Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının verdiyi məlumata əsasən, final mərhələsində Aliyə Qarayeva, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva 227.193 xal toplamış və Bolqarıstanın “İliana” klubunu təmsil edən rəqiblərini 13 (!) xaldan daha artıq xalla geridə qoymuşlar. Qeyd edək ki, son iki il ərzində “Neftçi” bürünc medalların bir addımında dayanırdı.
Klublar arasında dünya çempionu bir il əvvəl olduğu kimi yenə də Rusiya kollektivi “Qazprom” oldu. Gümüş medalın sahibləri də dəyişilmədi – ikinci yerə “Şkola Deryuginıx” (Ukrayna) layiq görüldü.
Yuniorlar arasında individual yarışlara gəlincə isə, Samirə Mustafayeva ikinci bürünc medalla öyünə bilər. Qeyd edək ki, o, iki çıxışdan sonra yalnız 5-ci yerdə idi. Lakin gürzlər və lentlə çıxışları sayəsində, Mustafayeva 3-cü yerə layiq görülərək (93.397 xal), Rusiya və Belarus gimnastları ilə birgə fəxri kürsüyə qalxmaq şərəfinə nail olmuşdur.
Bu turnirdə komandanın bürünc medallarının sayını artırmaq üçün Qarayevanın cəmi 0.1 xalı çatmadı. Çöxnövçülük üzrə final mərhələsinin nəticələrinə görə, o, Ukrayna gimnastı Natalya Qodunkodan sonra 4-cü yerə layiq görülmüşdür. Zeynəb Cavadlı isə çıxışlarını ikinci onluqda başa çatdırmışdır.
Qalib 2008-ci ilin Olimpiya çempionu Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva oldu, ikinci yerə isə Ukrayna gimnastı 2007-ci ilin mütləq Dünya çempionu Anna Bessonova layiq görüldü.
Berlində keçirilən Qran-pri yarışlarının final qabağı mərhələsində iştirak edən Anna Qurbanova da üçüncü ola bilərdi. Çoxnövçülükdə, o, 4-cü yerə layiq görülmüş (68.025) və 4-5-ci yerləri tutaraq bütün finallarda iştirak etmişdir. Burada isə qalibiyyəti Rusiya gimnastı Vera Sesina qeyd edirdi.
Bu arada, Qlazqoda akrobatika gimnastikası üzrə Dünya çempionatı keçirilmişdir. Həmin yarışlarda qadın cütlüyü Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova və Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədovdan ibarət kişi qrupu iştirak etmişdir.
Balans hərəkətini yerinə yetirdikdən sonra, qadın cütlüyü 12 duet arasında 6-cı yerdə qərarlaşmışdı. Temp hərəkətləri və xüsusilə qarışıq kombinasiyanın nümayişi onların yerini daha da möhkəmlətdi və artıq 5-ci yerdən finala çıxmaqlarına səbəb oldu.
Qarışıq hərəkətlərlə final çıxışının nəticələrinə əsasən Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova 28.14 xal toplamış və 6-cı yerdə qərarlaşmışlar. Dünya çempionu adına Belarus, ikinci yerə - Belçika, üçüncü yerə - Rusiya akrobatları layiq görülmüşlər.
Kişi qrupu da təsnifat yarışlarının ələyindən keçərək final mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanmışdlır. Onlar qarışıq kombinasiyanı daha yaxşı və qüsursuz icra etdilər və üç novün nəticələrinə əsasən 8 dördlük arasında 6-cı yerə layiq görüldülər.
Finalda Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədov çox gözəl çıxış nümayiş etdirmişlər, lakin hakimlərin kobud səhfi ucbatından yalnız 5-ci yerdə qərarlaşmışlar. Rusiya akrobatları dünya çempionu adına layiq görülmüş, gümüş medalı Çin, bürünc isə Böyük Britaniya əldə etmişdir.

Команда гимнасток «Нефтчи» завоевала бронзовые медали чемпионата мира среди клубов, прошедшего в Токио.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, Алия Гараева, Зейнаб Джавадлы и Самира Мустафаева в финальном раунде набрали 227.193 балла и более чем на 13 (!) очков опередили болгарских конкуренток из клуба «Илиана». Отметим, что два последних года «Нефтчи» останавливался в шаге от бронзовых наград.
Клубным же чемпионом мира, как и год назад, снова стал российский коллектив «Газпром». Не претерпели изменений и обладатели «серебра» - второе место у «Школы Дерюгиных» (Украина).
Что касается индивидуальных соревнований у юниорок, то бронзовым дублем может похвастаться Самира Мустафаева, занимавшая после двух видов лишь 5-е место. Однако благодаря булавам и ленте ей удалось подняться на японский пьедестал 3-й (93.397) вместе с российской и беларуской гимнастками.
0.1 не хватило Алие Гараевой, чтобы пополнить бронзовую копилку команды с этого турнира. По итогам финала многоборья она стала 4-й после украинки Натальи Годунко. Зейнаб Джавадлы завершила свои выступления во второй десятке.
Победительницей стала олимпийская чемпионка-2008 из России Евгения Канаева, вторая ступень у абсолютной чемпионки мира-2007 Анны Бессоновой из Украины.
Третьей могла стать и Анна Гурбанова, участвовавшая в предфинальном этапе из серии Гран-при в Берлине. В многоборье она заняла 4-е место (68.025) и выступила во всех финалах, заняв 4-5-е позиции. Победу здесь праздновала россиянка Вера Сесина.
Между тем, в Глазго завершился чемпионат мира по акробатической гимнастике, в котором участвовали женская пара Айла Ахмедова – Диляра Султанова и мужская группа в составе Рустама Наджафгулиева, Ильхама Аббасова, Эльнура Мамедова и Фарида Мамедова.
После исполнения балансового упражнения женский дуэт занимал 6-ю строчку среди 12 пар. Показ темповой и особенно смешанной комбинаций лишь упрочил их позиции и благополучно вывел в финал уже с 5-го места.
По итогам финального выступления с комбинированным упражнением Айла Ахмедова – Диляра Султанова получила от судей 28.14 балла и заняла 6-ю строчку. Чемпионами мира стали беларуски, вторыми – бельгийки, третьми - россиянки.
Мужская группа также пробилась в финальную пульку через сито квалификационных выступлений. Лучше и чище всего они сделали смешанную комбинацию и по итогам трех видов вышли на 6-е место среди 8 четверок.
В финале Рустам Наджафгулиев, Ильхам Аббасов, Эльнур Мамедов и Фарид Мамедов выступили выше всяких похвал с тем же комбинированным упражнением, но из-за грубых судейских ошибок заняли лишь 5-е место. Чемпионами мира стали российские акробаты, «серебро» у Китая, «бронза» - у Великобритании.