2021-ci ilin yekunları
Yola saldığımız 2021-ci il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) üçün bir sıra əlamətdar hadisələr və mühüm tədbirlərlə yadda qalıb. Nəhayət ki, bütün dünyada, eləcə də ölkəmizdə bir çox sahələrdə canlanma baş verib. Bir illik sərt karantin rejimindən sonra idman həyatımız qismən yenidən öz axarına qayıdıb, zallarda məşqlərə icazə verilib, eləcə də yerli və beynəlxalq yarışların təşkili bərpa edilib. Bu sahədə baş vermiş canlanma gimnastikada da özünü göstərib.
İlin əvvəlində keçirilən Azərbaycan Gimnastika Federasiyanın (AGF) hesabat-seçki xarakterli Ümumi yığıncağında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva növbəti 5 il müddətinə yenidən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilib. Fəxr hissi ilə qeyd etmək lazımdır ki, Mehriban xanımın federasiyaya rəhbərlik etdiyi 19 illik dövr ərzində AGF nəinki ölkəmizdə, eləcə də beynəlxalq aləmdə ən nümunəvi idman təşkilatlarından birinə çevrilib. Bu sahədə hərtərəfli inkişafa üstünlük verilərək həyata keçirilən strategiya nəticəsində AGF 6 il ardıcıl olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən mükafatlandırılan 10 milli federasiyanın reytinq siyahısında yer alıb və son illərdə bu siyahıya liderlik edib.
Ötən illərdəki ənənənin davamı olaraq, 2021-ci ildə Azərbaycan gimnastika növləri üzrə 5 dünya səviyyəli yarışa uğurla ev sahibliyi edib. Mötəbər yarışların təşkili, necə deyərlər, hamının səbirsizliklə gözlədiyi yarış əhval-ruhiyyəsini, həyəcanını yenidən Milli Gimnastika Arenasına qaytarıb.
2020-ci ildə keçirilməsi planlaşdırılan, lakin pandemiya səbəbindən təxirə salınan bədii gimnastika üzrə Dünya kubokunun bu il baş tutması həm ölkə təmsilçilərinin, həm də xarici gimnastların sevincinə səbəb olub. Mayın 7-dən 9-nadək Milli Gimnastika Arenasında keçirilən və Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan yarışda 35 ölkədən 150-dən çox gimnast fərqlənmək üçün mübarizə aparıb. Qrup komandamız gərgin mübarizədən medalsız ayrılmayıb. Qızlarımız 5 topla final çıxışına görə fəxri kürsünün 3-cü pilləsində yer almağı bacarıb.
Planeti əhatə edən pandemiya hər bir sahədə olduğu kimi idman sahəsinə də təsirsiz ötüşməyib. Bu vəziyyət  bütün dünyada ənənəvi şəraitdən tam fərqli üsulların, yeniliklərin tətbiqini zəruri edib. Yarışlar tamaşaçılar olmadan və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq təşkil olunub. Yerli Təşkilat Komitəsi tərəfindən bu sahədə bir sıra yeniliklər həyata keçirilib.
Diqqətçəkən məqamlardan biri də məhz Bakıda keçirilmiş bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunda idmançılara medalların dronlarla təqdim edilməsi olub. Daha bir yenilik isə media ilə bağlı olub. Belə ki, jurnalistlər arenaya gəlmədən də onlayn qaydada istədikləri gimnastdan müsahibə almaq imkanı əldə ediblər.
21-23 may tarixlərində Milli Gimnastika Arenası dünyanın müxtəlif ölkələrindən yeniyetmə və gənc aerobika gimnastlarını qonaq edib. Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən aerobika gimnastikası üzrə 9-cu Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında 18 ölkədən təxminən 200 idmançı birincilik uğrunda mübarizə aparıb. Ölkəmizdə son dövrlərdə inkişaf etdirilməsinə baxmayaraq, gimnastika tariximizdə ilk dəfə olaraq bu miqyaslı yarışda 12-14 yaş qrupunda gimnastımız Məryəm Topçubaşova fərdi proqramda bürünc medal qazanıb.
Aerobika gimnastikası üzrə 16-cı dünya çempionatı paytaxtımızda eyni ayda keçirilən üçüncü beynəlxalq yarış olub. Ölkəmizin ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi yarışda idmançılarımız dünya çempionu titulunu qazanmağa müvəffəq olublar. 22 ölkədən 166 idmançının işirak etdiyi yarışda Avropa çempionu adını daşıyan aerodans komandamız bu dəfə də onlara bəslənilən inamı doğruldaraq fəxri kürsünün ilk pilləsinə yüksəlib.
