Azərbaycan Gimnastika Federasiyası İsrail həmkarları ilə birlikdə ilk dəfə olaraq “Gələcəyə addım” adlı onlayn vebinar keçirdi.
Belə ki, 12-14 fevral tarixlərində keçirilən onlayn vebinara 22 ölkədən mütəxəssislər qatılıb. Vebinarda hazırda bütün dünyada aktual olan məsələlərə toxunulub. Bunlardan “bədii gimnastikada artistizm və yaradıcılıq axtarışları”, “qeyri-müəyyənliyin hökm sürdüyü bir vaxtda motivasiyanın qorunub saxlanılması”, “yeniyetmələrin məşq etməsi və böyük idmanda qalmaları”, “məşq effektivliyinin artırılması üçün texniki məsələlər”, o cümlədən pandemiyadan sonra “güclü bir yarış mövsümündə bir araya gəlinməsi” mövzuları müzakirə olunmuşdur.
3 gün davam edən vebinar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitələrinin üzvləri - Noha Abu Şabana (Misir) və İzabel Savada (Almaniya), kişi idman gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü - Cef Tomson (Kanada), məşqçi və strateji məsləhətçi – Qabriela Müller (İsveçrə), “Complex Core” üzrə fizioterapevtlər Taro Netzer (Avstriya) və Roman Yahoda (Avstriya), eləcə də, Porto və Koimbra Universitetlərinin Professoru - Lurdeş Avila-Karvalo (Portuqaliya) tərəfindən keçirilmişdir.
Vebinarın Təşkilat Komitəsinin direktoru Mariana Vasileva vebinar ilə bağlı öz təəsüratlarını Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat katibliyinə bölüşdü.
“Bu vebinarı keçirməklə biz bir-birimizlə ünsiyyət qurduq, yeni məlumatlar əldə etdik, mühazirəçilərlə qarşıya qoyulan sualların və digər məsələlərin həllini tapmaq imkanını əldə etdik ki, bu da pandemiya zamanı vacib idi. Bu vebinar həqiqətən gələcəyə bir addım oldu. Mühazirələr çox maraqlı idi. Vebinarın bəzi iştirakçıları məşqçi və ən yüksək dərəcəli hakimlər idi. Onların hamısı belə vebinarları gələcəkdə davam etdirmək istədiklərini bildirdilər”,- deyə Mariana xanım bildirdi.

Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) organized "Step to the future" online webinar together with Israeli colleagues for the first time.
Thus, many experts from 22 countries participated in the online webinar held on February 12-14, 2021. There were discussed present global issues at the webinar. These included "Artistry and Creative Research in Rhythmic Gymnastics", "Maintaining Motivation at a Time of Uncertainty", "Coaching and Retaining Teenagers in Sports", "Technical Issues to Increase Training Efficiency", as well as “Coming back together united to a strong season of competitions”.
The 3-day webinar was led by the members of the Rhythmic Gymnastics Technical Committees of the International Gymnastics Federation - Noha Abou Shabana (Egypt) and Isabell Sawade (Germany), Men's Artistic Gymnastics Technical Committee - Jeff Thomson (Canada), coach and strategic consultant - Gabriela Mueller (Switzerland), Complex Core physiotherapists Taro Netzer (Austria) and Roman Jahoda (Austria), as well as Professor of Porto and Coimbra Universities - Lurdes Avila-Carvalho (Portugal).
Mariana Vasileva, Director of the Webinar`s Organizing Committee, shared her impressions of the webinar with AGF Press Service.
"During this webinar, we were able to communicate with each other, get new information, and find solutions to questions and other issues with the lecturers, which was important during the pandemic. This webinar was really a step to the future. The lectures were very interesting. Some of the webinar participants were coaches and judges with the highest brevets. All of them said they wanted to continue such webinars in the future," said M. Vasileva.