Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatının ikinci günü Azərbaycan komandasına ikinci medalı gətirib.
Ən çox uğura 14 yaşlı Bakı gimnastı Lalə Yusifova nail olub. O, topla 2-ci yeri tutub. Onun finalda nəticəsi 25.65 baldır.
Bu, Azərbaycanın tarixində yeniyetmə gimnastlar arasında keçirilən yarışlarda ilk medaldır!Avropa Çempionatının gümüş mükafatçısı olan gənc Lalə ilk təəssüratlarını bölüşüb.
"Mən çox səylə məşq etmişdim, odur ki, gümüş medal qazanmağıma çox sevinirəm. Elə bilirəm, qızıl medal qazanmışan. Xoşbəxtəm ki, komandanı pis vəziyyətdə qoymadım, federasiyanın gözləntilərini doğrultdum. Mən göstərdim ki, Azərbaycanın ləyaqətli gənc gimnastları var", - o deyib.
Topla təsnifatda Yusifova 4-cü yeri tutub.
"Xalça üzərinə çıxmazdan əvvəl mən Laləyə dedim: get və Bakıda sonuncu dəfə elədiyin kimi et", - Azərbaycan yığmasının baş məqşçisi Mariana Vasileva xatırlayır. - "Budur, o, medal qazandı".
Digər Azərbaycan gimnastı Jalə Qaratova gürzlərlə çıxış edib və 9-cu yeri tutub. Beləliklə, komanda birinciliyində Azərbaycan yığması yekun 97.775 bal nəticə ilə 5-ci yeri tutub. Hələ iki il əvvəl Turində keçirilən Avropa Çempionatında Azərbaycan yığması 14-cü olub.
İndi isə 9 bənd yüksəlib! Bunlar hamısı birlikdə Azərbaycan bədii gimnastikasının növbəti böyük uğurudur!
Yarışların ikinci günü çoxnövçülük üzrə yarışan qrup komandalarının turniri başlayıb.Ceyla Quliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Əbdüsəlimova, Cəmilə Hüseynova və Ayelita Xələfovadan ibarət Azərbaycan qrup komandası 8-ci yeri tutub. 1-ci yer Rusiya, 2-ci yer İtaliya, 3-cü yer isə Belarus gimnastları tutublar.

Второй день чемпионата Европы по художественной гимнастике в немецком Бремене принес азербайджанской команде вторую медаль.
Большого успеха добилась 14-летняя бакинская гимнастка Лала Юсифова, занявшая 2-е место в упражнении с мячом. Ее результат в финале – 25.65 балла.
Это первая медаль в истории Азербайджана в соревнованиях юниорок-личниц!
Юная Лала, ставшая серебряным призером чемпионата Европы, поделилась своими первыми впечатлениями.
«Я много и упорно тренировалась, так что рада «серебру» как будто бы выиграла «золото». Счастлива, что не подвела тренера, команду, оправдала ожидания нашей Федерации. Я показала, что у Азербайджана есть достойные юниорки», сказала она.
В квалификации с мячом Юсифова заняла 4-е место.
«Перед выходом на ковер я сказала Лале: иди и сделай как на последнем прогоне в Баку, - вспоминает главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева. - Вот она и сделала на медаль».
Другая азербайджанская гимнастка Жаля Гаратова выступала с булавами и заняла 9-е место. Таким образом, в командном первенстве сборная Азербайджана с итоговым результатом 97.775 балла заняла 5-е место. Еще два года назад на чемпионате Европы в Турине сборная Азербайджана была 14-й, а теперь поднялась на 9 пунктов! Все вместе - очередной большой успех азербайджанской художественной гимнастики!
Во второй соревновательный день начался турнир и у взрослых групповых команд, состязавшихся в многоборье.
Азербайджанская группа в составе Джейлы Гулиевой, Стефани Траяновой, Анастасии Прасоловой, Нигяр Абдусалимовой, Джамили Гусейновой и Аелиты Халафовой заняла 8-е место. Чемпионом Европы стала команда России, на 2-м месте – Италия, на 3-м – Беларусь.