“Şadıq ki, tarixi nəticə əldə edə bildik”
Mayın 22-də Milli Gimnastika Arenasında ölkəmizdə bədii gimnastika üzrə keçirilən 39-cu Avropa çempionatında tarixi uğur qazanan bədii gimanstlarımızın iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib. Konfransda bədii gimnastika üzrə yığma komandanın məşqçiləri Siyana Vasileva, Yevgeniya Vilyayeva, Kamil Quliyev, Avropa çempionatının 3 lent və 2 topla hərəkətlərin icrasında qızıl, çoxnövçülük proqramında bürünc medalçıları - Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina, topla hərəkətlərin icrasında bürünc medalçı Zöhrə Ağamirova iştirak ediblər.
Yığma komandanın məşqçisi Siyana Vasileva qeyd edib ki, gimnastlar həm gənclər, həm də böyüklər arasında təsnifat mərhələsində  müxtəlif alətlər üzrə fərqləniblər. “Çempionat bizim üçün uğurlu alındı. Doğma arenada çıxış etmək həmişə çətindir. Mən rəqiblər barədə düşünmürəm. Sadəcə, öz işimi görürəm. Həyəcan var idi və biz maksimum nəticə göstərmək istəyirdik. Şadıq ki, tarixi nəticə əldə edə bildik. Hazırlıqlarımızı davam etdirəcəyik, dayanmaq olmaz. Qarşıda bizi dünya kuboku yarışları gözləyir. Ən böyük hədəfimiz isə avqustda İspaniyanın Valensiya şəhərində keçiriləcək dünya çempionatında uğurla çıxış etməkdir. Çünki çempionat “Paris-2024” Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyır. Ümid edirəm ki, komandamız Olimpiadaya lisenziya qazana biləcək”
Məşqçi-xoreoqraf Kamil Quliyev komandanın çıxışı hazırlanan zaman çətinliklə yanaşı, artistizmə də böyük önəm verildiyini xatırladaraq deyib: “Nəzər salsaq görərik ki, komandamız çıxışı zamanı artistizmə görə yüksək xal alıb. Gimnastlarımızın builki çıxışı ötənilki proqramdan çətinliyi ilə fərqlənir. Bunun nəticəsidir ki, komandamız Avropa çempionu oldu və çoxnövçülükdə bürünc medal qazandı. Ümid edirəm ki, qızlarımız dünya çempionatında daha yaxşı çıxış edəcəklər”.
Zöhrə Ağamirovanın çıxışını şərh edən məşqçi Yevgeniya Vilyaeva əlavə edib: “Zöhrədən çox razıyam, o, çox yaxşı çıxış etdi. Altı ildir ki, biz bu uğura doğru gedirdik. Etiraf edim ki, topla nəticələri ekranda görəndə sevinc göz yaşlarını saxlaya bilmədim”.
Qitə çempionatında topla yarışda bürünc mükafata sahib olan Zöhrə Ağamirova məqsədinin proqramlarını səhvsiz yerinə yetirmək olduğunu deyib: “Avropa çempionatına ciddi hazırlaşmışdım. Əlimdən gələni etməyə çalışdım. Şadam ki, medal qazana bildim. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya məni və qrup hərəkətləri komandasını təbrik etməsinə görə minnətdarlığımı bildirərəm. Onun bizi təbrik etməsi bizim üçün çox dəyərlidir”.
Qrup komandasının üzvü Zeynəb Hümmətova qeyd edib ki, gimnastlar həmişə bir-birinə dəstək olurlar: “Birimizin kefi yaxşı olmayanda, bu, digərinə də təsir edir. Bunun üçün həmişə yaxşı olmağa çalışırıq və bu, bizim çıxışımıza da təsir edir”.
Komandanın üzvü Güllü Ağalarzadə qeyd edib ki, həmişə əhval-ruhiyyəmizi yüksək tutmağa çalışırıq. “Komandada hər kəs bir-birini yaxşı tanıyır. Avropa çempionatı zamanı əlimizdən gələni etməyə çalışdıq. Bundan sonra da daha yaxşısını etməyə çalışacağıq. Məsuliyyətimiz daha da artıb”, - deyə G.Ağalarzadə əlavə edib.

On May 22, a press conference was held at the National Gymnastics Arena with the participation of members of the Azerbaijani Rhythmic gymnastics team who achieved a historic success at the 39th Rhythmic Gymnastics European Championships held in our country.
The press conference was attended by the team’s coaches Siyana Vasileva, Yevgeniya Vilyayeva, Kamil Guliyev; Gold medalists in the 3 Ribbons and 2 Balls exercise and Bronze medalists in the All-around program - Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina; and bronze medalist in the Ball exercise - Zohra Aghamirova.
Team coach Siyana Vasileva noted that the gymnasts stood out in the qualification rounds across different apparatuses in both junior and senior categories. “The championship was successful for us. It’s always difficult to perform in your home arena. I don't think about competitors — I just focus on my work. There was excitement, and we wanted to achieve the maximum result. We are happy to have achieved a historic result. We will continue our preparations, there’s no time to rest. The World Cup events are ahead. Our biggest goal is to perform successfully at the World Championships in Valencia, Spain, in August, which is a qualifier for the Paris 2024 Summer Olympic Games. I hope our team can secure an Olympic license.”
Coach-choreographer Kamil Guliyev emphasized the importance of artistry along with technical difficulty during the team’s preparations: “If we look closely, we can see that our team scored high in artistry. This year’s routine is more difficult than last year’s. As a result, our team became European champions and earned a Bronze in the All-around. I hope our girls will perform even better at the World Championships.”
Commenting on Zohra Aghamirova’s performance, coach Yevgeniya Vilyayeva said: “I’m very pleased with Zohra. She performed exceptionally well. We’ve been working towards this success for six years. I must admit, I couldn’t hold back my tears of joy when I saw the ball routine scores on the screen.”
Zohra Aghamirova, who won bronze in the ball routine at the continental championship, stated that her goal was to complete her exercises without errors: “I prepared very seriously for the European Championship. I tried my best and I’m happy that I won a medal. I would like to express my gratitude to the President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mrs. Mehriban Aliyeva, for congratulating me and the group team. Her congratulations mean a lot to us.”
Group team member Zeynab Hummatova noted that the gymnasts always support each other: “If one of us is in a bad mood, it affects the others. That’s why we always try to stay positive, and this reflects in our performance.”
Teammate Gullu Aghalarzade said they always try to maintain a good mood: “Everyone on the team knows each other very well. We gave our best during the European Championship and will continue to strive for even better. Our responsibility has grown,” she added.