İlin sonuna doğru, noyabrın 18-dən 21-nədək Azərbaycan daha bir mötəbər yarışa - Batut Gimnastikası, Tamblinq və İkili mini-batut üzrə 35-ci Dünya Çempionatına ev sahibliyi edib. Ölkəmizdə bu növ üzrə daha öncə Avropa çempionatı və çoxsaylı Dünya kubokları keçirilsə də, “küləklər şəhəri” havada pərvazlanan dünya ulduzlarını ilk dəfə belə bir irimiqyaslı yarışda toplayıb. 33 ölkədən 250-dən çox gimnastın iştirak etdiyi yarış Avropa çempionu, Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının qalibi olan təmsilçimiz Mixail Malkinin gümüş medal qazanması ilə yadda qalıb.
Bakıda ilk dəfə keçirilən batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini-batut üzrə 28-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışları, 2021-ci ildə ölkəmizdə təşkil edilən 5-ci beynəlxalq turnir olub. 25-28 noyabr tarixlərində 32 ölkədən 650 idmançının iştirakı ilə keçirilmiş dünya birinciliyində Azərbaycanı fərdi və sinxron batut, tamblinq və ikili mini-batut proqramı üzrə ümumilikdə 15 gimnast təmsil edib.
Gərgin mübarizədə ötən dünya yaş qrupları yarışlarının qalibi olmuş Maqsud Mahsudov 13-14 yaş kateqoriyasında bütün rəqiblərini üstələyərək ikiqat dünya birincisi titulunu təsdiqləyib.
2021-ci il dünyada həm də Olimpiya ili kimi yadda qalıb. Məlum  səbəbdən təxirə salınan Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan 3 gimnastika növü üzrə 4 yarışda təmsil olunub.
İdman gimnastikası üzrə yarışlarda ölkəmizi kişilər arasında İvan Tixonov, qadınlar arasında isə gimnastika tariximizdə ilk dəfə olaraq Marina Nekrasova təmsil edib.
Bədii gimnastika üzrə fərdi proqramda Yay Universiadasının ikiqat gümüş medalçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının mükafatçısı Zöhrə Ağamirova iştirak edib. 19 yaşlı Zöhrə Azərbaycan gimnastika tarixində Olimpiya Oyunlarında bədii gimnastika üzrə fərdi proqramda iştirak etmiş ilk azərbaycanlı gimnast olub. Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan 13 ildən sonra yenidən qrup hərəkətləri proqramında mübarizə aparıb. Qrup komandası tərkibində Tokioda Zeynəb Hümmətova, Ləman Əlimuradova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina və Nərminə Səmədova çıxış edib.
Bu il batut gimnastikası üzrə Avropa çempionatında da gənc və böyükyaşlı gimnastlarımızın çıxışları uğurlu olub. Belə ki, Soçidə (Rusiya) baş tutmuş batut gimnastikası, ikili mini-batut və tamblinq üzrə Avropa Çempionatında yığmamızın üzvləri komandamızın hesabına 1 gümüş və 2 bürünc medal -  tamblinq yarışlarında Hüseyn Əsədullayev, Tofiq Əliyev, Adil Hacızadə və Bilal Qurbanov komanda hesabında bürünc medal əldə ediblər. Dünya yaş qrupları yarışlarının gümüş medalçıları Hüseyn Abbasov və Maqsud Mahsudov sinxron cütlüyü “dünya” üzrə nəticələrini təkrarlayaraq qitə birinciliyində də gümüş medala sahib çıxıblar. Daha bir medalı – “bürüncü” isə böyükyaşlı gimnastlar arasında tamblinq yarışlarında Mixail Malkin qazanıb.
Akrobatlarımız da Avropa çempionatında uğurla təmsil olunublar. İtaliyanın Pesaro şəhərində təşkil edilmiş Avropa Yaş Qrupları Yarışlarında 12-19 yaşlılar arasında mübarizə aparmış Milana Əliyeva və Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlüyümüz qarışıq hərəkətlər proqramı üzrə final mərhələsində gümüş medala layiq görülüblər.
Yaş qrupları yarışlarının ardınca baş tutmuş Avropa çempionatında isə akrobatlarımız yığma komanda hesabına daha 3 medal əlavə ediblər. Qarışıq cütlük tərkibində çıxış edən Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidli komandamızın hesabına həm “gümüş”, həm də “bürünc” yazdırıblar. Gənclər arasında qadın qrupu tərkibində Mənsumə Məmmədzadə, Leyla Bəşirova və Nəzrin Fərmanova isə bürünc medala yiyələniblər.
