Dekabrın 7-də Milli Gimnastika Arenasının köməkçi zalında Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) və Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının (ADBTİA) birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş idman gimnastikası üzrə “Rektor Kuboku” keçirilib.
Yarışın açılış mərasimində əvvəlcə Ulu Öndərin idman sahəsinə verdiyi töhfəni əks etdirən videoçarx nümayiş olunub. Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə davam edən tədbirdə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb. Daha sonra ADBTİA-nın rektoru Fuad Hacıyev çıxış edərək prezident İlham Əliyevin idmana göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində ölkəmizdə bir çox yarışların uğurla təşkil olunduğunu bildirib.
Rəsmi çıxışdan sonra açılış mərasimi bədii hissə ilə davam etdirilib.
Yarışda 8 komandanın tərkibində akademiyanın bakalavriat səviyyəsinin I tədris ilində təhsil alan 130-dək tələbə qüvvəsini sınayıb. Fərdi çoxnövçülükdə “Kəlbəcər”, “Cəbrayıl”, “Ağdam” “Şuşa”, “Füzuli”, “Xocalı” “Zəngilan”, “Laçın” komandalarının təmsilçiləri sərbəst hərəkətlər, müxtəlif hündürlüklü qollar və halqalar ilə hərəkətlərin icrasında mübarizə aparıblar.
Komanda yarışlarında “Füzuli”, “Şuşa”, “Zəngilan”, “Cəbrayıl”, “Laçın”, “Xankəndi”, “Ağdam”-ın üzvləri nəyə qadir olduqlarını nümayiş etdiriblər. Komanda yarışında “Zəngilan” 1-ci, “Füzuli” 2-ci, “Şuşa” isə 3-cü pillədə qərarlaşıb. Qrup çıxışında “Şuşa” 1-ci, “Füzuli” 2-ci, “Zəngilan” komandası isə 3-cü olub. Fərdi çoxnövçülükdə “Zəngilan” komandasının təmsilçisi Rəşad Məmmədov qızıl medal qazanıb. “Füzuli” komandasını təmsil edən tələbələr, Rahib Məmmədov gümüş, Vüsal Səmədov isə bürünc medala sahib çıxıb.
Qeyd edək ki, AGF ilə ADBTİA arasında gimnastikasının inkişafı istiqamətində indiyədək bir sıra birgə layihələr uğurla təşkil edilib.
İlk dəfə olaraq “Rektor kuboku”nun keçirilməsində məqsəd bütün idman növlərinin təməlini təşkil edən gimnastika növü vasitəsilə akademiyanın müxtəlif fakültələrində təhsil alan tələbələrin təcrübəsinin artırılması və hazırlıq formalarının gücləndirilməsidir.
Ümid edirik ki, məhz qarşılıqlı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi gələcəkdə bu sahədə peşəkar məşqçi-müəllimlərin yetişməsinə öz layiqli töhfəsini verəcək.

On December 7, the "Rector's Cup" in artistic gymnastics, dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, was held in the auxiliary hall of the National Gymnastics Arena, organized jointly by the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) and the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports (ADBTIA).
The opening ceremony of the competition began with a video showcasing the contributions of the Great Leader to the field of sports. Following the performance of the National Anthem, the event honored the memory of the martyrs who sacrificed their lives for the freedom of our lands with a moment of silence. Fuad Hajiyev, the rector of ADBTIA, then spoke about how President Ilham Aliyev’s attention and care for sports have led to the successful organization of numerous competitions in our country.
After the official speeches, the opening ceremony continued with an artistic program.
In the competition, nearly 130 students from the first academic year of the academy's undergraduate level competed as part of 8 teams. In the individual all-around events, representatives from the teams “Kalbajar,” “Jabrayil,” “Agdam,” “Shusha,” “Fuzuli,” “Khojaly,” “Zangilan,” and “Lachin” competed in performing routines on the floor, various apparatus with different heights, and rings.
In the team events, members from the teams “Fuzuli,” “Shusha,” “Zangilan,” “Jabrayil,” “Lachin,” “Khankendi,” and “Agdam” demonstrated their capabilities. In the team competition, “Zangilan” placed 1st, “Fuzuli” 2nd, and “Shusha” 3rd. In the group routines, “Shusha” took 1st place, “Fuzuli” 2nd, and the “Zangilan” team secured 3rd place. In the individual all-around event, Rashad Mammadov, representing the “Zangilan” team, won the gold medal. Students representing the “Fuzuli” team, Rahib Mammadov won silver, and Vusal Samadov took bronze.
It is noteworthy that several joint projects aimed at the development of gymnastics have been successfully organized between AGF and ADBTIA to date.
The goal of holding the “Rector's Cup” for the first time is to enhance the experience of students from various faculties of the academy through gymnastics, which forms the foundation of all sports, and to strengthen their training forms.
We hope that mutual cooperation and exchange of experience will make a significant contribution to the future training of professional coach-teachers in this field.