157 – məhz bu rəqəm 2015-ci ildə gimnastlarımızın əldə etdiyi medal sayını ifadə edir. Keçən il olduğu kimi bu il də vətənimizə ən çox medalı bədii gimnastika təmsilçiləri gətirdilər. Onlar 81 medal qazandılar. Daha sonra medal sayına görə kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandamız 32 medal ilə, onların ardınca hesabında 15 medal olan akrobatlarımız, 11 medal ilə qadın idman gimnastikası üzrə komandamız, və, nəhayət, hər biri 9 medal olmaqla batut və aerobika gimnastikası təmsilçiləri gəlir.
İl ərzində hamıdan çox medalı Marina Durunda qazandı (22). Hesabında cəmi 1 medal az olan Marinanın komanda yoldaşı Jalə Piriyeva 21 medal ilə və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının reytinq cədvəlində 1-ci olan Oleq Stepko da eyni medal sayı ilə ili başa vurdular.
Şübhəsiz ki, idmançılarımız üçün ilin əsas yarışlarından biri Avropa Oyunları oldu. Oleq Stepko biri qızıl (parallel qollar) olmaqla, 5 medal qazanan yeganə Azərbaycan idmançısı kimi yadda qaldı. Daha bir medal isə o, komanda hesabında yoldaşları Eldar Səfərov və Petro Paxnyukla qazandı. Batut gimnastikası üzrə yarışlarda İlya Qrişunin bürünc, bədii gimnastika üzrə yarışların lentlə finalında isə Marina Durunda gümüş medal əldə etdi. Ümumiyyətlə, lent ötən il Marina üçün uğurlu oldu. Belə ki, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun “Fantaziya” kompozisiyasının sədaları altında lentlə Marina, həmçinin, Avropa Çempionatının bürünc medalını qazandı.
Bu il bizim akrobatlarımız ilk dəfə olaraq Avropa Yaş Qrupları Yarışlarında medallar qazandı. Gümüş medalı kişi cütlüyünün tərkibində Seymur Cəfərov və Murad Əkpərov, bürünc medalı isə qarışıq cütlük - Ağasif Rəhimov və Nurcan Cabbarlı - əldə etdilər.
Bəlkə də, ilin ən əhəmiyyətli medalını idman gimnastikası üzrə Dünya Çempionatında Oleq Stepko qazandı. Müstəqil Azərbaycanın idman gimnastikası tarixində ilk dəfə olaraq, o, parallel qollarda bürünc medal əldə etdi.
2015-ci il, həmçinin, gimnastlarımızın Dünya Gimnastradasında debütü ilə yadda qaldı. Bununla da Gimnastika Federasiyası gimnastika növlərinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı planı yerinə yetirmiş oldu. Artıq ölkəmizdə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının tanıdığı 7 gimnastika növü inkişaf etməkdədir.
Bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatının ikiqat mükafatçısı Gülsüm Şəfizadəyə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev şəxsən mənzil təqdim etdi. İlin yekunlarına əsasən Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ən yaxşı federasiya, Milli Gimnastika Arenası isə ilin ən yaxşı arenası adına layiq görüldü.
Federasiyanın 24 dekabr tarixində keçirilmiş 6-cı Ümumi Yığıncağında Mehriban xanım Əliyeva yenidən prezindent seçildi. Səsvermənin nəticələrinə əsasən Altay Həsənov öz fəaliyyətini federasiyanın vitse-prezidenti, Rauf Əliyev və Rafiq Beybutov isə İcra komitəsinin üzvləri olaraq davam etdirəcəklər. İcra Komitəsinin yeni üzvü isə Mariana Vasileva seçildi.
İlə isə elə həmin Milli Gimnastika Arenasında gimnastika növləri üzrə yığma komandaların idmançı və məşqçilərinin ifasında “Yeni İl Yuxusu” adlı möhtəşəm şou yekun vurdu.
