Azərbaycan gimnastı Mixail Malkin Vinnitsada keçirilən tamblinq üzrə ənənəvi beynəlxalq turnirin mütləq qalibi olub!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti məlumat verir ki, Bakı Gimnastika Məktəbinin 16 yaşlı yetirməsi Ukraynada keçirilən turnirdə yüksək məharət göstərib. Vint hərəkətlərin əla texniki icrası və qarışıq tullanışların çətinliyi ilə birgə salto kombinasiyasının yüksəkliyi onu yeniyetmələrin turnirinin qalan 11 iştirakçısı üçün əlçatmaz edib.
"Mən bu yarışlarda birinci dəfə iştirak etmirəm, lakin ilk dəfə qalib gəlməyə və arzuolunan kuboku başım üzərinə qaldırmağa nail oldum, Malkin Ukrayna televiziyasına müsahibəsində deyib. Avropa çempionatı yaxınlaşmaq üzrədir və mən bütün gücümü toplayacağam ki, mümkün qədər uğurla çıxış edim".
Tanınmış ukraynalı mütəxəssis Leonid Qolyak deyib ki, Malkinin təmiz qələbəsi onu heyrətləndirib.
"Malkin final hərəkətini əvvəlki iki tapşırıqdan daha inamla yerinə yetirdi, halbuki bir çoxları bunun əksini edir. Onun perspektivlərinə gəlincə, güman edirəm ki, tullanışların mürəkkəbliyini getdikcə artırmaq lazımdır, axı o, tezliklə böyüklər kateqoriyasına qoşulacaq. Düşünürəm ki, Malkin qarşıdakı Avropa və dünya çempionatlarına qədər bütün mənalarda böyüyəcək və tamamilə başqa nəticələr göstərəcək", Qolyak bildirib.
Azərbaycan bayrağı gimnastlarımızın şərəfinə daha üç dəfə Vinnitsanın idman kompleksində yüksəklərə qaldırılıb. Tullanma üzrə böyüklər arasında yarışan Hafiz Rzayev ev sahiblərinə uduzaraq üçüncü olub.
Nəhayət, akrobatların turnirlərində iştirak edən Afaq Məhərrəmli-Pərizad Quliyevadan ibarət qadın cütlüyü gümüş medala, İbrahim Rəcəbli-Emiliya Nəzərlidən ibarət qarışıq duet isə bürünc medala sahib çıxıb.

An Azerbaijani gymnast Mikhail Malkin became the all-around winner of the traditional international tournament in tumbling held in Vinnitsa last weekend!
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the 16-year-old tumbler of Baku Gymnastics School demonstrated the top performance on the Ukrainian track. A superb execution technique of twist exercise and a height of somersault combination together with a difficulty of combined jumps made him unreachable for the remaining 11 participants of the juniors’ tournament.
“It is not my first participation in these competitions but I have managed to win a victory and raise the cherished Cup over my head for the first time”, Malkin said in his interview to the Ukrainian TV. “The European Championships are approaching and I will do everything in my power to demonstrate more successful performance there as well.”
“But I was not surprised at his all-around victory,” a well-known Ukrainian specialist Leonid Golyak stated. “I would like to emphasize that Malkin executed the final exercise with more confidence in comparison with two previous ones, while many gymnasts did the contrary.”
“As to his prospects, I think it is necessary to increase the jumps’ difficulty gradually taking into account that he will continue in a senior category soon. I believe he will grow up in all senses and show quite different results by the forthcoming European and World Championships.”
The national banner of Azerbaijan directed towards the dome of Vinnitsa Sports Complex in our gymnasts’ honor three more times. So, a tumbler Hafiz Rzayev who competed in the seniors’ category became the bronze medalist losing to the home jumpers.
Finally, women’s pair consisting of Afag Maharramli and Parizad Guliyeva won the silver medals, and a mixed duet Ibrahim Rajabli – Emiliya Nazarli took the 3rd place.![]()