Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatının ikinci günü Azərbaycan komandasına ikinci medalı gətirib.
Ən çox uğura 14 yaşlı Bakı gimnastı Lalə Yusifova nail olub. O, topla 2-ci yeri tutub. Onun finalda nəticəsi 25.65 baldır.
Bu, Azərbaycanın tarixində yeniyetmə gimnastlar arasında keçirilən yarışlarda ilk medaldır!Avropa Çempionatının gümüş mükafatçısı olan gənc Lalə ilk təəssüratlarını bölüşüb.
"Mən çox səylə məşq etmişdim, odur ki, gümüş medal qazanmağıma çox sevinirəm. Elə bilirəm, qızıl medal qazanmışan. Xoşbəxtəm ki, komandanı pis vəziyyətdə qoymadım, federasiyanın gözləntilərini doğrultdum. Mən göstərdim ki, Azərbaycanın ləyaqətli gənc gimnastları var", - o deyib.
Topla təsnifatda Yusifova 4-cü yeri tutub.
"Xalça üzərinə çıxmazdan əvvəl mən Laləyə dedim: get və Bakıda sonuncu dəfə elədiyin kimi et", - Azərbaycan yığmasının baş məqşçisi Mariana Vasileva xatırlayır. - "Budur, o, medal qazandı".
Digər Azərbaycan gimnastı Jalə Qaratova gürzlərlə çıxış edib və 9-cu yeri tutub. Beləliklə, komanda birinciliyində Azərbaycan yığması yekun 97.775 bal nəticə ilə 5-ci yeri tutub. Hələ iki il əvvəl Turində keçirilən Avropa Çempionatında Azərbaycan yığması 14-cü olub.
İndi isə 9 bənd yüksəlib! Bunlar hamısı birlikdə Azərbaycan bədii gimnastikasının növbəti böyük uğurudur!
Yarışların ikinci günü çoxnövçülük üzrə yarışan qrup komandalarının turniri başlayıb.Ceyla Quliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Əbdüsəlimova, Cəmilə Hüseynova və Ayelita Xələfovadan ibarət Azərbaycan qrup komandası 8-ci yeri tutub. 1-ci yer Rusiya, 2-ci yer İtaliya, 3-cü yer isə Belarus gimnastları tutublar.

The second day of the European Championships in rhythmic gymnastics in German Bremen has brought the second medal to the Azerbaijani team.
A 14-year-old gymnast from Baku Lala Yusifova achieved a great success having taken the 2nd place in an exercise with a ball. Her result in the final is 25.65 points.
This a first medal in the competitions of individual junior gymnasts in the history of Azerbaijan!Young Lala, the silver medalist of the European Championships, shared her first impressions with us.
“I trained a lot and hard, so I am pleased with “silver” as if I have won the “gold”. I am happy that I have not put in a spot my coach, team, I have justified expectations of our Federation. I showed that Azerbaijan has worthy juniors,” she said.
Yusifova won the 4th place in a qualification with a ball.
“Prior to her appearance on the floor, I told Lala: go and perform as you did during you last training in Baku,” the head coach of the Azerbaijani national team, Mariana Vasileva, recalls. “So, she performed in a way that won a medal.”
Another Azerbaijani gymnast Jala Garatova performed with clubs and won the 9th place. Thus, the Azerbaijani national team took the 5th place in a team competition with a total result of 97.775 points. Two years ago, the national team of Azerbaijan was the 14th, and, now, it has risen for 9 positions! This is another great success of Azerbaijani rhythmic gymnastics!
Senior group teams’ tournament also began on the event’s second day. The teams competed in the all-around.
The Azerbaijani group consisting of Jeyla Guliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Abdusalimova, Jamila Huseynova and Ayelita Khalafova took the 8th place. The Russian team became the European Champion; the second place – Italy, the third place – Belarus.