Bu, qadın qrupumuzun 2021-ci ildə əldə etdiyi yeganə uğuru deyil. Belə ki, onlar İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilmiş akrobatika gimnastikası üzrə dünya yaş qrupları yarışlarında da bürünc medal (12-19 yaş qrupu) qazanıblar.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə gimnastika növləri üzrə yığma komandalarımızın üzvləri beynəlxalq yarışlarda 17-si qızıl, 31-i gümüş və 36-sı bürünc olmaqla  ümumilikdə 84 medal qazanaraq, ilə uğurla yekun vurublar. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının il ərzində qazanılan nəticələrə əsasən açıqladığı reytinq siyahısında ilk üçlukdə müvafiq olaraq Mixail Malkin 1-ci, bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandası 2-ci, aerodans üzrə komanda isə 3-cü pillədə qərarlaşıb.
Çəkilən zəhmətin bəhrəsidir ki, idmançı karyeraları ərzində göstərdikləri nəticələrə görə Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 4 gimnastımız “Əməkdar İdman ustası”, 9 gimnastımız isə “İdman ustası” adına layiq görülüb.
AGF hər zaman olduğu kimi bu il də məşqçilərin və idmançıların  ixtisaslarının artırılmasını diqqətdə saxlayıb. AGF tərəfindən bu il ilk dəfə olaraq İsrail nümayəndələri ilə birgə keçirilən “Gələcəyə addım” adlı onlayn vebinar məşqçilər üçün səmərəli olub. 22 ölkə nümayəndəsinin iştirakı ilə 3 gün davam edən vebinarda aktual  məsələlərə toxunulub, maraqlı mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə regionlarda gimnasikanın inkişafı, bu sahədə kütləviliyin təmin olunması hər il olduğu kimi, 2021-ci ildə də federasiyanın fəaliyyətinin əsas prioritet istiqamətini təşkil edib. İlboyu idmançılarımız üçün paytaxtla yanaşı, regionlarımızda fəaliyyət göstərən bölmələrdə peşəkarlar tərəfindən ustad dərsləri keçirilib.
Federasiyanın keçirdiyi silsilə tədbirlər siyahısında yer alan “Gimnastika hamı üçün” növünə həsr olunmuş vebinar, bu növ üzrə ilk milli onlayn festival, “Gimnastika hamı üçün” adlı foto müsabiqə də gimnastika həvəskarları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Yığma komandamızın mütəxəssisləri də səmərəli fəaliyyətləri ilə seçiliblər. Sevindirici haldır ki, gimnastika peşəkarlarımızın fəaliyyəti beynəlxalq idman qurumları tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq federasiyanın İdman Direktoru Natalya Bulanova FIG-nin bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin üzvü, yığma komandanın məşqçisi, Avropa çempionatının 3-qat mükafatçısı, çoxsaylı beynəlxalq yarışların qalib və medalçısı Siyana Vasileva isə FIG-nin Atletlər Komissiyasının üzvü seçiliblər.
Bundan əlavə, gimnasika növləri üzrə ixtisaslamış beynəlxalq dərəcəli Azərbaycan hakimləri - Natalya Bulanova (bədii gimnastika), Rza Əliyev (kişi idman gimnastikası) və Adil Hüseynzadə (tamblinq) “Avropa Gimnastikasının fəxri hakimi” adına layiq görülüblər.
2021-ci ildə Milli Gimnastika Arenası beynəlxalq təlim-məşq toplanışları üçün yenidən digər ölkə nümayəndələri üçün öz qapılarını açıb. Bu il arenada yaradılmış şəraitdən Braziliya, İndoneziya, Kosta-Rika, Latviya, Çexiya, Bolqarıstan, Koreya, Misir, Macarıstan, Qazaxıstan, Avstraliya, Özbəkistan və Malaziya nümayəndələri yararlanıblar.
Yeni il yeni başlanğıclar deməkdir. Hər kəs hər il dəyişən təqvimə böyük ümidlərlə baxır, qədəm qoyduqları ildə yüksək nailiyyətlər qazanmağı arzulayırlar.
Qarşıda gimnastikasevərləri də hər il olduğu kimi mühüm tədbirlərlə zəngin bir il gözləyir. İnanırıq ki, növbəti ildə də gimnastika ailəsinin üzvləri onlara bəslənilən etimadı doğruldacaqlar.
2022-ci ilin möhtəşəm idman ili olması diləyi ilə hər kəsə möhkəm sağlamlıq, istəklərinin həyata keçməsini və müvəffəqiyyət arzu edirik!

