Bu gün paytaxtımızda Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokuna start verilib.
Yarışın açılış mərasimində çıxış edən Gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva gimnastikanın ən maraqlı növlərindən biri olan idman gimnastikasının ölkəmizdə çox sevildiyini, bu növün Olimpiya Oyunlarında da böyük maraqla qarşılandığını bildirib.
Açılış mərasiminin ardınca idmançıların çıxışlarına start verilib. Dünya kubokunun ilk günündə kişi idmançılar sərbəst hərəkətlər, paralel qollar və halqalar üzrə çıxışlarını təqdim ediblər. Qadın idman gimnastları isə dayaqlı tullanma və müxtəlif hündürlüklü qollarda mübarizə aparıblar.
Azərbaycanın beş təmsilçisi yarışın ilk günündə qüvvəsini sınayıb. Gimnastımız İvan Tixonov paralel qollar, Mənsum Səfərov sərbəst hərəkətlər, Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlər üzrə proqramını təqdim edib.
İvan Tixonov paralel qollarda 8-ci pillədə qərarlaşaraq (13.933 xal) finala vəsiqə qazanıb. Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlərdə 14.266 xalla 6-cı pillədə yer alaraq finala adlayıb.
Qadınlar arasında Samirə Qəhrəmanova dayaqlı tullanma, Milana Minakovskaya müxtəlif hündürlüklü qollar proqramında mübarizə aparıb.
Turnirdə 34 ölkədən 145 idmançı qüvvəsini sınayır. Dörd gün davam edəcək yarışların ilk iki günü təsnifat, sonrakı iki günü isə final mərhələləri baş tutacaq.

The FIG Artistic Gymnastics Apparatus World Cup has started in our capital city today.
Speaking at the Opening Ceremony of the competition, the Deputy Minister of Youth and Sports Mariana Vasileva emphasized that Artistic Gymnastics is one of the most interesting and popular Gymnastics disciplines in our country. She also stated that this Gymnastics discipline is met with great interest at the Olympic Games. After the Opening Ceremony, gymnasts began to perform at the competition. On the first day of the World Cup, male gymnasts performed on Floor Exercises, Parallel Bars and Rings, while female gymnasts competed on Vault and Uneven Bars. On the first day of the events, five representatives of Azerbaijan tested their strength.
Our gymnast - Ivan Tikhonov presented a program on Parallel Bars, Mansum Safarov - Floor Exercises, while Nikita Simonov competed on Rings.
Ivan Tikhonov took the 8th place on Parallel Bars (13,933 points) and qualified for the Finals. Nikita Simonov ranked 6th on Rings with 14,266 points and reached the Finals. Samira Gahramanova competed on Vault, while Milana Minakovskaya performed on Uneven Bars among women.
145 athletes from 34 countries take part in the competitions. The first two days of the four-day competition will be Qualifications and the next days will be the Finals.