Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2019-cu il ərzində Bakıda təşkil olunacaq gimnastika növləri üzrə beynəlxalq yarışların təqvim planını təqdim edib.
Belə ki, növbəti il federasiya yenidən zəngin iş planı ilə çalışaraq, 2019-cu ilə 16-17 fevral tarixlərində Batut Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku ilə start verəcək.
Bir ay sonra – 14-17 mart tarixlərində meydança idman gimnastlarının olacaq. Bu tarixlərdə artıq 4-cü dəfə ölkəmizdə İdman Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq.
Aprel və may ayları isə bədii gimnastların çıxışları ilə əlamətdar olacaq. 26-28 aprel tarixlərində bu növ üzrə Dünya Kuboku, bir neçə həftə sonra – 16-19 may tarixlərində isə Avropa Çempionatı təşkil olunacaq.
Bu il federasiya ilk dəfə olaraq, gimnastikanın iki növü üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Belə ki, bədii gimnastların ardınca, 24-26 may tarixlərində qitənin ən güclü aerobika gimnastları paytaxtımızda toplaşacaq.
2019-cu ilin 20-28 iyul tarixlərində şəhərimizdə ilk dəfə olaraq daha bir mötəbər yarış - Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı keçiriləcək. Bu festival çərçivəsində baş tutacaq idman gimnastikası üzrə yarışlar da məhz Milli Gimnastika Arenasında olacaq.
Və ilin nəzərdə tutulan son yarışı Bədii Gimnastika üzrə Dünya Çempionatıdır (16-22 sentyabr). Bakı 14 ildən sonra yenidən dünya birinciliyinə ev sahibliyi edərək, ən güclülərin müəyyənləşdiyi mübarizənin şahidi olacaq.
Paytaxtımızda baş tutacaq İdman gimnastikası və Batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokları, eləcə də bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatının əsas özəlliklərindən biri isə məhz Olimpiya Oyunları 2020-ə lisenziya xarakteri daşıması olacaq.
Qeyd edək ki, gimnastika növləri üzrə bütün beynəlxalq yarışların Milli Gimnastika Arenasında baş tutması daimi gimnastika tamaşaçılarını daha da sevindirəcək. Belə ki, onlar sərfəli şərtlərlə “Mövsümi Bilet” əldə edərək, artıq bütün beynəlxalq gimnastika yarışlarını özlərinə məxsus oturacaqlardan izləyə biləcəklər.
Odur ki, bu yarışlarda, həmçinin digər beynəlxalq turnirlərdə ölkəmizi təmsil edəcək bütün gimnastlarımıza uğurlar və bol tamaşaçı dəstəyi arzulayırıq.

Azerbaijan Gymnastics Federation has presented a calendar of international competitions in gymnastics disciplines to be held in Baku in 2019.
Thus, the Federation, having the saturated working plan next year as well, will start the 2019 with the Trampoline Gymnastics World Cup AGF Trophy scheduled for February 16-17.
A month later, on March 14-17, the Field of Play will belong to Artistic gymnasts. The World Cup in Artistic Gymnastics will be held in Azerbaijan within this period for the fourth time.
April and May will be remarkable with the performances of Rhythmic gymnasts. The World Cup in this gymnastics discipline will be organized on April 26-28, followed by the European Championships several weeks later – on May 16-19.
This year, for the first time, the Federation will host the European Championships in two gymnastics disciplines. Thus, following the Rhythmic gymnasts, the strongest Aerobic gymnasts of the whole continent will gather in our capital on May 24-26.
The European Youth Olympic Festival will be held in our city on July 20-28, 2019 for the first time. The events in Artistic Gymnastics to be held within the framework of the festival will also take place at Milli Gimnastika Arenası (MGA, National Gymnastics Arena).
And the year’s final competition will be the World Championships in Rhythmic Gymnastics (September 16-22). After 14 years, Baku will witness the contest of the strongest gymnasts by hosting the World Championships again.
One of the main peculiarities of the World Cups in Artistic Gymnastics and Trampoline Gymnastics, as well as the World Championships is that they will qualify for the Olympic Games 2020.
It should be mentioned that the organization of all these international events at MGA will make happy our committed gymnastics fans. They will be able to watch International Gymnastics competitions from the seats belonging them personally, by purchasing "Seasonal Ticket" with favourable prices.
In conclusion, we would like to wish best of luck and support of the audience to all the gymnasts who are going to represent our country in these competitions, as well as in other international tournaments.