Krasnodarda keçirilən beynəlxalq turnirdə akrobatlar Ayla Əhmədova-Dilarə Sultanovadan ibarət qadın cütlüyünün qalibiyyət yürüşü və gənc tamblinqçi Mixail Malkinin üçüncü yerə layiq görülməsi, və Lyublyanadakı yarışlarda Aliyə Qarayevanın gümüş-bürünc fəxri kürsüsü – ötən həftənin gimnastika icmalında.
Azərbaycan akrobatlarından ibarət duet beynəlxalq yarışlarda öz uğurlu çıxışını davam etdirir. Bu dəfə Ayla Əhmədova-Dilarə Sultanova həm təsnifat yarışlarında, həm də finalda rəqiblərindən daha güclü çıxış nümayiş etdirmişlər. Nəticədə onlar birinci yerə layiq görülmüşlər, qeyd edək ki, iyun ayına planlaşdırılmış ilin əsas turniri – dünya çempionatının astanasında, bu, yaxşı göstəricidir.
Rusiyanın cənubunda keçirilən yarışlar, 12 yaşlı tamblinqçi Mixail Malkin üçün ölkə yığmasının tərkibində ilk yarışlar idi. Akrobatika cığırında çətin vint və salto hərəkətlərini uğurla yerinə yetirərək, o, finala vəsiqə qazandı və qarışıq kombinasiyada bürünc medala layiq görüldü.
Onun komanda yoldaşları Səid Səlimov və Hafiz Rzayev turnirin final mərhələsində iştirak edərək böyüklər arasında yeddi və doqquzuncu yerə layiq görülmüşlər.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan 2008-in mütləq çempionu Aliyə Qarayeva isə Sloveniyadakı yarışda iştirak etmiş və bir dəfəyə 5 medal qazanmışdır. Çoxnövçülük və halqa, gürzlər və lentlə, o, Rusiyalı Yevgeniya Kanayeva və Belarusiyalı Lyubov Çerkaşinadan sonra bürünc medal qazanmışdır.
- Lakin iplə hərəkətlərdə Aliyə ikinci yerə layiq görüldü. Qələbə üçün onun cəmi 0.07 xalı çatmadı. Buna baxmayaraq, mən nəticədən razıyam – Aliyə yaxşı çıxış etmişdir, - deyə, idmançının məşqçisi Marina Qovorova bildirdi.
Qarayevanın uğurlu çıxışı onun “Dünya səviyyəli gimnast” kimi qəbul edilməsi ilə üst-üstə düşdü. “Neftçi”nin təmsilçisi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının xüsusi siyahısına daxil edilmiş və buna görə də FIG-nin müvafiq nişanı ilə təltif olunmuşdur. Bu sənədi həmin təşkilatın baş katibi Andre Qaysbuhler imzalamışdır. Bu sənəddə həmçinin qeyd olunur ki, həmin ada Zeynəb Cavadlı da layiq görülür. Beləliklə, dörd Azərbaycan gimnastının adı (Dinarə Gimatova və Anna Qurbanova artıq bu ada layiq görülmüşlər) FIG-nin siyahısına daxil edilmişdir.
Nəhayət, Novruz bayramının qeyd olunduğu (21-23 mart) günlərdə Qarayeva, Qurbanova və Bolqarıstanda toplanışları başa çatdıran ölkənin qrup komandası və həmçinin yunior Samirə Mustafayevanı Kiyevdə keçiriləcək Dünya Kuboku mərhələsi və beynəlxalq turnir gözləyir.

«ЗОЛОТО-БРОНЗА» КРАСНОДАРА И «СЕРЕБРО-БРОНЗА» ЛЮБЛЯНЫ
Победное шествие женской пары акробатов Айлы Ахмедовой-Диляры Султановой и третье место совсем еще юного прыгуна Михаила Малкина на международном турнире в Краснодаре, а также серебряно-бронзовый пьедестал с соревнований в Любляне «художницы» Алии Гараевой – в фокусе минувшего гимнастического уик-энда. Но обо всем по порядку. Дуэт азербайджанских акробаток продолжает свое поступательно успешное выступление на международных дорожках. На этот раз Айла Ахмедова–Диляра Султанова оказались сильнее соперниц, как в квалификации, так и не дрогнув в финале. В итоге первое место и неплохой задел в преддверии главного турнира года – чемпионата мира, который запланирован на июнь. Для 12-летнего прыгуна Михаила Малкина соревнования на юге России стали первыми в качестве члена сборной страны. Удачно отпрыгав на акробатической дорожке сложные винтовое и сальтовое упражнения, он квалифицировался в финал, где показал третий результат в смешанной комбинации, завоевав бронзовую медаль. Его товарищи по команде Саид Салимов и Хафиз Рзаев также вышли в финальную часть турнира, став седьмым и девятым соответственно. Абсолютная же чемпионка Азербайджана-2008 по художественной гимнастике Алия Гараева соревновалась в Словении, где завоевала сразу 5 медалей. В многоборье и с обручем, булавами и лентой она взяла «бронзу», после россиянки Евгении Канаевой и беларуски Любви Черкашиной. - Однако в упражнении со скакалкой Алия решила перекроить это гимнастическое кино, заняв в итоге второе место. Для победы ей нехватило всего 7 сотых балла, которые были у беларуски. Тем не менее, я довольна – Алия выступила очень хорошо, - сказала тренер спортсменки Марина Говорова. Успешное выступление Гараевой совпало с признанием её «Гимнасткой мирового класса». Представительница «Нефтчи» вошла в специальный список Международной федерации гимнастики, за что награждена соответствующим значком FIG. Документ об этом подписал генеральный секретарь этой организации Андре Гайсбухлер. В нем также отмечается, что этого звания удостаивается и Зейнаб Джавадлы.
Таким образом, фамилии четырех гимнасток Азербайджана (Динара Гиматова и Анна Гурбанова уже удостоены этих званий) фигурируют в списке FIG. И, наконец, в дни празднования Новруз байрамы (21-23 марта) Гараеву, Гурбанову и групповую команду страны, завершающей сборы в Болгарии, а также юниорку Самиру Мустафаеву ожидают этап Кубка мира и международный турнир, которые пройдут в Киеве.