Bakının Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində yerləşən “Ümid yeri” uşaq sığınacağında mütəmadi olaraq gimnastların balaca sakinlərlə görüşünü təşkil edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) onları bir daha sevindirib.
Belə ki, avqustun 3-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü ilə AGF tərəfindən orada gimnastika bölməsinin açılışı olub.
Qeyd edək ki, bölməyə uşaqların seçimi onların fiziki imkanları, həmçinin bu idman növünə olan marağı nəzərə alınmaqla məşqçilər tərəfindən həyata keçirilib. Məşqlər AGF-nin təcrübəli məşqçisi tərəfindən tədris olunur. Həftədə iki dəfə keçirilən məşqlərdə uşaq evinin 6-17 yaşlı 20-yə yaxın sakini iştirak edir.
“Ümid yeri” uşaq sığınacağının sədri Nigar Mənsimli gimnastika bölməsinin fəaliyyətə başlamasının uşaqların hədsiz sevincinə səbəb olduğunu və onların fiziki inkişafında böyük rol oynadığını diqqətə çatdırdı:
““Ümid yeri” uşaq sığınacağı valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara qayğı göstərməklə yanaşı, onların uğurlu gələcəyinin təmin olunmasına çalışır. Sığınacaqda gimnastika bölməsinin açılması uşaqların fiziki inkişafında böyük rol oynamaqla yanaşı, onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə, idman sahəsində istedadlarının aşkarlanmasına şərait yaradır. Uşaqlarımız məşqlərə böyük maraq və həvəs göstərir, məşqçilərinin gəlməsini böyük səbirsizliklə gözləyir, məşqdən sonra da öz üzərlərində işləyirlər. Ümid edirəm ki, bu layihə çərçivəsində məşqlərə cəlb olunan sığınacağın sakinləri gələcəkdə Azərbaycanın bayrağını beynəlxalq arenalarda yüksəklərə qaldıracaqlar. Bu təşəbbüsə və onun həyata keçirilməsinə görə Gənclər və İdman Nazirliyinə və Gimnastika Federasiyasına dərin təşəkkürümü bildirirəm”.

The Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), which regularly organizes meetings between gymnasts and the young residents of the “Umid Yeri” Children’s Shelter located in the Bina settlement of Baku’s Khazar district, has once again brought joy to the children.
On August 3, under the initiative of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the AGF officially opened a gymnastics section at the shelter.
It should be noted that the selection of children for the section was carried out by coaches based on the children's physical abilities and interest in the sport. The training sessions are conducted by an experienced coach from the AGF. Held twice a week, the sessions are attended by nearly 20 residents of the shelter aged between 6 and 17.
Chairperson of the “Umid Yeri” Children’s Shelter, Nigar Mansimli, emphasized that the launch of the gymnastics section brought immense joy to the children and played a significant role in their physical development:
“The ‘Umid Yeri’ shelter not only provides care for children deprived of parental protection but also strives to ensure a successful future for them. The opening of a gymnastics section here not only contributes to the children’s physical development but also helps organize their free time productively and creates an opportunity to discover their talents in sports. Our children show great interest and enthusiasm for the training sessions. They eagerly await the arrival of their coach and continue to work on themselves even after practice. I hope that within this project, the children involved in the training will raise Azerbaijan’s flag high on international stages in the future. I express my deep gratitude to the Ministry of Youth and Sports and the Gymnastics Federation for this initiative and its implementation.”