Bu gün bədii gimnastlarımız Ukraynanın Kiyev şəhərində ikiqat uğura imza atıblar.
Belə ki, 26 noyabrda Kiyevin İdman Sarayında start götürmüş bədii gimnastika üzrə sayca 36-cı Avropa çempionatı çərçivəsində komanda üzvlərimiz iki medal qazanıblar. Zeynəb Hümmətova, Darya Sorokina, Məryəm Səfərova, Ləman Əlimuradova və Yelizaveta Luzandan ibarət qrup hərəkətləri komandamız hər iki proqram üzrə gözoxşayan çıxış nümayiş etdirərək, çoxnövçülükdə “gümüş”ə layiq görülüblər. Qeyd edək ki, bu medal Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində qrupumuzun çoxnövçülükdə qazandığı ilk medaldır.
Daha bir medalı isə yığma üzvlərimiz komanda hesabında qazanıblar. Qrup və yeniyetmə gimnastlarımızın dünən və bu gün topladıqları xalların cəminə əsasən bu proqram üzrə bürünc medal əldə olunub.
Həm qrup komandamız, həm də gənc gimnastlarımız ayrı-ayrı alətlər üzrə finallara da adlayıblar. Gənclərdən Nərmin Bayramova ip və lentlə, Alina Gözəlova isə top və gürzlərlə çıxışlarına görə finala vəsiqə əldə ediblər.
29 noyabr – çempionatın son günü Zöhrə Ağamirova və Arzu Cəlilova böyük gimnastlar arasında çoxnövçülük yarışlarında qitə çempionu adı uğrunda mübarizə aparacaqlar.

Первые медали с первого Чемпионата Европы
Итак, в рамках 36-го Чемпионата Европы по художественной гимнастике, стартовавшего 26 ноября в киевском Дворце спорта, члены нашей команды завоевали две медали. Команда в групповых упражнениях в составе Зейнаб Гумметовой, Дарьи Сорокиной, Марьям Сафаровой, Ляман Алимурадовой и Елизаветы Лузан завоевала “серебро” в многоборье, продемонстрировав блестящее выступление в обоих видах программы. Отметим, что эта медаль является первой в истории художественной гимнастики Азербайджана, завоеванной нашей командой в групповых упражнениях в многоборье.
Еще одну медаль наши гимнастки завоевали в командном зачете. В сумме баллов, набранных вчера и сегодня нашими юниорками в индивидуальных выступлениях и командой в групповых упражнениях, была завоевана бронзовая медаль в этом виде программы.
И групповая команда, и наши юниорки, представившие страну в индивидуальной программе попали в финал по отдельным предметам. Нармин Байрамова выступит в финалах со скакалкой и лентой, а Алина Гезалова - с мячом и булавами.
В последний день Чемпионата - 29 ноября - Зохра Агамирова и Арзу Джалилова поведут борьбу за звание Чемпионки континента в многоборье среди взрослых гимнасток.