Azərbaycanda akrobatika gimnastikası üzrə ilk dəfə olaraq keçirilən 28-ci Dünya çempionatına yekun vuruldu.
17 ölkədən 170 gimnastın iştirakı ilə dörd gün davam edən budəfəki dünya çempionatı yarış iştirakçılarına hələ uzun illər xatırlayacaqları maraqlı və həyəcan dolu anlar yaşatdı. Ən güclülərin mübarizəsi Azərbaycan təmsilçiləri üçün də uğurlu və əlamətdar oldu. Belə ki, akrobatlarımız komandamızın hesabına 1 gümüş, 2 bürünc yazdırdılar.
Dünya çempionatında ən yüksək nəticəni Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları olan qarışıq cütlüyümüz, Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidli əldə etdi. İdmançılarımız temp hərəkətləri proqramında 28.640 xal alaraq gümüş medala sahib çıxdılar. Finalda balans hərəkətləri üzrə proqramda da özünəinamlı çıxışı ilə fərqlənən cütlüyümüz medala çox yaxın olsa da təəssüf ki, hakimlərdən yetərincə xal ala bilmədi. Komandamızın üzvləri 28.860 xalla 4-cü pillədə qərarlaşdılar.
Gənclər arasında Avropa çempionları Daniel Abbasov və Murad Rəfiyevdən ibarət kişi cütlüyümüz dünya çempionatında 2 bürünc medala sahib çıxdı. Onlar temp və qarışıq hərəkətlər proqramında fəxri kürsünün üçüncü pilləsində qərarlaşdılar. Finalda balans hərəkətləri üzrə proqramda isə 25.120 xalla 6-cı oldular.
Dünya çempionatında ölkəmizi təmsil edən Sabir Ağayev və Mehriban Salamovadan ibarət digər qarışıq cütlüyümüz təsnifat mərhələsini balans hərəkətləri üzrə 8-ci, temp hərəkətləri üzrə 9-cu pillədə başa vuraraq finala adlaya bilmədi.
Qeyd edək ki, yığma komandamızın üzvlərinin əldə etdikləri nəticə Azərbaycanın akrobatika gimnastikası tarixində dünya çempionatında qazanılan ilk nailiyyət kimi yadda qaldı.
Çempionatın son günü keçirilmiş bağlanış mərasimi zamanı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bayrağı Azərbaycan tərəfindən FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabeyə təqdim edildi. O, isə öz növbəsində həmin bayrağı akrobatika gimnastikası üzrə növbəti dünya çempionatını təşkil edəcək İsrail tərəfinə ötürdü.
Gimnastların iştirakı ilə hazırlanan “Metaverse” adlı şou proqramla dünya çempionatına yekun vuruldu.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası adından ilk dünya çempionatının ölkəmiz üçün ilk medallarını qazanan təmsilçilərimizi tarixi uğur münasibətilə təbrik edir, daha da yüksək nailiyyətlər arzulayırıq!

Завершился 28-ой Чемпионата мира по акробатической гимнастике, который впервые прошел в Азербайджане.
В течении 4-х дней Чемпионат мира, с участием 170 гимнастов из 17-и стран подарил гимнастам интересные и захватывающие моменты, которые они запомнят еще на долгие годы. Борьба сильнейших была успешной и значимой также для представителей Азербайджана. Наши атлеты завоевали 1 серебряную и 2 бронзовые медали.
Смешанная пара Азербайджана, а также серебряные и бронзовые призеры Чемпионата Европы в составе Агасиф Рагимова и Разии Сейидли, добились наивысшего результата на Чемпионате мира. Спортсмены, набрав 28,640 баллов, завоевали серебряную медаль в темповых упражнениях. В финале наша пара, которая также отличилась в программе балансовых упражнений, была очень близка к медали, но, к сожалению, не смогла набрать достаточного количества баллов и заняла 4-е место с 28,860 баллами.
Наша мужская пара - чемпионы Европы среди юниоров, Даниэль Аббасов и Мурад Рафиев, завоевала на Чемпионате две бронзовые медали. Они расположились на третьей ступени пьедестала в темповых и комбинированных упражнениях. В финале они заняли 6-е место с 25,120 баллами в балансовых упражнениях.
Другая смешанная пара, представившая нашу страну в этих соревнованиях - Сабир Агаев и Мехрибан Саламова, не смогла выйти в финал, завершив квалификацию на 8-м месте в балансовых и на 9-м в темповых упражнениях.
Следует отметить, что результат, достигнутый членами нашей Национальной сборной команды на Чемпионате мира, запомнился как первое достижение в истории Азербайджана по акробатической гимнастике.
Во время церемонии закрытия Чемпионата, флаг Международной федерации гимнастики (FIG) был передан Азербайджаном президенту FIG Моринари Ватанабе. Он, в свою очередь, передал флаг Израилю, который примет следующий Чемпионат мира по акробатической гимнастике.
Шоу “Metaverse”, подготовленное с участием гимнастов, завершило Чемпионат мира.
От имени Федерации Гимнастики Азербайджана (AGF) поздравляем наших представителей с историческим успехом, достигнутым в Чемпионате мира, прошедшим впревые в нашей стране. Желаем нашим акробатам дальнейших успехов!