Bu gün paytaxtımızda Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokuna start verilib.
Yarışın açılış mərasimində çıxış edən Gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva gimnastikanın ən maraqlı növlərindən biri olan idman gimnastikasının ölkəmizdə çox sevildiyini, bu növün Olimpiya Oyunlarında da böyük maraqla qarşılandığını bildirib.
Açılış mərasiminin ardınca idmançıların çıxışlarına start verilib. Dünya kubokunun ilk günündə kişi idmançılar sərbəst hərəkətlər, paralel qollar və halqalar üzrə çıxışlarını təqdim ediblər. Qadın idman gimnastları isə dayaqlı tullanma və müxtəlif hündürlüklü qollarda mübarizə aparıblar.
Azərbaycanın beş təmsilçisi yarışın ilk günündə qüvvəsini sınayıb. Gimnastımız İvan Tixonov paralel qollar, Mənsum Səfərov sərbəst hərəkətlər, Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlər üzrə proqramını təqdim edib.
İvan Tixonov paralel qollarda 8-ci pillədə qərarlaşaraq (13.933 xal) finala vəsiqə qazanıb. Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlərdə 14.266 xalla 6-cı pillədə yer alaraq finala adlayıb.
Qadınlar arasında Samirə Qəhrəmanova dayaqlı tullanma, Milana Minakovskaya müxtəlif hündürlüklü qollar proqramında mübarizə aparıb.
Turnirdə 34 ölkədən 145 idmançı qüvvəsini sınayır. Dörd gün davam edəcək yarışların ilk iki günü təsnifat, sonrakı iki günü isə final mərhələləri baş tutacaq.

Сегодня стартовал Кубок мира FIG по спортивной гимнастике
Выступая на церемонии открытия соревнований, Заместитель министра молодежи и спорта - Мариана Василева подчеркнула, что спортивная гимнастика считается одним из самых интересных и популярных видов гимнастики в нашей стране. Этот вид спорта вызывает большой интерес на Олимпийских играх. После церемонии открытия, начались выступления гимнастов. В первый день Кубка мира мужчины выступили в вольных упражнениях, на параллельных брусьях и кольцах, а женщины соревновались на опорном прыжке и разновысоких брусьях. В первый день соревнований, пять представителей Азербайджана продемонстрировали свои выступления.
Наш гимнаст Иван Тихонов представил программу на паралелльных брусьях, Мансум Сафаров – в вольных упражнениях, а Никита Симонов – на кольцах.
Иван Тихонов занял 8-ое место на паралелльных брусьях (13.933 баллов) и вышел в финал. Никита Симонов занял 6-ое место с 14.266-ю баллами на кольцах и вышел в финал.
Среди женщин Самира Гахраманова выступила на опорном прыжке, а Милана Минаковская – на разновысоких брусьях.