157 – məhz bu rəqəm 2015-ci ildə gimnastlarımızın əldə etdiyi medal sayını ifadə edir. Keçən il olduğu kimi bu il də vətənimizə ən çox medalı bədii gimnastika təmsilçiləri gətirdilər. Onlar 81 medal qazandılar. Daha sonra medal sayına görə kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandamız 32 medal ilə, onların ardınca hesabında 15 medal olan akrobatlarımız, 11 medal ilə qadın idman gimnastikası üzrə komandamız, və, nəhayət, hər biri 9 medal olmaqla batut və aerobika gimnastikası təmsilçiləri gəlir.
İl ərzində hamıdan çox medalı Marina Durunda qazandı (22). Hesabında cəmi 1 medal az olan Marinanın komanda yoldaşı Jalə Piriyeva 21 medal ilə və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının reytinq cədvəlində 1-ci olan Oleq Stepko da eyni medal sayı ilə ili başa vurdular.
Şübhəsiz ki, idmançılarımız üçün ilin əsas yarışlarından biri Avropa Oyunları oldu. Oleq Stepko biri qızıl (parallel qollar) olmaqla, 5 medal qazanan yeganə Azərbaycan idmançısı kimi yadda qaldı. Daha bir medal isə o, komanda hesabında yoldaşları Eldar Səfərov və Petro Paxnyukla qazandı. Batut gimnastikası üzrə yarışlarda İlya Qrişunin bürünc, bədii gimnastika üzrə yarışların lentlə finalında isə Marina Durunda gümüş medal əldə etdi. Ümumiyyətlə, lent ötən il Marina üçün uğurlu oldu. Belə ki, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun “Fantaziya” kompozisiyasının sədaları altında lentlə Marina, həmçinin, Avropa Çempionatının bürünc medalını qazandı.
Bu il bizim akrobatlarımız ilk dəfə olaraq Avropa Yaş Qrupları Yarışlarında medallar qazandı. Gümüş medalı kişi cütlüyünün tərkibində Seymur Cəfərov və Murad Əkpərov, bürünc medalı isə qarışıq cütlük - Ağasif Rəhimov və Nurcan Cabbarlı - əldə etdilər.
Bəlkə də, ilin ən əhəmiyyətli medalını idman gimnastikası üzrə Dünya Çempionatında Oleq Stepko qazandı. Müstəqil Azərbaycanın idman gimnastikası tarixində ilk dəfə olaraq, o, parallel qollarda bürünc medal əldə etdi.
2015-ci il, həmçinin, gimnastlarımızın Dünya Gimnastradasında debütü ilə yadda qaldı. Bununla da Gimnastika Federasiyası gimnastika növlərinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı planı yerinə yetirmiş oldu. Artıq ölkəmizdə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının tanıdığı 7 gimnastika növü inkişaf etməkdədir.
Bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatının ikiqat mükafatçısı Gülsüm Şəfizadəyə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev şəxsən mənzil təqdim etdi. İlin yekunlarına əsasən Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ən yaxşı federasiya, Milli Gimnastika Arenası isə ilin ən yaxşı arenası adına layiq görüldü.
Federasiyanın 24 dekabr tarixində keçirilmiş 6-cı Ümumi Yığıncağında Mehriban xanım Əliyeva yenidən prezindent seçildi. Səsvermənin nəticələrinə əsasən Altay Həsənov öz fəaliyyətini federasiyanın vitse-prezidenti, Rauf Əliyev və Rafiq Beybutov isə İcra komitəsinin üzvləri olaraq davam etdirəcəklər. İcra Komitəsinin yeni üzvü isə Mariana Vasileva seçildi.
İlə isə elə həmin Milli Gimnastika Arenasında gimnastika növləri üzrə yığma komandaların idmançı və məşqçilərinin ifasında “Yeni İl Yuxusu” adlı möhtəşəm şou yekun vurdu.
2016-cı il isə heç də asan olmağa söz vermir. Qarşıda idmançılarımızı müxtəlif beynəlxalq yarışlar, Avropa və Dünya Çempionatları və ən əsası Rio-De-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunları gözləyir. Marina Durunda və Oleq Stepko artıq bu Oyunlara lisenziyanın sahibidirlər. Əlavə lisenziyaları əldə etmək şansı isə bədii gimnastika üzrə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamıza, və hər birində 1 idmançı olmaqla, kişi və qadın idman gimnastikası təmsilçilərimizə məxsusdur.
