Aprelin üçüncü ongünlüyündə Budapeştdə bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnirdə hamıdan çox medalı qarşıdakı "Eurovision" mahnı müsabiqəsinin keçiriləcəyi Bakıdan olan gimnastlar qazanıblar. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir ki, mükafatların ən böyük hissəsi, yəni 13 medal 14-15 yaşlı yeniyetmələrin payına düşüb. Onlardan ən başlıcası komanda birinciliyində (Mənsurə Bağıyeva, Marina Durunda, Gülsüm Şəfizadə və Nilufər Niftəliyeva) qazanılan qızıl medaldır.
Bununla yanaşı, Bağıyeva halqa ilə finalda qalib gəlib, Durunda topla yarışda, Şəfizadə isə lentlə hərəkətlərdə master-klass nümayiş etdiriblər, yalnız Niftəliyeva gürzlərlə yarışda ikinci olub.
Onların komanda üzrə kiçik rəfiqələri də medalsız qalmayıb. Belə ki, Jalə Piriyeva (2000-ci il təvəllüdlü) çoxnövçülük üzrə turnirdə və topla qalib gəlib, habelə halqa və lentlə hərəkətlərə görə gümüş mükafatın sahibi olub.
Onun həmyaşıdı Züleyxa İsmayılova yalnız lentlə finalda qələbənin sevincini yaşayıb. Topla çıxışında o ikinci yeri tutub, halqa və çoxnövçülükdə isə bürünc mükafat qazanıb.
Senior gimnastlara gəlincə, burada sıraya qayıdan Zeynəb Cavadlı azarkeşləri sevindirib. Onun aktivində halqa və lentlə tapşırığa görə iki gümüş var. Özündən daha təcrübəli rəfiqəndən fərqli olaraq, Lalə Yusifovada tam medal dəsti var: iki birinci yer (halqa və lent), iki ikinci yer (çoxnövçülük və top) və bürünc (gürzlərlə).
Fəxri kürsüyə cəmi bir dəfə qalxan yeganə gimnast Ayşə Mustafayeva olub. O, topla hərəkətlərə görə üçüncü yerə çıxıb.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva öz yetirmələrinin nəticələrindən məmnunluğunu ifadə edib.
"Avropa çempionatı ərəfəsində yeniyetmələrimiz təkcə yaxşı çıxış etmədilər, həm də mütəxəssislər tərəfindən yüksək qiymətləndirildilər. Marina Durunda yığmaya görə debütündə iki qızıl mükafat və topla çıxışına görə yüksək qiymət - 26.885 bal qazandı. Bir illik fasilədən sonra Ayşə Mustafayeva məşqçi korpusunun gələcəkdə də ona ümid bəsləməkdə haqlı olduğunu anlatdı. Zeynəb Cavadlı yenə xalça üzərindədir və bu, nikbinlik gətirir. Lalə Yusifova isə sübut etdi ki, turnirdən-turnirə böyüyür və artıq özünə ad qazanır. Əminəm ki, bu yarışdan sonra yığmada sübutlar daha çox olacaq", bolqar mütəxəssis deyib.

21 МЕДАЛЬ С БЕРЕГОВ ДУНАЯ
Про то, что в третьей декаде четвертого месяца этого года в Будапеште состоится международный турнир по художественной гимнастике знали разве как в самой столице Венгрии и прибрежном Шиофоке что на озере Балатон, так и в приграничных Австрии и Украине.
А вот о результатах прошедшего соревнования узнали не только страны Восточной Европы, а также государства, населяющие весь континент. Ведь больше всех медалей завоевали гимнастки из Баку - столицы грядущего песенного конкурса Евровидение-2012.
Как отмечает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, львиная доля "добычи" у 14-15-летних юниорок - 13 наград, главная из которых золотая медаль в командном первенстве (Мансура Багиева, Марина Дурунда, Гюльсюм Шафизаде и Нилуфяр Нифталиева).
Помимо этого, Багиева безоговорочно победила в финале с обручем, Дурунда лучше всех соперниц "побеседовала" с мячом, Шафизаде - показала мастер-класс обращения с лентой и только Нифталиева стала второй с булавами.
Их младшие подруги по команде также не остались без медалей гостеприимной венгерской земли. Так, Жаля Пириева (2000 года рождения) выиграла турнир в многоборье и финал с мячом, а также получила «серебро» за упражнения с обручем и лентой.
Ее сверстница Зулейха Исмаилова радость победы познала лишь в финале с лентой. С мячом судьба уготовила ей второе место, а обруч и многоборье подарили юниорке бронзовые медали.
Что до состязаний сениорок, то здесь порадовала вернувшаяся в строй Зейнаб Джавадлы. В ее активе два «серебра» за обруч и ленту. В отличие от более опытной подруги у Лалы Юсифовой полный комплект: два первых места (обруч и лента), два вторых (многоборье и мяч) и бронза с булавами.
Единственной, кто поднялся на подиум однажды, стала Айша Мустафаева - третья строчка с мячом.
Главный тренер национальной команды Мариана Василева выразила удовлетворение венгерскими результатами подопечных. "В преддверии чемпионата Европы наши юниорки не только хорошо выступили, но и были оценены специалистами очень высокими показателями. Марина Дурунда в свой дебют за сборную страны получила две золотые награды и высокую оценку за мяч - 26.885 балла. После годичного перерыва Айша Мустафаева дала понять, что тренерский корпус вправе рассчитывать на нее и в дальнейшем. Зейнаб Джавадлы снова на ковре и это вселяет оптимизм, а Лала Юсифова доказала, что растет с каждым турниром и уже зарабатывает себе имя. Я уверена, что мотивации в сборной будет еще больше после этого старта", подытожила болгарский специалист.