Qadın akrobatika cütlüyü Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova Minskdə keçirilən beynəlxalq Bondarev Kuboku turnirində gümüş medal qazanıb. Bu barədə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Yarışda Belarusun ən yaxşı gimnastları, eləcə də hazırki dünya çempionu Alina Yuşko - Yekaterina Muraşko, azərbaycanlı Avropa çempionunu qabaqlayan da daxil olmaqla, 10 ölkəni təmsil edən idmançılar iştirak ediblər.
"Bondarev Kuboku bu mövsümün sonuncu turniri və idmançıların Vroslava şəhərində (Polşa) keçiriləcək 2010-cu il dünya çempionatına hazırlıq üzrə ilkin mərhələ olub", - Azərbaycan idmançılarının məşqçisi İradə Qurbanova deyib.
Onun sözlərinə görə, bu il çox səmərəli keçib - Ayla və Dilarə mümkün olan bütün beynəlxalq turnirlərində və dünya kuboklarında uğurla çıxış ediblər, hətta Ümumdünya oyunlarında uğur qazanıblar və təbii ki, Avropa çempionatının qızıl medalını əldə ediblər.
Hər il Minskdə xatirəsinə yarışlar həsr edilən Aleksandr Bondarev ötən yüzilliyin 30-cu illərində akrobatika üzrə sovet məktəbinin yaradıcılarından biri olub. 1938-ci ildə o, ilk təsnifat proqramını və akrobatika qaydalarını işləyib hazırlayıb. Məşhur idmançıya həsr olunmuş akrobatika üzrə ənənəvi turnir 1965-ci ildən keçirilir.

«СЕРЕБРО» ПОД НОВЫЙ ГОД
Женская пара акробаток Айла Ахмедова – Диляра Султанова завоевала серебряные награды международного турнира Кубок Бондарева, прошедшего в Минске.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, в соревновании приняли участие ведущие спортсмены, представлявшие 10 стран. В их числе были и лучшие беларуские акробаты, действущие чемпионки мира Алина Юшко – Екатерина Мурашко, которые и опередили наших чемпионок Европы.
Как отметила тренер спортсменок Ирада Гурбанова, нынешний год выдался очень насыщенным. «Айла и Диляра успешно выступили на всевозможных турнирах и Кубках мира, даже на Всемирных играх засветились, а венцом стал, естественно, золотомедальный чемпионат Европы. Кубок Бондарева же стал последним турниром этого сезона и первым этапом подготовки спортсменок к чемпионату мира-2010, который пройдет в польском Вроцлаве», сказала тренер.
Александр Бондарев, на имя которого в Минске ежегодно проводится Кубок, в 30-е годы прошлого столетия был одним из основателей советской школы спортивной акробатики. В 1938 году он разработал первую классификационную программу и правила спортивной акробатики. Традиционный турнир по акробатике, посвященный памяти именитого спортсмена, проводится с 1965 года.