2021 was marked by a number of significant events and major competitions for Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF). Finally, there has been some kind of revival in many fields throughout the world, including our country. After a year of strict quarantine, our sports life has partially returned to normal, trainings at gyms are authorized, and the organization of local and international competitions has been resumed. This revival has been observed in gymnastics as well.
At the port-back election General Assembly of AGF held at the beginning of the year, First Vice-President of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva was re-elected as AGF President for the next 5 years. It should be proudly noted that within the 19 years, AGF, under the leaderships of Mrs. Mehriban Aliyeva, has become one of the most exemplary sports organizations not only in our country, but also on the international arena. As a result of its strategy implemented by pursuing comprehensive development in this area, AGF has been included in the ranking of top 10 national meritorious federations awarded by the International Gymnastics Federation (FIG) for 6 consecutive years, being the leader for the last ones.
Continuing the traditions of the past years, Azerbaijan successfully hosted 5 large-scale gymnastics competitions in 2021. The organization of prestigious competitions, returned the thrill and excitement of the competitions to Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena), which everyone was looking forward to.
This year's World Cup in Rhythmic Gymnastics, originally scheduled for 2020, but postponed due to the pandemic, made happy both local and foreign gymnasts. More than 150 gymnasts from 35 countries took part in the qualifications for the 2020 Summer Olympics in Tokyo held at “Milli Gimnastika Arenası” on May 7-9. Our team in group exercises completed the tense contest with medals. The girls managed to take the 3rd place on the podium for the final performance with 5 Balls.
The pandemic, enveloped the planet, has had an impact also in the field of sports. This situation required the use of completely different methods and innovations compared to traditional ones around the world. The competitions were held without attendance of spectators and in compliance with sanitary and epidemiological requirements. The Local Organizing Committee introduced a number of innovations in this field.
One of the highlights was the presentation of medals to athletes via drones at the World Cup in Rhythmic Gymnastics in Baku. Another innovation was related to the media. Thus, media representatives were able to interview any gymnast online without being present at the competition venue.
On May 21-23, Milli Gimnastika Arenası hosted young Aerobic gymnasts from all over the world. About 200 athletes from 18 countries of the world competed in at the 9th Aerobic Gymnastics World Age Group Competitions, held in Azerbaijan for the first time. Despite the recent development in our country, for the first time in history of gymnastics, our athlete Maryam Topchubashova won the Bronze medal in the individual program among gymnasts aged 12-14 at this large-scale competition.
The 16th Aerobic Gymnastics World Championships became the third international competition held within the same month in our capital. At the competitions, held for the first time in Azerbaijan, our athletes managed to win the title of the World Champions. Our Aero Dance team members - the European Champions - once again justified the trust placed in them and mounted the first step of the podium in competitions with the participation of 166 athletes from 22 countries.
Towards the end of the year (November 18 to 21, 2021), another major competition was held in Azerbaijan - the 35th World Championships in Trampoline, Tumbling and Double Mini-Trampoline. Although European Championships and a number of World Championships were held in our country earlier, the “city of winds”, for the first time, gathered world-class stars soaring in the air for such a large-scale competition. The competitions, in which more than 250 gymnasts from 33 countries took part in, was remembered with the Silver medal of our representative Mikhail Malkin - European Champion and winner of the World Age Group Competitions.
The 28th World Age Group Competitions in Trampoline, Tumbling and Double Mini-Trampoline held in Baku for the first time, was the 5th international tournament organized in our country in 2021. In the World Age Group Competitions, held on November 25-28, with the participation of 650 athletes from 32 countries, 15 gymnasts in total represented Azerbaijan in individual and synchronized Trampoline, Tumbling and Double Mini-Trampoline events.
Magsud Mahsudov, the winner of the previous World Age Group Competitions, reconfirmed the title of two-time World Age Group Competitions Champion in a tense contest, leaving behind all his rivals in the age group of 13-14-year-old gymnasts.
2021 is remembered all over the world as the Olympic year. Azerbaijan was represented in 4 competitions in 3 gymnastics disciplines at the Tokyo 2020 Summer Olympics, which was postponed for the obvious reasons.
In Artistic Gymnastics events, our gymnast Ivan Tikhonov performed among men. Marina Nekrasova became the first woman in history of Azerbaijani gymnastics who represented our country at the Artistic Gymnastics events of the Olympic Games.