2016-cı il isə heç də asan olmağa söz vermir. Qarşıda idmançılarımızı müxtəlif beynəlxalq yarışlar, Avropa və Dünya Çempionatları və ən əsası Rio-De-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunları gözləyir. Marina Durunda və Oleq Stepko artıq bu Oyunlara lisenziyanın sahibidirlər. Əlavə lisenziyaları əldə etmək şansı isə bədii gimnastika üzrə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamıza, və hər birində 1 idmançı olmaqla, kişi və qadın idman gimnastikası təmsilçilərimizə məxsusdur.
Bu il Bakıda 3 Dünya Kuboku mərhələləri keçiriləcəkdir – idman gimnastikası üzrə fevralda, batut gimnastikası üzrə martda, və, nəhayət, iyul ayında bədii gimnastika üzrə yarışlar baş tutacaq.

157 – this is the exact number of medals won by our gymnasts in 2015. Most of them were brought to the homeland by the representatives of Rhythmic Gymnastics. They won 81 medals. Then, here come Men’s Artistic Gymnasts with 32 medals followed by acrobats having 15, Women’s Artistic Gymnasts with 11 medals, and, finally, representatives of Trampoline gymnastics and Aerobic gymnastics with 9 medals each.
Most of them are in Marina Durunda’s (22) medal box. Just one medal less was taken by her team-mate Zhala Piriyeva (21) and a gymnast Oleg Stepko who ranked 1st in the list of Azerbaijan Gymnastics Federation.
Undoubtedly, the 1st European Games were one of the major competitions of the year. Oleg Stepko became the only Azerbaijani athlete who won 5 medals with one gold on parallel bars. He was awarded with one more medal in a team competition together with Eldar Safarov and Petro Pakhnyuk. Ilya Grishunin was honoured with “bronze” in Trampoline Gymnastics competitions and Marina Durunda with “silver” in Rhythmic Gymnastics ones for her performance with a ribbon. In general, ribbon turned out to be Marina’s most successful apparatus of the last year. She also won the “bronze” in exercises with a ribbon to the music of the great composer Uzeyir Hajibeyli called “Fantasy” at the European Championships. Our acrobats took medals at the European Age Group Competitions for the first time. The “silver” was won by men’s pair Seymur Jafarov/Murad Akparov and the “bronze” by mixed pair consisting of Aghasif Rahimov and Nurjan Jabbarli.
Very likely, the most significant medal was won by Oleg Stepko at the Artistic Gymnastics World Championships. For the first time in history of Artistic Gymnastics of independent Azerbaijan, he won the “bronze” on parallel bars.
2015 was remembered by the debut of our gymnasts on the World Gymnaestrada. Thus, Azerbaijan Gymnastics Federation fulfilled its plan on gymnastics disciplines development. Now, all 7 gymnastics disciplines acknowledged by the International Federation of Gymnastics are being developed in our country.
A two-time Rhythmic Gymnastics European Championships’ prize-winner Gulsum Shafizada was presented with a flat from the hands of the country’s President Mr. Ilham Aliyev. According to the results of the year, Gymnastics Federation was acknowledged to be the best federation and Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) - the best Arena by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
On December 24, there took place the 6th General Assembly of the Federation, where Mrs Mehriban Aliyeva was re-elected as its President. According to the results of the voting, Altay Hasanov will proceed his activity as the Vice-president while Rauf Aliyev and Rafig Beybutov will continue to be the members of the Executive Committee. Mariana Vasileva became the Committee’s new member.
And the year has come to the end with a splendid show called “A Dream on New Year’s Eve” performed by coaches and gymnasts of the national teams in gymnastics disciplines which took place on the same Milli Gimnastika Arenası.
2016 does not seem to be an easy one. Our athletes will take part in different international events, the European and World Championships, and, most importantly, in the Olympic Games in Rio de Janeiro. Marina Durunda and Oleg Stepko already qualified for these Games. There is still a chance to be qualified for Rhythmic Gymnastics team in group exercises and representatives of Men’s and Women’s Artistic Gymnastics with one gymnast each in April.
3 World Cup series to be organized here in Baku – in Artistic Gymnastics in February, Trampoline Gymnastics in March, and, finally, Rhythmic Gymnastics being the last one in July.