Azərbaycanın qrup komandası İsrailin Holon şəhərində keçirilən beynəlxalq turnirdə gümüş medallara layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata əsasən, kollektivimiz ilk çıxışa (3 halqa/4 gürz) görə 16.625 xal, 5 iplə hərəkətlərə görə isə - 0.025 daha artıq xal toplamışdır. Nəticədə Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolova xalça sahiblərindən sonra ikinci yerə layiq görülmüşlər.
- Düşünürəm ki, İsraildə keçirilən turnirdə komandamız yaxşı nəticə göstərmişdir, deyə komandanın məşqçisi Marianna Vasileva turnir başa çatdıqdan dərhal sonra bildirdi. Qızlar çox yaxşı çıxış etdilər, onların iplərlə çıxışı İsrail komandasının çıxışından daha yaxşı idi və bütün bunlar hakimlər tərəfindən də bəyənildi.
Bir görəydiniz azarkeşlər bizi necə dəstəkləyirdilər! İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyası və onun Bakıdakı filialından olan azarkeşlər, ən fəal azarkeşlər idi. Hesab edirəm ki, bir həftədən sonra İtaliyada start götürəcək Avropa çempionatına biz çox yüksək əhval-ruhiyyədə yaxınlaşırıq!
Həmçinin İsraildə keçirilən Qran-Pri mərhələsində iştirak edən Dinarə Gimatova və Anna Qurbanova Avro-2008-dən əvvəl son hazırlıq turnirini başa çatdırmışlar. Dinarə ən yaxşı nəticələrini finalda halqa (17.675 xal) və lentlə (17.55 xal) nümayiş etdirmişdir – 5-ci yer, çoxnövçülükdə - 7-ci yer.
Qurbanova isə həm ip (16.75 xal), gürzlər (16.625 xal), həm də mütləq hesabda ən güclü gimnastlar arasında 8-ci yerdə qərarlaşmışdır. Bu yarışda programın bütün növlərində birinci olan Rusiya gimnastı Vera Sesinanın tayı bərabəri yox idi.
Daha bir Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı Holonda seniorlar arasında keçirilən beynəlxalq turnirdə iştirak etmişdir. Çoxnövçülükdə üçüncü olmaq üçün “Neftçi” təmsilçisinin cəmi 0.8 xalı çatmadı: nəticə - Özbəkistan, Ukrayna və Estoniyadan olan gimnastlardan sonra 60.1 xalla 4-cü yer.
Sankt-Peterburqda keçirilən Olimpiya çempionu A. Dityatin adına Kubokda çıxış edən Azərbaycanın idman gimnastı Şakir Şıxəliyev də bürünc medala layiq görülə bilərdi. Lakin senior gimnastlardan ibarət qrupda yunior kimi çıxış etməsi və yarış təcrübəsinin olmaması burada öz təsirini göstərdi. Nəticədə Neva çayı üzərindəki şəhərdən, onun bəyaz gecələri, əzəmətli Ermitajı və məşhur asma körpülərinin xatirələri ilə, o, sərbəst hərəkətlərdə, dayaqla tullanma və parallel qollarda 4-cü final yeri, həmçinin atda 8-ci yer ilə qayıtmışdır.
Çoxnövçülükdə Şakir 74.5 xal toplayaraq, 23 iştirakçı arasında 16-cı yerdə qərarlaşmışdır. İlk üç yeri isə Rusiya gimnastları tutmuşlar.
Turnirlərlə zəngin olan həftə sonunda akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kuboku üçün də yer tapıldı. Fransanın Publiye-Amfyon şəhərində Azərbaycan qadın cütlüyü (Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova) və kişi qrupu (Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədov) ilə təmsil olunmuşdur. Qadınlardan ibarət duet təsnifat yarışının öhdəsindən asanlıqla gələrək, finala birinci olaraq vəsiqə qazanmışdır. Qrup balans hərəkətlərində piramidanı o qədərdə yaxşı yerinə yetirməmiş, lakin sürətli kompozisiyanı daha yaxşı yerinə yetirmiş və təşkilatçılar onu 8-ci yerdən final mərhələsinə keçirmişlər. Kubokun final hissəsində isə cütlüyümüz qarışıq hərəkətlərdə 6-cı yerə, qrup isə 7-ci yerə layiq görülmüşdür.
Bədii gimnastika üzrə yuniorlar arasında daha bir turnir dünən Yaroslavlda başa çatmışdır. Beynəlxalq turnirdə ilk dəfə çıxış edən 12 yaşlı Aynur Cabbarlı çoxnövçülükdə 21-ci yerə və həmçinin “Turnirin ən zərif iştirakçısı” kimi xüsusi mükafata layiq görülmüşdür.

A group team of Azerbaijan has won silver medals of the international tournament in Holon, Israel.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, our collective received 16.625 points for the first exercise (3 hoops/4 clubs), and 0,025 points more for 5 ropes. As a result, Vafa Huseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yegay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova took the second place after the floor’s hostesses.
“I consider the results of the tournament in Israel as good ones,” Mariana Vasileva, the team’s coach, stated on its completion. The girls performed very well, their performance with 5 ropes was better than the Israel’s performance and the judges also liked it.”
“We had a very good support. The fans from the International Israel-Azerbaijan Association and its Baku branch office were the most active fans. I think we approached to the European Championships, which will start in a week in Italy, in a very optimistic mood!”
Dinara Gimatova and Anna Gurbanova, having performed in the Grand Prix events in Israel, held their last preparatory tournament before Euro-2008 as well. Dinara gave her best results in the finals with a hoop (17.675) and a ribbon (17.55) – the 5th place, the 7th place – in the all-around.
And Gurbanova was the eighth among 8 strongest gymnasts both with a rope (16.75) and clubs (16.625), as well as in the all-around. A Russian Vera Sessina, who became the first in all kinds of the program, had no equals in that tournament.
Another Azerbaijani gymnast Zeynab Javadli took part in the international tournament among seniors in Holon. The representative of “Neftchi” needed only 0.8 points in order to become the third in the all-around: the result – 60.1 points after sportswomen of Uzbekistan, Ukraine and Estonia.
An Azerbaijani artistic gymnast Shakir Shikhaliyev, performing in the Cup of an Olympic champion A.Dityatin in St. Petersburg, could have won a bronze medal as well. But his participation as a junior in the group of seniors and lack of competing experience adversely affected his performance. As a result, 4 final places on free exercises, vault and bars, and also the 8th place on a pommel horse were taken from the city on the Neva together with a memory of its white nights, the majestic Hermitage and famous expanding bridges.
In the all-around, Shakir took the 16 place among 23 competitors having received 74.5 points, where the first three places were won by Russian gymnasts.
The world cup events in acrobatic gymnastics also had a place in the weekend, saturated with tournaments. Azerbaijan was represented in Publier Amphion, France by a woman’s pair (Ayla Ahmadova and Dilara Sultanova) and a man’s group (Rustam Najafguliyev, Ilham Abbasov, Elnur Mammadov and Farid Mammadov). The woman’s pair reached the final first, having easily overcome the qualification. Having unsuccessfully executed a pyramid in the balance exercise, the group neatly performed in the tempo composition and the organizers qualified it for a final from the 8th place. Our pair took the 6th place and the group became the 7th in a mixed exercise in the final part of the Cup.
And one more tournament in rhythmic gymnastics among juniors has come to the end in Yaroslavl. Making a debut in the international tournament, a 12-year-old Aynur Jabbarli took the 21st place in the all-around, having also received a special prize as the “Most Graceful Participant of the Tournament”.