Yeniyetmə Azərbaycan gimnastı Ləman Hacızadə beynəlxalq turnirlərdə uğurlu çıxışlarını davam etdirir.
Bu dəfə medalların qazanıldığı yer Qırmızı dənizin sahillərinin mirvarisi və İsrailin məşhur kurortu Eylat şəhəri olub.
Bir həftə əvvəl Bolqarıstanda olduğu kimi, 12 yaşlı bakılı gimnast yenidən beş mükafat qazanıb. Lentlə tapşırığı yerinə yetirdikdən sonra hakimlər birinci yerin qalibini müəyyən etməkdə çətinlik çəkməyiblər və onlar layiq olduğu mükafatı qeyd-şərtsiz Hacızadəyə təqdim ediblər. Ləman digər növlər (halqa, top, gürzlər və çoxnövçülük) üzrə 4 gümüş mükafat alıb.
Eylatda keçirilən turnirin daha bir qızıl medalı Züleyxa İsmayılovanın (2000-ci il təvəllüdlü) boynunda parlayıb. Beynəlxalq yarışda ilk dəfə çıxış etmiş İsmayılova lentlə birinci olub və üç dəfə - top, halqa və şəxsi birincilikdə çıxışların yekunu üzrə fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə çıxıb.
Onunla yanaşı, Gülsüm Şəfizadə 4 bürünc qazanıb. 1998-ci il təvəllüdlü gimnastların yaş kateqoriyasında o, top, gürzlər, lent və çoxnövçülük üzrə çıxışlar edib.
Nəhayət, daha iki bürüncü 1997-ci il təvəllüdlü idmançıların yaş qrupunda çıxış edən Mənsurə Baqiyeva (top) və Yekaterina Prokopenko (lent) qazanıb.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva hesab edir ki, "yeniyetmə gimnastlarımız hər startda təcrübə toplayırlar və daha yaxşı çıxış edirlər". "Əlbəttə, qarşıda daha böyük işlər var, lakin məni çox perspektivli nəslin böyüməsi sevindirir", - bolqar mütəxəssis deyib.
Milli komandanın liderinə gəldikdə, Aliyə Qarayeva planetin digər adlı-sanlı gimnastları sırasında Bilbaodakı Qala-şouya dəvət edilib. Basklar ölkəsində o, özünün gürzlər və lentlə ən yaxşı hərəkətlərini nümayiş etdirib və sonda nümunəvi hərəkətlərlə də çıxış edib.
Bu həftənin sonunda Qarayeva noyabrın 19-da Biella şəhərciyində keçiriləcək İtaliya klub çempionatının üçüncü turunda A1 seriyasında çıxış edəcək. Gənc gimnastlar isə 18-ci Azərbaycan birinciliyində və Bakı çempionatında (18-19 noyabr, Şağan Olimpiya İdman Kompleksi) çıxış edəcəklər.

Юная гимнастка Азербайджана Ляман Гаджизаде продолжает успешно выступать на международных турнирах, подводящих итог уходящего года.
На этот раз местом завоевания медалей стала жемчужина побережья Красного моря, популярный израильский курорт – город Эйлат.
Как и неделю назад в Болгарии, 12-летняя бакинская грация снова получила все 5 наград. Определение обладателя первого места после упражнения с лентой не составило особого труда для судей, которые безоговорочно и заслуженно отдали его Гаджизаде. В других видах (обруч, мяч, булавы и многоборье) Ляман примерила 4 серебряные награды.
Еще одна золотая медаль Эйлата засверкала на шее у Зулейхи Исмаиловой (2000 года рождения). Дебютировавшая на международном ковре, она также выиграла финал с лентой и трижды поднималась на третью ступень пьедестала с мячом, обручем и в личном первенстве.
Помимо этого, 4 «бронзы» завоевала Гюльсюм Шафизаде. В возрастной категории гимнасток 1998 года рождения она выступила с мячом, булавами, лентой и в многоборье.
И, наконец, еще 2 третьих места заняли выступавшие в группе спортсменок 1997 года рождения Мансура Багиева (мяч) и Екатерина Прокопенко (лента).
Как считает главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева, «с каждым стартом наши юные гимнастки набираются опыта и становятся лучше». Конечно, предстоит еще большая работа, но меня радует то, что у нас растет очень перспективное поколение, отметила болгарский специалист.
Что до лидера национальной команды, то Алия Гараева в числе других именитых гимнасток планеты была приглашена на Гала-шоу в Бильбао. В стране басков она продемонстировала свои лучшие упражнения с булавами и лентой, а под конец – еще и показательный номер.
В конце этой недели Гараева примет участие в третьем туре клубного чемпионита Италии серии А1, который пройдет 19 ноября в городке Биелла, а юные гимнастки выступят в 18-м первенстве Азербайджана и чемпионате Баку (18-19 ноября, Олимпийский спорткомплекс Шаган).