Bu il Bakıda 3 Dünya Kuboku mərhələləri keçiriləcəkdir – idman gimnastikası üzrə fevralda, batut gimnastikası üzrə martda, və, nəhayət, iyul ayında bədii gimnastika üzrə yarışlar baş tutacaq.

157 – именно столько медалей завоевали наши гимнасты в 2015 году. Больше всех медалей, как и в прошлом году, привезли на родину представительницы художественной гимнастики. Они завоевали 81 медаль. Далее идёт мужская спортивная гимнастика – 32 медали, затем акробаты, на счету которых 15 медалей, женская спортивная гимнастика с 11 медалями, и, наконец, батут и аэробная гимнастика по 9 медалей.
Больше всех медалей завоевала Марина Дурунда (22). На одну меньше (21) выиграла её подруга по команде Жаля Пириева и гимнаст Олег Степко, который занял 1 место в рейтинге Федерации Гимнастики Азербайджана.
Безусловно, одним из главных соревнований года для наших спортсменов были 1-ые Европейский Игры. Олег Степко стал единственным азербайджанским спортсменом, завоевавшим 5 медалей, одна из которых золото (параллельные брусья). Ещё одну медаль он выиграл в командном зачёте вместе с Эльдаром Сафаровым и Петром Пахнюком. Илья Гришунин выиграл “бронзу” на соревнованиях по прыжкам на батуте, а Марина Дурунда “серебро” с лентой на соревнованиях по художественной гимнастике. Вообще, лента в уходящем году оказалась самым удачным предметом для Марины. Под музыку великого Узеира Гаджибейли “Фантазия” она также выиграла бронзу в упражнении с лентой на Чемпионате Европы.
Наши акробаты впервые выиграли медали на Европейских Соревнованиях среди возрастных групп. Серебро завоевала мужская пара Сеймур Джафаров/Мурад Акперов, а бронзу смешанная пара Агасиф Рагимов/Нурджан Джаббарлы.
Пожалуй, самую значимую медаль завоевал на Чемпионате Мира по спортивной гимнастике Олег Степко. Впервые в истории спортивной гимнастики независимого Азербайджана он выиграл бронзу на параллельных брусьях.
2015 запомнился также дебютом наших гимнастов на Мировой Гимнастраде. Таким образом, Федерация Гимнастики выполнила свой план по развитию видов гимнастики. Теперь в нашей стране развиваются все 7 видов гимнастики, признанные Международной Федерацией Гимнастики.
Двукратная призёрка Чемпионата Европы по художественной гимнастике Гюльсум Шафизаде получила квартиру из рук президента страны господина Ильхама Алиева. Федерация гимнастики была признана лучшей федерацией по итогам года со стороны Министерства Молодёжи и Cпорта Азербайджанской Республики, а Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) – лучшей ареной.
24 декабря состоялось 6-ое Общее Собрание Федерации, где президентом вновь была переизбрана Мехрибан ханум Алиева. По итогам голосования Алтай Гасанов продолжит свою деятельность в качестве Вице-президента, а Рауф Алиев и Рафик Бейбутов в качестве членов исполкома. Новым членом исполкома избрана Мариана Василева.
А завершился год великолепным Шоу “Сон в новогоднюю ночь” в исполнении тренеров и гимнастов сборных команд по видам гимнастики на той же Milli Gimnastika Arenası.
2016 год не обещает быть легким. Нашим спортсменам предстоят различные международные соревнования, Чемпионаты Европы, мира и самое главное соревнование – Олимпийские Игры в Рио-де-Жанейро. Марина Дурунда и Олег Степко уже имеют лицензии на эти Игры. Шанс получить дополнительные лицензии в апреле будет также у групповой команды по художественной гимнастике, и по одному гимнасту по мужской и женской спортивной гимнастике.
В Баку в этом году будут организованы 3 Кубка Мира - в феврале по спортивной гимнастике, в марте по прыжкам на батуте, и, наконец, в июле по художественной гимнастике.