Bu gün paytaxtımızda kişi və qadın idman gimnastikası üzrə Dünya kubokuna start verilib.
Yarışın açılış mərasimində çıxış edən Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin müdiri Elnur Məmmədov Dünya kuboku yarışlarının ölkəmizdə yeddinci dəfə təşkil olunduğunu bildirib.
O qeyd edib ki, 2016-cı ildə Bakıda ilk dəfə bu növ üzrə dünya “Challenge” kuboku, “AGF Trophy”, 2017-ci ildən etibarən isə dünya kuboku yarışları ənənəvi olaraq uğurla keçirilir.
E. Məmmədov bildirib ki, təmsilçilərimiz “London-2012”, “Rio-2016”, “Tokio-2020” Yay Olimpiya oyunlarında təmsil olunub, Avropa və dünya çempionatlarında, eləcə də digər mötəbər beynəlxalq yarışlarda mükafatçılar sırasında yer alıblar.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə təşkil olunan Dünya kuboku yarışlarında Azərbaycanla yanaşı, 48 ölkədən 173 gimnast çıxış edir. Bu, ölkəmizdə gimnastika növləri üzrə keçirilən dünya kuboku yarışları tarixində iştirakçı ölkə sayına görə rekord göstəricidir.
Dörd gün davam edəcək yarışların ilk iki günündə təsnifat, sonrakı iki günündə isə final mərhələləri keçiriləcək. Turnirdə, həmçinin ən yüksək icra xalını toplamış gimnastlara ənənəvi “AGF Trophy” kuboku da təqdim olunacaq.
Yarışda ölkəmizin idman şərəfini Samirə Qəhrəmanova, Nazənin Teymurova, Nikita Simonov və İvan Tixonov qoruyacaqlar.

Today, the FIG Men’s & Women’s Artistic Gymnastics Apparatus World Cup has started in Baku.
Head of the Sports Department of the Ministry of Youth & Sports – Mr. Elnur Mammadov, who was making a speech at the Opening Ceremony, said that the World Cup competitions were organized for the seventh time in our country.
He mentioned that there were held the World “Challenge” Cup & “AGF Trophy” in this Gymnastics discipline in Baku in 2016 for the first time, followed by the traditional World Cup series successfully delivered since 2017.
Mr. Elnur Mammadov emphasized that our gymnasts were represented at the “London-2012”, “Rio-2016”, Summer Olympic Games “Tokyo-2020”. They were among the prize-winners at the European & World Championships and other major international tournaments.
It should be mentioned that along with Azerbaijan, 173 gymnasts from 48 countries are taking part at the World Cup organized in our country. This is a record number of participating countries in history of the World Cups held in Baku in Gymnastics disciplines.
During the four-day competitions, there will be Qualifications on the first two days, followed by the Finals on the 3rd & 4th days. At the tournament, the traditional “AGF Trophy” will be presented to the gymnasts who received the highest execution score.
Samira Gahramanova, Nazanin Teymurova, Nikita Simonov & Ivan Tikhonov will defend the sports honor of our country at the event.