24 və 25 aprel tarixlərində Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksində kişi idman gimnastikası üzrə 31-ci, qadın idman gimnastikası üzrə 10-cu ölkə birinciliyi keçirilib.
Turnirdə “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi və “Ocaq Sport” Klubunun Sumqayıt bölməsindən ümumilikdə 50-yə yaxın gimnast iştirak edib. İdmançılar kiçiklər, balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr və gənclər yaş kateqoriyaları üzrə müxtəlif gimnastika alətlərində öz proqramlarını nümayiş etdirərək bacarıq və hazırlıq səviyyələrini təqdim ediblər.
Yarış ərzində gimnastlar həm texniki icra, həm də artistizm baxımından fərqlənərək tamaşaçılara maraqlı və yaddaqalan çıxışlar nümayiş etdiriblər. Gərgin və rəqabətli mübarizə şəraitində keçirilən birinciliyin sonunda qaliblər və mükafatçılar medal və diplomlarla təltif olunublar.
Yekun nəticələrə əsasən, “Ocaq Sport” Klubu ən yüksək nəticə göstərərək yarışın ən parlaq komandası olub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası olaraq, bu cür yarışların paytaxtdan kənarda təşkili bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Məqsəd, gimnastikanın ölkənin bütün bölgələrində inkişafını təmin etmək, oradakı idmançıların potensialını üzə çıxarmaq və gənc nəsildə bu idman növünə marağı daha da artırmaqdır. Sumqayıtda keçirilən bu birincilik də həmin strategiyanın uğurlu davamı kimi dəyərləndirilir.

On April 24 and 25, the 31st Men’s and the 10th Women’s Artistic Gymnastics National Championship took place at the Sumgayit Olympic Sports Complex.
A total of around 50 gymnasts from “Ocaq Sport” Club, Baku Gymnastics School, and the Sumgayit branch of “Ocaq Sport” Club participated in the tournament. The athletes competed across various apparatus, presenting their routines in age categories including toddlers, minors, children, juniors, and youth, showcasing their skills and level of preparation.
Throughout the competition, the gymnasts stood out both for their technical execution and artistic performance, delivering engaging and memorable routines for the audience. At the end of the highly competitive event, the winners and prize-winners were awarded medals and diplomas.
According to the final results, “Ocaq Sport” Club achieved the highest overall performance and became the standout team of the competition.
As the Azerbaijan Gymnastics Federation, organizing such competitions outside the capital holds special importance for us. Our goal is to ensure the development of gymnastics across all regions of the country, reveal the potential of athletes in these areas, and further increase interest in this sport among the younger generation. The championship held in Sumgayit is considered a successful continuation of this strategy.