Aprelin üçüncü ongünlüyündə Budapeştdə bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnirdə hamıdan çox medalı qarşıdakı "Eurovision" mahnı müsabiqəsinin keçiriləcəyi Bakıdan olan gimnastlar qazanıblar. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir ki, mükafatların ən böyük hissəsi, yəni 13 medal 14-15 yaşlı yeniyetmələrin payına düşüb. Onlardan ən başlıcası komanda birinciliyində (Mənsurə Bağıyeva, Marina Durunda, Gülsüm Şəfizadə və Nilufər Niftəliyeva) qazanılan qızıl medaldır.
Bununla yanaşı, Bağıyeva halqa ilə finalda qalib gəlib, Durunda topla yarışda, Şəfizadə isə lentlə hərəkətlərdə master-klass nümayiş etdiriblər, yalnız Niftəliyeva gürzlərlə yarışda ikinci olub.
Onların komanda üzrə kiçik rəfiqələri də medalsız qalmayıb. Belə ki, Jalə Piriyeva (2000-ci il təvəllüdlü) çoxnövçülük üzrə turnirdə və topla qalib gəlib, habelə halqa və lentlə hərəkətlərə görə gümüş mükafatın sahibi olub.
Onun həmyaşıdı Züleyxa İsmayılova yalnız lentlə finalda qələbənin sevincini yaşayıb. Topla çıxışında o ikinci yeri tutub, halqa və çoxnövçülükdə isə bürünc mükafat qazanıb.
Senior gimnastlara gəlincə, burada sıraya qayıdan Zeynəb Cavadlı azarkeşləri sevindirib. Onun aktivində halqa və lentlə tapşırığa görə iki gümüş var. Özündən daha təcrübəli rəfiqəndən fərqli olaraq, Lalə Yusifovada tam medal dəsti var: iki birinci yer (halqa və lent), iki ikinci yer (çoxnövçülük və top) və bürünc (gürzlərlə).
Fəxri kürsüyə cəmi bir dəfə qalxan yeganə gimnast Ayşə Mustafayeva olub. O, topla hərəkətlərə görə üçüncü yerə çıxıb.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva öz yetirmələrinin nəticələrindən məmnunluğunu ifadə edib.
"Avropa çempionatı ərəfəsində yeniyetmələrimiz təkcə yaxşı çıxış etmədilər, həm də mütəxəssislər tərəfindən yüksək qiymətləndirildilər. Marina Durunda yığmaya görə debütündə iki qızıl mükafat və topla çıxışına görə yüksək qiymət - 26.885 bal qazandı. Bir illik fasilədən sonra Ayşə Mustafayeva məşqçi korpusunun gələcəkdə də ona ümid bəsləməkdə haqlı olduğunu anlatdı. Zeynəb Cavadlı yenə xalça üzərindədir və bu, nikbinlik gətirir. Lalə Yusifova isə sübut etdi ki, turnirdən-turnirə böyüyür və artıq özünə ad qazanır. Əminəm ki, bu yarışdan sonra yığmada sübutlar daha çox olacaq", bolqar mütəxəssis deyib.

Information that there would be held the “Super Cup” Rhythmic Gymnastics International Tournament in Budapest within the third ten-day period of this year’s fourth month, had only been known in the capital of Hungary itself and Siofok city on the southern bank of Lake Balaton, as well as in bordering Austria and Ukraine.
As to the event’s results, they became known not only in the countries of the Eastern Europe but also in the states populating the whole continent since the gymnasts from Baku – the capital of the forthcoming Eurovision-2012 Song Contest – won most of the medals.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, 14-15-year-old junior gymnasts have the lion’s share of prey – 13 medals, the main of which is the “gold” in a team competition (Mansura Bagiyeva, Marina Durunda, Gulsum Shafizada and Nilufar Niftaliyeva).
In addition, Bagiyeva unconditionally won a victory in the final with a hoop, Durunda “had a talk” with a ball better than all her rivals, Shafizada – demonstrated some first-rate performance with a ribbon and only Niftaliyeva became the second with clubs.
Their younger team-mates did not remain without medals of the hospitable Hungarian land as well. So, Zhala Piriyeva (born in 2000) won a victory in the all-around and in the final with a ball, as well as got “silver” for her exercises with a hoop and a ribbon.
A gymnast of the same age Zuleykha Ismayilova experienced a joy of victory only in the final with a ribbon. She was destined to take the second place with a ball. And a hoop and the all-around presented bronze medals to the junior gymnast.
As to the senior gymnasts’ competitions, Zeynab Javadli who returned to the ranks made us happy here. She has two “silvers” with a hoop and a ribbon on her credit side. Unlike her more experienced team-mate, Lala Yusifova has a full set: two first places (a hoop and a ribbon), two second ones (the all-around and a ball) and the bronze with clubs.
The gymnast mounted the podium once was Aysha Mustafayeva – the third place with a ball.
The national team’s head coach expressed her content with her gymnasts’ Hungarian results. “On the threshold of the European Championships, our juniors not only performed well but were also valued by specialists with very high points. Making her debut within the country’s national team, Marina Durunda got two gold medals and the high point for the ball – 26.885. After one year’s interval, Aysha Mustafayeva made clear that the coach’s corps can count on her in future as well. Zeynab Javadli has appeared on the floor again and it gave optimism to us and Lala Yusifova proved that she is growing with every tournament and already acquiring a name for herself. I am sure that there will be more incentive within the national team after this event,” the Bulgarian specialist summed up.