Azərbaycan akrobatları Ukraynanın Vinnitsa şəhərində keçirilən beynəlxalq turnirin yeni mövsümünə uğurla start veriblər.
Qadın cütlüklər arasında hazırki Avropa çempionu Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova dueti qarışıq tapşırığın finalında ikinci yer tutub. Bu barədə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir. Təsnifatda iki tapşırığı uğurla yerinə yetirəndən sonra bizim duet birinci olub, lakin finalda üstünlük Belçikadan olan Florens Henrist və Tatyana de Vosa verilib.
"Necə olur olsun, mən Ayla və Dilarənin nəticəsindən razıyam. Digər güclü cütlüklər kimi biz də Ukraynaya hakimlərə nümayiş etmək üçün tamamilə yeni proqramla gəldik. Hər bir yeni turnirdə biz üstün olacağıq və hesab edirəm ki, Polşada keçiriləcək dünya çempionatında pik formada olacağıq", - məşqçi İradə Qurbanova deyib.
Yeniyetmələrdən ibarət cütlük Pərizad Quliyeva və Afaq Məhərrəmli də Vinnitsada uğurla cıxış edib.
"Burada bizi yenə də Benilüks təmsiçiləri ötüb. Finalda biz onlarla eyni səviyyədə, demək olar ki, onlardan öndə gedirdik, sadəcə olaraq belçikalıların kombinasiya edilmiş ifaları daha mükəmməl oldu", - İ. Qurbanova deyib.
Həmin turnirdə daha bir yeniyetmə cütlük çıxış edib. Aynur Hüseynova və Nərminə Ramazanova debütü onları turnirin altıncı yerində qərarlaşdırıb. Məşqçinin fikrincə, "bu başlanğıc üçün heç də pis deyil".
Akrobatlarımız üçün növbəti yarış Novruz bayramı ərəfəsində Azərbaycan birinciliyi, beynəlxalq arenada isə apreldə Belçikada keçiriləcək turnir olacaq.

Azerbaijani acrobats have successfully performed at the first international tournament held in Vinnitsa (Ukraine) in a new season.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, present European Champions in women’s pair – Ayla Ahmadova and Dilara Sultanova – won the second place in a final of a mixed exercise. After execution of two exercises in a qualification, our duet had been the first. But a pair – Florence Henrist and Tatyana de Vos from Belgium were more preferable in the final.
“Anyway, I am contented with the results of Ayla and Dilara,” their coach Irada Gurbanova said. “As other strong pairs, we came to Ukraine with completely new programs. We presented them to the judges and audience. I think they will improve their performances with every tournament and will reach the peak by the World Championships in Poland.
Junior women’s pair – Parizad Guliyeva and Afag Maharramli made us glad in Vinnitsa as well. Their performances were assessed as “good” and they won silver medals as a result.
“Here, we were also left behind by the Benelux’s representatives,” I.Gurbanova continued. In the qualification, we had almost equal results taking the lead over them in some points. But Belgian acrobats’ mixed composition was more faultless and expressive.
And one more junior pair performed in this tournament. Aynur Huseynova and Narmina Ramazanova’s debut led them to the final 6th place. According to the coach, “it is not bad for the beginning at all”.
Our acrobats’ next competitions will be Azerbaijan Championship on the threshold of “Novruz” Holiday. As to the international competitions, they will perform at the tournament in Belgium in April.