Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının verdiyi məlumata əsasən, final mərhələsində Aliyə Qarayeva, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva 227.193 xal toplamış və Bolqarıstanın “İliana” klubunu təmsil edən rəqiblərini 13 (!) xaldan daha artıq xalla geridə qoymuşlar. Qeyd edək ki, son iki il ərzində “Neftçi” bürünc medalların bir addımında dayanırdı.
Klublar arasında dünya çempionu bir il əvvəl olduğu kimi yenə də Rusiya kollektivi “Qazprom” oldu. Gümüş medalın sahibləri də dəyişilmədi – ikinci yerə “Şkola Deryuginıx” (Ukrayna) layiq görüldü.
Yuniorlar arasında individual yarışlara gəlincə isə, Samirə Mustafayeva ikinci bürünc medalla öyünə bilər. Qeyd edək ki, o, iki çıxışdan sonra yalnız 5-ci yerdə idi. Lakin gürzlər və lentlə çıxışları sayəsində, Mustafayeva 3-cü yerə layiq görülərək (93.397 xal), Rusiya və Belarus gimnastları ilə birgə fəxri kürsüyə qalxmaq şərəfinə nail olmuşdur.
Bu turnirdə komandanın bürünc medallarının sayını artırmaq üçün Qarayevanın cəmi 0.1 xalı çatmadı. Çöxnövçülük üzrə final mərhələsinin nəticələrinə görə, o, Ukrayna gimnastı Natalya Qodunkodan sonra 4-cü yerə layiq görülmüşdür. Zeynəb Cavadlı isə çıxışlarını ikinci onluqda başa çatdırmışdır.
Qalib 2008-ci ilin Olimpiya çempionu Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva oldu, ikinci yerə isə Ukrayna gimnastı 2007-ci ilin mütləq Dünya çempionu Anna Bessonova layiq görüldü.
Berlində keçirilən Qran-pri yarışlarının final qabağı mərhələsində iştirak edən Anna Qurbanova da üçüncü ola bilərdi. Çoxnövçülükdə, o, 4-cü yerə layiq görülmüş (68.025) və 4-5-ci yerləri tutaraq bütün finallarda iştirak etmişdir. Burada isə qalibiyyəti Rusiya gimnastı Vera Sesina qeyd edirdi.
Bu arada, Qlazqoda akrobatika gimnastikası üzrə Dünya çempionatı keçirilmişdir. Həmin yarışlarda qadın cütlüyü Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova və Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədovdan ibarət kişi qrupu iştirak etmişdir.
Balans hərəkətini yerinə yetirdikdən sonra, qadın cütlüyü 12 duet arasında 6-cı yerdə qərarlaşmışdı. Temp hərəkətləri və xüsusilə qarışıq kombinasiyanın nümayişi onların yerini daha da möhkəmlətdi və artıq 5-ci yerdən finala çıxmaqlarına səbəb oldu.
Qarışıq hərəkətlərlə final çıxışının nəticələrinə əsasən Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova 28.14 xal toplamış və 6-cı yerdə qərarlaşmışlar. Dünya çempionu adına Belarus, ikinci yerə - Belçika, üçüncü yerə - Rusiya akrobatları layiq görülmüşlər.
Kişi qrupu da təsnifat yarışlarının ələyindən keçərək final mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanmışdlır. Onlar qarışıq kombinasiyanı daha yaxşı və qüsursuz icra etdilər və üç novün nəticələrinə əsasən 8 dördlük arasında 6-cı yerə layiq görüldülər.
Finalda Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədov çox gözəl çıxış nümayiş etdirmişlər, lakin hakimlərin kobud səhfi ucbatından yalnız 5-ci yerdə qərarlaşmışlar. Rusiya akrobatları dünya çempionu adına layiq görülmüş, gümüş medalı Çin, bürünc isə Böyük Britaniya əldə etmişdir.

The team, consisting of “Neftchi” gymnasts, won the bronze medals at the World Championships among the clubs held in Tokyo.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Aliya Garayeva, Zeynab Javadli and Samira Mustafayeva received 227.193 points in the final and took more than 13 points lead over Bulgarian rivals from “Iliana” club. It should be mentioned that “Neftchi” has been stopping a step away from the bronze medals for the last two years.
As it was a year ago, the Russian collective “Gazprom” became the World Champion among the clubs again. The silver medal’s holders did not undergo changes as well – the second place was won by Ukrainian gymnasts from the “School of Deryuginikh”.
As to the individual events among the juniors, Samira Mustafayeva, can boast of the second medal won. It should be mentioned that she had taken only the 5th place after the two performances, but after the performances with clubs and a ribbon, together with the gymnasts from Russia and Belarus, she succeeded in mounting the Japanese pedestal as a gymnast who won the third place (93.397).
Aliya Garayeva needed only 0.1 point in order to supplement the team’s medal box from that tournament. According to the all-around final results, she became the 4th after Natalya Godunko from Ukraine. Zeynab Javadli accomplished her performances within the second group of ten gymnasts.
An Olympian Champion-2008 Yevgeniya Kanayeva from Russia became the winner, the second place was won by the World Overall Champion (2007) Anna Bessonova from Ukraine.
Anna Gurbanova, taking part in the pre-final Grand Prix event in Berlin, could also have taken the third place. She became the 4th (68.025) in the all-around and performed in all finals having won the 4th – 5th places. Here, the victory was celebrated by a Russian Vera Sesina.
Meanwhile, the World Championships in acrobatic gymnastics, where women’s pair Ayla Ahmadova – Dilara Sultanova, and men’s group consisting of Rustam Najafguliyev, Ilham Abbasov, Elnur Mammadov and Farid Mammadov took part, came to the end in Glasgow.
After the performance of the balance exercise, the women’s pair had taken the 6th place among the 12 pairs. The demonstration of tempo and especially mixed combination consolidated their places and they successfully reached the final from the 5th place.
According to the overall results of the final performance with combined exercises, Ayla Ahmadova – Dilara Sultanova received 28.14 points from the judges and took the 6th place. Gymnasts from Belarus became the World Champions, the second place – Belgium, the third place – Russia.
The men’s group also reached the final after the performances in qualification. They executed the mixed combination best of all and took the 6th place among the 8 groups according to the overall result of three performances.
Rustam Najafguliyev, Ilham Abbasov, Elnur Mammadov and Farid Mammadov splendidly performed with combined exercises in the final but took only the 5th place due to the judges’ gross mistakes. Russian acrobats became the World Champions, “silver” was won by China, “bronze” by Great Britain.