Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə 2015-ci ilin gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası ötən həftə sonu Danimarkada keçirilən “DGI 2016” beynəlxalq gimnastika şousunda iştirak edib. Əfsanəvi pop kralı Maykl Ceksonun məşhur “Smooth Criminal” mahnısının sədaları altında 5 topla çıxışları ilə Avropada populyarlıq qazandıqdan sonra “Ceksonlar” adlanan qrup təşkilatçılar Danimarkanın gimnastika və idman assosiasiyaları tərəfindən şouya dəvət olunub. “Ceksonlar” Danimarkanın Alborq, Herninq və Farum şəhərlərində tamaşaçıları öz gözəl kompozisiyaları ilə heyran ediblər.
İki ildən bir keçirilən şounun məqsədi Danimarka tamaşaçılarına gimnastika, rəqs və sirk aləmindən olan, müxtəlif ölkələri təmsil edən idmançı və artistlərin dünya səviyyəli çıxışlarını təqdim etməkdir. Bütün bunlar gimnastika, tamblinq, dayaqla tullanma və rəqs elementlərinin kombinasiyasını özündə əks etdirən şou ilə dünya səyahətinə çıxan 28 seçilmiş kişi və qadın gimnastlardan ibarət Danimarkanın Milli Komandasının çıxışları ilə ahəng təşkil edir.
Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandası ilə yanaşı, İsveç, Kanada, Norveç, Almaniya, Yaponiya, Efiopiya, Cənubi Afrika və Danimarkadan olan artistlər də öz qeyri-adi çıxışları ilə izləyiciləri sevindiriblər.
“Ceksonlar” və onların 5 topla çıxışının hekayəsi, 2015-ci ildə Minskdə (Belarus) keçirilən Avropa Çempionatında Azərbaycanı yeniyetmələrdən ibarət qrup hərəkətləri komandasının tərkibində təmsil etmək məqsədilə qızların bir araya gətirilməsi ilə başladı. Avropa Çempionatında bürünc medalın bir addımlığında dayanan qrup ilk olaraq İlahə Məmmədova, Fatimə Cəfərova, Simarə Cəfərova, Darya Sorokina və Züleyxa İsmayılovadan ibarət idi. “DGI 2016” beynəlxalq gimnastika şousunda iştirak edən qrupun tərkibində isə kiçik bir dəyişiklik olmuşdur. Belə ki Züleyxa İsmayılova Zöhrə Ağamirova ilə əvəz olunmuşdur.
Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva tərəfindən qurulmuş kompozisiyanın ən gözəl hissəsi isə rəqs addımlarıdır. Əfsanəvi Maykl Ceksona məxsus olan addımların qızlarımız tərəfindən sinxron icrası Avropada hələ də məşhurdur. Fasilələr zamanı gimnastlar şounun digər iştirakçılarına bu hərəkətləri necə icra etdiklərini həvəslə öyrədirdilər.

“ДЖЕКСОНЫ” ВСЕ ЕЩЕ ПОПУЛЯРНЫ В ЕВРОПЕ
В минувшие выходные, юниорская команда Азербайджана по художественной гимнастике в групповых упражнениях 2015г. приняла участие на датском международном шоу гимнастики “DGI 2016”. Группа, называемой "Джексоны" после становления популярной в Европе своим выступлением с пятью мячами под известную песню легендарного короля поп-музыки Майкла Джексона "Smooth Criminal", получила приглашение от организаторов шоу, Ассоциации Гимнастики и Спорта Дании. "Джексоны" изумили зрителей своей прекрасной композицией в трех датских городах - Ольборг, Хернинг и Фарум.
Шоу проводится раз в два года, с целью представления датской публике выступлений мирового класса, в исполнении различных стран из мира гимнастики, танца и цирка. Все исполнения составляют гармонию выступлениям Национальной Команды Дании, в которую входят 28 избранных гимнастов и гимнасток, совершающих мировое турне, демонстрируя сочетание гимнастики, тамблинга, опорного прыжка и танца.
Наряду с азербайджанской группой, зрителей порадовали своими необычными выступлением артисты из Швеции, Канады, Норвегии, Германии, Японии, Эфиопии, Южной Африки и Дании.
История “Джексонов” и их композиция с пятью мячами началась, когда девочек собрали вместе с целью формирования юниорской команды в групповых упражнениях для представления Азербайджана на Чемпионате Европы в Минске (Беларусь) в 2015г. Первоначально, в состав группы, остановившейся в шаге от бронзовой медали на Чемпионате Европы, входили Илаха Мамедова, Фатима Джафарова, Симара Джафарова, Сорокина Дарья и Зулейха Исмаилова. А в составе группы, выступившей на международном шоу гимнастики в Дании “DGI 2016”, произошло небольшое изменение. Зулейха Исмаилова была заменена Зохрой Агамировой.
Самой захватывающей частью композиции, составленной главным тренером сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике Марианой Василевой, являются танцевальные шаги. Синхронное исполнение шагов гимнастками группы, свойственных легендарному Майклу Джексону, все еще популярно в Европе. В перерывах, юные гимнастки охотно демонстрировали технику движений другим исполнителям шоу.