"Gimnastika hamı üçün", həqiqətən də, idmanın birləşdirici gücünün nümunəsidir. Bu növ təkcə nəsilləri deyil, həm də müxtəlif mədəniyyətləri, xalqları birləşdirir. “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə Bakıda keçirilən 2-ci Beynəlxalq “Challenge” bunun daha bir əyani təsdiqi oldu. Bu tədbir Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə 1 və 2 iyun tarixlərində Dənizkənarı Bulvarda baş tutdu. "Challenge"də 3 xarici ölkədən, eləcə də 23 şəhər və bölgəmizdən 800-ə yaxın iştirakçı və 60 komanda yer aldı. Azərbaycan təmsilçiləri ilə yanaşı, Gürcüstan, Monqolustan və Syerra-Leone komandaları da öz çıxışlarını nümayiş etdiriblər. İki gün ərzində müxtəlif məkanlarda zumba, hip-hop, Azərbaycan milli rəqsləri və akrobatika gimnastikası üzrə ustad dərsləri təşkil olunub.
Tədbir nəinki iştirakçılar, hətta festivalı izləyənlər üçün də unudulmaz olub. Sorğu zamanı tamaşaçıların əksəriyyəti tədbirin onlarda yaratdığı xoş təəssürata görə övladlarını gimnastika bölmələrinə yazdırmaq planlarından danışıblar.
Proqramın açılışı iştirakçıların rəngarəng yürüşü ilə yadda qalıb. Komandalar Bakı İdman Sarayından start götürərək orkestrlə birlikdə Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxasında yerləşən əsas səhnəyə qədər yürüş ediblər. Qrupların müxtəlif melodiyalar altında çıxışları proqramın əsas hissəsinə çevrilib. Azərbaycanı təkcə paytaxtdan olan komandalar deyil, həm də ölkənin müxtəlif bölgələrindən olan iştirakçılar təmsil ediblər. Gənc və yaşlı nəslin səhnədəki rəngarəng çıxışlarını görüb müsbət enerji ilə yüklənməmək isə qeyri-mümkün idi.
Tədbirin açılış mərasimində Kamerunun Milli Olimpiya və İdman Komitəsinin vitse-prezidenti, Afrika Badminton Konfederasiyası Şurasının üzvü Odet Esembe Enqulu bütün iştirakçıları salamlayaraq onlara bol uğur arzulayıb. Odet Esembe Enqulu qeyd edib ki, "Gimnastika hamı üçün" növü üzrə beynəlxalq “Challenge” ilk növbədə dostluq və həmrəylik nümunəsidir. Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini Mariana Vasileva isə festivalı açıq elan edib. O, "Gimnastika hamı üçün" növünün Azərbaycanın 28 bölgəsində inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə turnirdə iştirak edən azyaşlı idmançıları təbrik edən nazir müavini tədbirin əsl bayram ab-havasında keçdiyini söyləyib.
Festival həmçinin uduşlu viktorina ilə maraq doğurub. İlk günün kulminasiyası isə, sözsüz ki, rəngarəng mükafatlandırma mərasimi oldu. Heç kim medalsız qalmadı. Proqramın ikinci günündə baş tutan qala-şouda tədbirin qızıl medal mükafatçılarının, "Dance Ability" komandasının çıxışları və iki nominasiya - "Ən yaradıcı foto" və "Ən yaxşı dinamik foto" üzrə müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırılması coşqu yaradıb. Həmçinin "Challenge"in iştirakçıları arasında müxtəlif nominasiyalar üzrə fərqlənənlərə xüsusi kubok təqdim olunub.
Bütün bunlar idmanın kütləviləşdirilməsinə və insanların sağlam həyat tərzinə cəlb olunmasına xidmət edir.

"Gymnastics for All" is truly an example of the unifying power of sports. This discipline not only brings together different generations but also connects various cultures and nations. The 2nd International "Challenge" in Gymnastics for All, held in Baku, was yet another clear testament to this idea. Organized by the Azerbaijan Gymnastics Federation, the event took place on June 1-2 at the Seaside Boulevard.
The "Challenge" featured nearly 800 participants and 60 teams from three foreign countries and 23 cities and regions of Azerbaijan. Alongside Azerbaijani athletes, teams from Georgia, Mongolia, and Sierra Leone also showcased their performances. Over two days, masterclasses in zumba, hip-hop, Azerbaijani national dances, and acrobatic gymnastics were held in various locations.
The event was unforgettable not only for the participants but also for the spectators. During a survey, the majority of the audience shared their positive impressions, with many expressing their interest in enrolling their children in gymnastics clubs.
The program's opening ceremony was marked by a colorful parade. Teams marched from the Baku Sports Palace, accompanied by an orchestra, toward the main stage located behind the Azerbaijan State Puppet Theatre. The performances by different groups, set to a variety of melodies, became a highlight of the program. Azerbaijan was represented not only by teams from the capital but also by participants from various regions of the country. The vibrant performances of young and older generations filled the atmosphere with positive energy.
At the opening ceremony, Odette Essombe Engoulou, Vice President of the Cameroon National Olympic and Sports Committee and a member of the African Badminton Confederation Council, welcomed all participants and wished them success. She emphasized that the International "Challenge" in Gymnastics for All is first and foremost a symbol of friendship and solidarity. Meanwhile, Azerbaijan's Deputy Minister of Youth and Sports, Mariana Vasileva, officially opened the festival, highlighting that the Gymnastics for All discipline is now developing in 28 regions of Azerbaijan. She also congratulated young athletes on June 1 – International Children's Day, noting that the event took place in a festive atmosphere.
The festival also attracted attention with a prize-winning quiz. However, the highlight of the first day was, undoubtedly, the colorful awards ceremony, where no participant was left without a medal. On the second day, the gala show featured performances by the gold medalists, the "Dance Ability" team, and the winners of two photography contests – "Most Creative Photo" and "Best Dynamic Photo". Additionally, special trophies were awarded to participants who distinguished themselves in various categories.