Dünən, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akadaemiyasında 2018-ci ilin yekunlarına dair tədbir keçirilib. Tədbirdə, Milli Olimpiya Komitəsi, Gənclər və İdman Nazirliyi ilə birgə müxtəlif nominasiyalar üzrə bu ilin ən yaxşılarını mükafatlandırıb.
Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası və nümayəndələri bu il də fərqlənənlər sırasında yer alıblar. Belə ki, idman yarışlarının yüksək səviyyədə təşkili və keçirilməsinə görə federasiyamız mükafata layiq görülüb.
Bədii gimnastika üzrə milli komandamızın Baş məşqçisi Mariana Vasileva isə “Ədalətli oyun prinsiplərinə sadiq məşqçi” seçilib.
“İlin ən yaxşı idmançıları” nominasiyasında 10 qalib idmançıdan biri tamblinqçimiz, Avropa çempionu Mixail Malkin olub.
Bədii gimnastımız Yelizaveta Luzan isə Yeniyetmələrin III Yay Olimpiya Oyunlarında ölkəmizi layiqincə təmsil etdiyinə görə mükafata layiq görülüb.

Yesterday, there was held the event dedicated to the results of 2018 at the Azerbaijan State Academy of Physical Culture and Sports. At the event, the National Olympic Committee together with the Ministry of Youth and Sports awarded the best ones of the year in various nominations.
It is pleasant that Azerbaijan Gymnastics Federation and its representatives were among the distinguished ones this year as well. Thus, our federation was awarded for the high-level organization of sport events.
The Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team – Mariana Vasileva was honoured with an award as “A coach committed to the principles of a Fair Play”.
The European champion in Tumbling – Mikhail Malkin was one of the 10 winners of the title of “The best sportsman of the year”.
Our rhythmic gymnast Yelizaveta Luzan was awarded for the representation of our country with dignity at the 3rd Summer Youth Olympic Games.