Azərbaycanın gənc gimnastları İsrailin Aşdod şəhərində keçirilən "Sea Cup 2012" ənənəvi beynəlxalq turnirində üç medal qazanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən məlumat veriblər ki, Bakı Gimnastika Məktəbinin 10 yaşlı idmançısı Vəfa Həsənzadə çoxnövçülükdə gümüş medalın sahibi olub.
O, üç növün yekununda 65.15 bal toplayaraq Rusiya gimnastını bir bal qabaqlayıb. Bu yaş qrupunun iştirakçıları məhz üç növdə tapşırıqları yerinə yetiriblər. Bu yaş kateqoriyasında qələbəni yerli "Makkabi" klubunun idmançısı bayram edib.
Digər iki medal isə İlahə Məmmədovanın (2001-ci il təvəllüdlü) hesabındadır. O, bürünc medalları halqa ilə hərəkətlərdə və musiqi sədaları altında alətsiz kompozisiyaya görə alıb. 11 yaşlı gimnast şəxsi birincilikdə 6-cı yeri tutub. Maraqlıdır ki, bu yaş kateqoriyasında ilk beş yeri Rusiya gimnastları tutublar.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının təqvim turniri sayılan "Sea Cup 2012" yarışlarında ümumilikdə 12 ölkədən 170 idmançı iştirak edib.

Azerbaijani junior gymnasts have won three medals at the traditional “Sea Cup-2012” international tournament held in Israeli Ashdod city.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, a 10-year-old gymnast from Baku Gymnastics School Vafa Hasanzada became the silver medalist in the all-around. Having performed with three apparatus in her age group, she received 65.15 points in total taking almost 1 point lead over a Russian representative. Here, a victory was won by a local gymnast from “Maccabi” club.
Two other awards were won by Ilaha Mammadova (born in 2001).
She got “bronzes” for an exercise with a hoop and for the composition executed without apparatus. In an individual all-round, the 11-year-old sportswoman ranked the 6th. It is remarkable that the top five places were taken by Russians in the given age group.
In total, 170 gymnasts from 12 countries competed in the vents of the Sea Cup included into the calendar of the International Gymnastics Federation.