Bu gün paytaxtımızda kişi və qadın idman gimnastikası üzrə Dünya kubokuna start verilib.
Yarışın açılış mərasimində çıxış edən Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin müdiri Elnur Məmmədov Dünya kuboku yarışlarının ölkəmizdə yeddinci dəfə təşkil olunduğunu bildirib.
O qeyd edib ki, 2016-cı ildə Bakıda ilk dəfə bu növ üzrə dünya “Challenge” kuboku, “AGF Trophy”, 2017-ci ildən etibarən isə dünya kuboku yarışları ənənəvi olaraq uğurla keçirilir.
E. Məmmədov bildirib ki, təmsilçilərimiz “London-2012”, “Rio-2016”, “Tokio-2020” Yay Olimpiya oyunlarında təmsil olunub, Avropa və dünya çempionatlarında, eləcə də digər mötəbər beynəlxalq yarışlarda mükafatçılar sırasında yer alıblar.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə təşkil olunan Dünya kuboku yarışlarında Azərbaycanla yanaşı, 48 ölkədən 173 gimnast çıxış edir. Bu, ölkəmizdə gimnastika növləri üzrə keçirilən dünya kuboku yarışları tarixində iştirakçı ölkə sayına görə rekord göstəricidir.
Dörd gün davam edəcək yarışların ilk iki günündə təsnifat, sonrakı iki günündə isə final mərhələləri keçiriləcək. Turnirdə, həmçinin ən yüksək icra xalını toplamış gimnastlara ənənəvi “AGF Trophy” kuboku da təqdim olunacaq.
Yarışda ölkəmizin idman şərəfini Samirə Qəhrəmanova, Nazənin Teymurova, Nikita Simonov və İvan Tixonov qoruyacaqlar.

Состоялась церемония открытия соревнований Кубка мира по спортивной гимнастике
Выступая на церемонии открытия соревнований, глава управления спорта Министерства молодежи и спорта Эльнур Мамедов упомянул, что соревнования Кубка мира проводятся в нашей стране уже в седьмой раз.
Он отметил, что в 2016 году в Баку впервые был проведен Кубок мира “AGF Trophy”, серии “Challenge” и а с 2017 года традиционно и успешно проводятся Кубки мира.
Э.Мамедов сообщил, что наши представители в этой дисциплине были представлены на летних Олимпийских играх «Лондон-2012», «Рио-2016», «Токио-2020», а также были в числе призеров чемпионатов Европы и мира и других престижных международных соревнованиях.
Следует отметить, что помимо Азербайджана на соревнованиях Кубка мира, организованных в нашей стране, выступают 173 гимнаста из 48-и стран. Это рекордный показатель по количеству стран-участниц за всю историю проведения соревнований Кубка мира по спортивной гимнастике в нашей стране.
Первые два дня четырехдневных соревнований, станут отборочным этапом, а в следующие два дня пройдут финалы. На турнире гимнастам, набравшим наивысший балл за исполнение, будет вручен традиционный кубок “AGF Trophy”.
Самира Гахраманова, Назянин Теймурова, Никита Симонов и Иван Тихонов будут защищать спортивную честь нашей страны на этих соревнованиях.