по художественной гимнастике.
Организация товарищеских соревнований направлена на развитие гимнастики в регионах, а также популяризации данного вида спорта.