Zohra Aghamirova, a two-time Silver medalist of the Summer Universiade and a prize-winner of the Islamic Solidarity Games, performed in the Individual program in Rhythmic Gymnastics. 19-year-old Zohra became the first Azerbaijani gymnast who performed in Rhythmic gymnastics individual program at the Olympic Games in history of Azerbaijani Gymnastics. At the Tokyo 2020 Summer Olympics, Azerbaijan competed in the group exercises after 13 years of interval. The team in group exercises consisted of Zeynab Hummatova, Laman Alimuradova, Yelyzaveta Luzan, Darya Sorokina and Narmina Samadova.
The performances of our junior and senior gymnasts were successful at the Trampoline Gymnastics European Championships this year. So, at the European Championships in Trampoline, Tumbling and Double Mini-Trampoline held in Sochi (Russia), the members of our National Team added 1 Silver and 2 Bronze medals into our team`s medal box. In tumbling events, Huseyn Asadullaev, Tofig Aliyev, Adil Hajizada and Bilal Gurbanov, won the “Bronze” in a Team competition. The Silver medalists of the World Age Group Competitions - Synchronized Pair, Huseyn Abbasov & Magsud Mahsudov, also won the “Silver” of the Continental Championships by repeating their Worlds result. Another "Bronze" was won by Mikhail Malkin in the tumbling competition among senior gymnasts.
Our acrobats have also successfully performed at the European Championships. Our Mixed Pair consisting of Milana Aliyeva & Nizam Khamidulin, who competed among the 12-19-year-olds at the European Age Group Competitions in Pesaro (Italy), were awarded with the Silver medal in the final of the Combined exercises.
At the European Championships, which took place after the Age Group Competition, our acrobats added 3 more medals to the National Team`s medal box. Aghasif Rahimov and Raziya Seyidli, who performed within Mixed Pair, won both “Silver” and “Bronze”. And in the Women's Group among the juniors - Mansuma Mammadzada, Leyla Bashirova and Nazrin Farmanova won Bronze medals.
This was not the only success for our women’s group in 2021. Thus, they also won the Bronze medal (age group of 12-19) at the Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions in Geneva, Switzerland.
It should be mentioned that in 2021, the members of our National Teams in gymnastics disciplines won 84 medals in total, including 17 gold, 31 Silver and 36 Bronze medals at the international events. According to the AGF rating list based on the results of the year, the top three places were shared by Mikhail Malkin, Rhythmic Gymnastics team in Group exercises and Aero Dance team accordingly.
4 gymnasts were awarded with the title of "Honored Master of Sports", and 9 gymnasts with the title of "Master of Sports" by the Ministry of Youth and Sports for the results they achieved in their careers followed their hard work.
This year, AGF, as always, has focused on improving the skills of coaches and athletes. For the first time, in 2021, AGF held an online seminar for coaches called “Step into the Future” jointly with the representatives of Israel. At a three-day seminar with the participation of representatives from 22 countries, important issues were raised and interesting topics were discussed. In addition, the development of gymnastics in the regions for the purpose of achievement of mass involvement in this area, was the top priority of the Federation in 2021 as well. During the year, master classes for our athletes were held by professionals both in the capital, as well as in the gymnastics sections operating in the regions.
Great interest was shown by gymnastics fans to Workshops, first national online festival and photo contest in Gymnastics for All.
Our National Teams’ specialists also distinguished themselves with their productivity. It is a pleasant fact that the activities of our gymnastics specialists have been highly appreciated by the international sports organizations. For the first time in history of gymnastics, the Federation's Sports Director, Natalya Bulanova, was elected a member of the FIG Technical Committee in Rhythmic Gymnastics, while the coach of the Rhythmic Gymnastics National Team, three-time prize-winner of the European Championships, winner and medalist of many international competitions, Siyana Vasileva elected a member of the FIG Athletes' Commission.
In addition, Azerbaijani judges, holders of the FIG judging Brevet in gymnastics disciplines - Natalya Bulanova (Rhythmic Gymnastics), Rza Aliyev (Men's Artistic Gymnastics) and Adil Huseyn-zada (Tumbling) - were awarded with the title of “Honorary Judge” of the European Gymnastics.
In 2021, Milli Gimnastika Areansi reopened its doors to representatives from other countries for an international training camp. Representatives of Brazil, Indonesia, Costa Rica, Latvia, Czech Republic, Bulgaria, Korea, Egypt, Hungary, Kazakhstan, Australia, Uzbekistan and Malaysia took advantage of the conditions created in the arena this year.
New Year means a new beginning. Everyone looks with great hope at the calendar changing every year and wish great achievements for themselves in the year entered.
A year full of major events expect the Gymnastics fans, like every year. We believe, that, next year, members of the Gymnastics family will continue to justify the trust placed in them.
With the hope that 2022 will be a great Sports year, we wish you all sound health, success and fulfillment of all wishes!